Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?
Podstawowym kryterium przy wyborze grzejnika powinno być to, że ma zapewniać ciepło w naszym domu. Jednak w XXI wieku stawiamy nie tylko na funkcjonalność, ale i design. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne cechuje efektowna forma, co nie musi wykluczać ich podstawowej funkcji. Jak wybrać idealny grzejnik dekoracyjny i nie popełnić błędu w doborze mocy grzewczej – radzi ekspert Purmo.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe - co wybrać?
Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana część domu. To tutaj toczy się życie rodziny, tu przyjmujemy gości i spędzamy większość wolnego czasu. Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia tej przestrzeni jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd oraz funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu.

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się klimakonwektory?
Zagadnienie najbardziej korzystnego sposobu montażu klimakonwektorów porusza Robert Skomorowski - Kierownik Produktu Grzejniki specjalne - Rettig Heating Sp. z o.o.

Czy pompa ciepła może być zastosowana jako jedyne źródło ciepła w domu?
Pompa ciepła jest co najmniej równie wartościowym źródłem ciepła jak: centralne ogrzewanie miejskie, kotłownia gazowa, olejowa lub dowolne inne rozwiązanie w tej dziedzinie.

Czy ilość powietrza ma wpływ na prawidłowe spalanie drewna w kominku?
Wojciech Dymnicki Dyrektor Centrum Szkoleniowego JØTUL POLSKA radzi: Proces spalania drewna w kominku można w uproszczeniu podzielić na trzy zasadnicze fazy: suszenie, gazyfikacja i spalanie pozyskanych gazów oraz dopalanie się węgla drzewnego.

Jakie są zalety ogrzewania nadmuchowego?
Bogusław Hoder Główny Specjalista Techniczny SYSTEMU MILLER radzi: Najważniejszą cechą ogrzewania nadmuchowego jest bardzo wysoki komfort użytkowy. Brak czynników pośrednich zwiększa efektywność ogrzewania, dzięki czemu możemy dynamicznie sterować temperaturą w pomieszczeniach a ciepło jest odczuwalne niemal natychmiast od włączenia urządzenia grzewczego.

Grzanie z przerwami czy grzanie ciągłe?
Bogusław Wójcik REGULUS-system radzi: Konieczność oszczędności w zużyciu energii do celów grzewczych, wynikająca z przepisów oraz z jej wysokich kosztów, zbliża współczesne budownictwo do cech budownictwa pasywnego.

Na czym polega zintegrowany system inteligentnego domu?
Agnieszka Kubacka FIBAR GROUP radzi: Sterowanie oświetleniem, roletami, czy podlewaniem jestzwykłą automatyką, dopiero ich integracja i współdziałanie z podsystemami jak: ogrzewaniem, klimatyzacją, rekuperacją, multimediami, alarmem, wideo-furtką, itd. można nazwać zintegrowanym systemem inteligentnego domu.

Kolektory słoneczne płaskie czy próżniowo-rurowe?
Każdego dnia dociera do nas ogromna ilość energii słonecznej. Z powodzeniem można wykorzystać ją do ogrzania domu lub uzyskania ciepłej wody użytkowej. W tym celu warto pomyśleć o kolektorach słonecznych. Czym należy się sugerować przy wyborze kolektora płaskiego lub próżniowo-rurowego?

Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
Konwekcja i radiacja to pojęcia, które mogą być nieprzyjemnym wspomnieniem szkolnych lekcji fizyki. Rozważając dobór odpowiedniego do naszych potrzeb grzejnika, warto je sobie jednak odświeżyć. Konsekwencją braku wiedzy w tej sytuacji może być już nie słaba ocena ze sprawdzianu, ale na przykład wyższy rachunek za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnego rozwiązania? Podpowiada Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych producentów grzejników w Europie.

Skóra potrzebuje wody. Poradnik UST-M
Dobrane do rodzaju cery kosmetyki, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu - większość zna podstawowe zasady dbania o zdrowie i wygląd naszej skóry. Bardzo ważna jest także woda, której używamy na co dzień. Zarówno ta, którą pijemy, jak i ta, w której się kąpiemy.Podstawowy błąd, jaki popełniamy w tej materii, to picie zbyt małej ilości wody. Naszej skórze, a także włosom, szkodzą również nadmierna twardość, zbyt duża zawartość chloru i zanieczyszczenia zawarte w wodzie używanej do mycia.

Modernizacja instalacji grzewczej - kiedy i dlaczego warto ją przeprowadzić?
Wiosenno-letnia aura sprzyja myśleniu o wakacyjnych podróżach i wypoczynku na świeżym powietrzu. Nasze myśli biegną wtedy najczęściej do ciepłych, słonecznych miejsc, z których trudno dostrzec kolejną zimę. Ta jednak prędzej czy później przyjdzie, a wtedy ciepłym miejscem, o którym będziemy myśleć będzie nasz dom. Dlaczego to właśnie wiosną i latem warto pomyśleć o instalacji grzewczej i jej ewentualnej modernizacji? Radzi Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych w Europie producentów grzejników.

Co warto wiedzieć na temat instalacji elektrycznej i grzewczej?
Instalacja elektryczna odpowiada za rozprowadzanie zasilania i sygnałów w domu, obiektach użyteczności publicznej i przedsiębiorstwach. Przy jej projektowaniu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Klimakonwektor Verano - gwarancja optymalnej temperatury przez cały rok!
W celu zapewnienia optymalnej temperatury przez cały rok powszechnie stosowane są grzejniki i klimatyzatory. Jednak montaż dwóch oddzielnych urządzeń jest nieekonomiczny i często również nieestetyczny. Obecnie nowopowstałe budynki charakteryzują się wysokim standardem wykonania oraz energooszczędnością. W te standardy doskonale wpisuje się klimakonwektor kanałowy typ CVK firmy Verano.

Wybieramy system grzewczy
Wybór systemu grzewczego jest niezwykle ważną decyzją. Rodzaj instalacji wpływa bowiem nie tylko na utrzymanie przyjemnego klimatu w domu, ale także warunkuje wysokość rachunków za ciepło. Inwestorzy najczęściej wybierają tradycyjną instalację grzewczą z grzejnikami ściennymi. Coraz większą popularność zdobywa jednak ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety obu rozwiązań omawia Michał Gołaś, ekspert z firmy Stelrad i podpowiada, które z nich sprawdzi się w Twoim domu.