Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Paroc: Ochrona przeciwpożarowa konstrukcji stalowych
Projektując izolację chroniącą konstrukcje stalowe przed ogniem, należy opierać się na trzech kluczowych czynnikach: określonej w przepisach klasie odporności ogniowej, krytycznej temperaturze i współczynniku masywności kształtu oraz wykorzystanej metody ochrony. Z pomocą eksperta Paroc podpowiadamy, jak optymalnie zabezpieczyć belki nośne i kolumny.

Na co zwracać uwagę wybierając pompę obiegową?
Inwestor powinien zasięgnąć opinii fachowca – instalatora lub projektanta. Mają oni do wyboru wiele urządzeń różnych producentów, spełniających wymagania hydrauliczne konkretnej instalacji.

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?
Rosnące ceny energii i coraz większe obciążenie środowiska naturalnego daje wyraźny sygnał: czas najwyższy zacząć myśleć o alternatywnych formach pozyskiwania energii.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak otrzymać dotację na jej budowę?
Dotacja na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków już rusza. WFOŚiGW w Łodzi w 2017 r. wdrożył Program umożliwiający osobą fizycznym pozyskanie bezzwrotnej dotacji na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, polegający na częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego. Nabór wniosków prowadzony jest przez banki w systemie ciągłym do dnia 30 września 2017 r. lub do wyczerpania puli środków. Maksymalna kwota dotacji to 4.800,00 zł.

Pylenie a rekuperacja
Kto mieszka w pobliżu lasu sosnowego ręka w górę! Sosny znajdują się obecnie w okresie pełnego pylenia i wyrzucają z siebie wiadra żółtego pyłku, który pokrywa tarasy, meble ogrodowe, trawę, buty i oczywiście z każdym oddechem dostaje się środka człowieka. Niewiarygodne ilości! Na szczęście sosna nie uczula tak bardzo jak trawy. Nie ma z czego się cieszyć: właśnie zaczyna się pylenie traw.

Zamiast bać się smogu zmodernizuj system ogrzewania
W polskich mediach często podnoszony jest temat smogu, który zatruwa mieszkańców Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska czy Mazowsza. Oczywiste jest, palenie węglem, wilgotnym drewnem i śmieciami sprawia, że nad naszymi głowami zawisła potężna, trująca chmura. Modernizacja systemu ogrzewania w domu to jeden ze sposobów na zmniejszenie zagrożenia smogiem. Skąd wziąć na to pieniądze, gdzie udać się po dofinansowanie? Samorządy mają tu dużo do zaoferowania.

Na czym polega komfort w użytkowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego?
Ogrzewane powietrze w pomieszczeniu unosi się zawsze do góry. W tradycyjnym systemie ogrzewania z wykorzystaniem grzejników ściennych powietrze ogrzane dostaje się do pomieszczenia powyżej 1-1,5 m od podłogi, powodując jego silną cyrkulację w kierunku sufitu.

Schiedel: Czy może istnieć dom bez kominów?
Przyczyną napisania tego artykułu jest obserwowana i lansowana w ostatnim czasie opcja budowania domów bez kominów przy zastosowaniu tzw. kotłów turbo z zamkniętą komorą spalania.

Jaka jest przewaga podłogówki nad grzejnikami?
Ciepłe powietrze emitowane przez źródło ciepła (matę grzejną lub przewód grzejny pojawia się na nawierzchni podłogi i równomiernie unosi do góry. To definicja komfortu.

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?
Nawet najpiękniej urządzone wnętrze nie będzie prawdziwie komfortowe, jeżeli nie zadbamy w nim o odpowiednią temperaturę. Wybierając źródło ciepła dla naszego salonu czy sypialni, nie zapominajmy, że obok mocy grzejników, pod uwagę należy wziąć także ich rozmieszczenie.

Rozważania na temat wydajności i opłacalności pomp ciepła powietrze-woda
Wybierając odpowiedni model pompy, musimy sprawdzić, dla jakich parametrów podano jej moc grzewczą. Następnie powinniśmy zapoznać się z tak zwanymi charakterystykami pompy (krzywymi mocy cieplnej dla różnych temperatur górnego źródła i krzywymi dla zmiennej temperatury powietrza atmosferycznego) Taka krzywa da nam odpowiedź na pytanie, czy wybrany model pompy dostarczy odpowiednią (zgodną z bilansem cieplnym domu) ilość ciepła w warunkach skrajnych, ujemnych temperatur w okresie zimy.

Dlaczego przydomowa oczyszczalnia jest lepszą decyzją niż szambo?
Więcej wygody, mniej szkodliwości dla środowiska i niższe wydatki. To możliwe i bardzo proste!

De Dietrich: Co sprawia, że kotły kondensacyjne charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością od innych urządzeń grzewczych?
Dane techniczne, jakie znajdziemy w katalogach producentów kotłów kondensacyjnych, wskazują na sprawność około 92% dla nowoczesnych kotłów atmosferycznych, oraz do 109% dla kotłów kondensacyjnych. Ta 17%-owa różnica wynika głównie ze sposobu wykorzystania energii zawartej w gazie ziemnym oraz z zasady funkcjonowania tych kotłów. W tym przypadku ograniczymy się wyłącznie do omówienia kotłów kondensacyjnych gazowych, ponieważ ich efekty oszczędnościowe są o kilka % wyższe, niż w przypadku kotłów olejowych.

6 powodów dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika ma wiele zalet. Dziś przedstawiamy 6 powodów, które wykażą dlaczego warto postawić na własny prąd ze Słońca.

Finansowanie i dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w Polsce – potwierdzają to statystyki, według których na koniec 2016 roku łączna moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych w Polsce wyniosła ponad 190 MWp (dla porównania w 2014 roku wartość ta wyniosła 21 MWp). Duży wpływ na rozwój fotowoltaiki w Polsce mają różnego rodzaju systemy dotacyjne oraz atrakcyjne formy finansowania dostępne na rynku.