Jak łatwo i skutecznie zmniejszyć zużycie energii?

Jak można zacząć oszczędzać energię, pieniądze i ograniczyć wpływ zmian klimatycznych? 20 przydatnych faktów, dzięki którym ograniczysz straty energii.

Jak łatwo i skutecznie zmniejszyć zużycie energii?
IMI Hydronic Engineering Zawory i głowice termostatyczne, przyłącza grzejnikowe, regulatory ogrzewania podłogowego
www.imi-hydronic.pl
Dane kontaktowe:
32 75 88 200
Olewin 50 A 32-300 Olkusz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Optymalizacja systemu: Produkcja

1. Obniżenie temperatury schłodzonej wody o 1°C obniża sprawność systemu o 4%.

2. Niższa temperatura powrotu wody schłodzonej może mieć wpływ na COP (współczynnik, który określa sprawność energetyczną), znacząco redukując go nawet o 15%.

3. Osady brudu, szlamu, osady kamienia i odpady metalowe mogą obniżyć sprawność agregatu chłodniczego nawet o 5% i zmniejszyć ciśnienie w instalacji nawet o 10%.

4. Za duży przepływ może skrócić okres kondensacji aż do 20%, co ma negatywny wpływ na sprawność kotłów kondensacyjnych.

5. 1 mm depozytu osadów może zwiększyć zużycie energii w kotle aż o 9%

Optymalizacja systemu: Dystrybucja

6. Koszty pompowania elektrycznego (dystrybucja przy stałym przepływie) w układach chłodzenia mogą stanowić aż od 7 do 17% całkowitego zużycia energii.

7. Koszty pompowania elektrycznego można zmniejszyć nawet o 40% w prawidłowo zrównoważonym systemie HVAC.

8. Zwiększenie całkowitej wysokości podnoszenia pompy w celu skompensowania zmniejszonego przepływu o 20% do kilku odbiorów końcowych może zwiększyć całkowite zużycie energii elektrycznej przez pompę aż o 95%.

9. Oszczędność energii do 35% można osiągnąć wtedy, gdy system ogrzewania lub chłodzenia jest prawidłowo zrównoważony.

10. Wzrost temperatury wody w instalacji o 1°C może doprowadzić do wyższych o 3% strat ciepła w rurach.

11. Korozja i zanieczyszczenie rur osadami może zwiększyć koszty pompowania elektrycznego w systemach ogrzewania i chłodzenia nawet o 35% w ciągu pierwszych lat po instalacji.

Optymalizacja systemu: Dyssypacja

12. Wzrost temperatury w pomieszczeniu o 1°C może zwiększyć całkowite zużycie energii w systemach grzewczych o 6 - 11% rocznie.

13. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1°C może zwiększyć całkowite zużycie energii w systemach chłodzących o 12 - 18% rocznie.

14. Interaktywne systemy regulacji ON / OFF mogą doprowadzić do nawet 7% wzrostu zużycia energii.

15. Łączenie scentralizowanych programów z lokalnymi urządzeniami może dać oszczędności energii nawet do 20%.

16. Każda dodatkowa godzina czasu rozruchu (uruchamianie wcześniej niż jest to konieczne) może zwiększyć całkowite zużycie energii na ogrzewanie nawet o 1,25%.

17. Grzejnikowe zawory termostatyczne mogą dać znaczące oszczędności energii - zmniejszenie zużycia energii aż o 15% w porównaniu z zaworami ręcznymi.

18. Zapowietrzenie w grzejnikach może zmniejszyć produkcję ciepła nawet o 80%.

19. Wymiana głowic termostatycznych starego typu (te wyprodukowane przed 1988 r.) na nowoczesne wersje może dać maksymalnie 7% oszczędności energii.

20. Instalacja elementów regulacji temperatury w pomieszczeniu w instalacjach ogrzewania podłogowego może zmniejszyć zużycie energii nawet o 20%.

źródło i zdjęcia: IMI Hydronic Engineering