Cała idea automatyzacji w smart house polega na zwiększaniu komfortu domowników, poprzez upraszczanie codziennych czynności. Wyobraź sobie, że wracasz z pracy pewnego zimowego popołudnia. Podjeżdżasz pod dom i nie musisz wysiadać z ciepłego samochodu wprost na szalejącą za oknem śnieżycę. Brama garażowa otwiera się sama i samodzielnie zamyka się tuż po zaparkowaniu auta. Zamiast wykonywać te wszystkie czynności, sięgasz po leżącego w schowku pilota i za jednym kliknięciem wywołujesz pożądaną akcję.
Można też zrobić to jeszcze inaczej. Wystarczy zaprogramować system w taki sposób, aby codziennie o wybranej godzinie otwierał i zamykał bramę w pełni automatycznie. W takim przypadku oszczędzisz sobie nawet konieczności sięgania po pilota. To samo dotyczy zewnętrznych rolet, markiz, domowych zasłon czy ekranów projekcyjnych - każde takie urządzenie może zostać podłączone do systemu zarządzającego domem i zyskać zupełnie nowe funkcje i możliwości dzięki automatyzacji. Z jednej strony możesz nimi sterować za pomocą pilota (i mowa tu zarówno o pojedynczych urządzeniach, jak i całych ich zestawach systemowo połączonych w jedną całość), jak i przygotować scenariusze składające się z szeregu czynności wykonywanych w zaplanowanym czasie.
Co więcej, wcale nie wymaga to kupowania ani specjalnych bram, ani rolet czy też ekranów Większość dostępnych na rynku urządzeń można zmodyfikować w taki sposób, aby podłączyć je do domowego systemu i zdalne lub automatyczne zarządzać ich działaniem. Wystarczy jedynie wyposażyć sprzęt w odpowiedni napęd rurowy YOODA. Jego najważniejsze zalety to między innymi mechanizmem detekcji przeszkód, który zatrzymuje działanie silnika w momencie napotkania oporu. A także łatwo programowalne elektroniczne wyłączniki krańcowe oraz możliwość równoległego łączenia napędów i obsługiwania ich jednym przyciskiem.
Silnik rurowy dla rolety i ekranu wiszącego, jaki powinien być?
Do zautomatyzowania pracy rolet odpowiednim wyborem będą napędy YOODA serii 16, 18, 25 oraz 35. Dostępne są także napędy z baterią, które nie wymagają podłączania dodatkowego zasilania. Wyjątkowo cichą pracę zapewnia także model 28 LEQ, dzięki czemu sprzęt można polecić nie tylko do napędzania rolet, ale także ekranów projekcyjnych (inne serie obsługujące ekrany to 28, 35 i 45). Poszczególne rozwiązania mogą być dostępne z dodatkowym czujnikiem pogodowym. Dzięki temu silnik może być aktywowany automatycznie w momencie np. nadchodzących opadów deszczu. Mogą posiadać także radio umożliwiające bezprzewodowe sterowanie. A również być wyposażone w czujnik odpowiadający za detekcję przeszkód lub wbudowaną baterię. Roleta o największym profilu i większe ekrany będą wymagały zastosowania rozwiązań z serii 45.
Montaż napędu rurowego w domowej rolecie
Jak przebiega montaż silnika rurowego dla domowej rolety? Zobacz film przedstawiający niezbędne kroki przy zamianie tradycyjnego łańcuszka zwijającego na napęd rurowy (w tym przypadku pokazywanym modelem jest 16LE).
Napęd do bramy garażowej - jaki wybrać?
Montaż silnika napędu rurowego dla rolowanej bramy garażowej wymaga zastosowania silnika o większej mocy i wytrzymałości niż napędy do rolet czy ekranów . Stąd z myślą o takich zastosowaniach firma Yooda opracowała serie od 55 wzwyż – polecane rozwiązania to seria 55, 59, 64 i 92. W zależności od wybranego rozwiązania sprzęt może wykazywać odmienne cechy – od rozwiązań cichych, przez szybkoobrotowe, aż po rozwiązania z wbudowanym radiem lub awaryjnym otwieraniem (specjalność serii oznaczonej jako 92). Niezależnie od tego czy planujesz montaż rolety zewnętrznej, czy zautomatyzowanie pracy wewnętrznych rolet lub zasłon, jedno jest pewne – na rynku znajduje się sporo produktów oferujących zróżnicowane możliwości i z całą pewnością uda Ci się dobrać odpowiedni sprzęt dla Twoich potrzeb.
źródło i zdjęcia: Sukces Technology Group – Dziemiańczuk sp.j.