Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Drzwi antywłamaniowe, czyli jakie?
Mimo że Prawo budowalne jasno określa normy dotyczące antywłamaniowości stolarki budowlanej, zdarza się, że rynek oferuje drzwi antywłamaniowe, które w rzeczywistości nie spełniają wymaganych kryteriów.

Dlaczego warto wybrać okna z drewna?
Drewno jest piękne. Na jego urodę składa się wiele czynników - ciepły odcień, struktura, niepowtarzalny rysunek słoi. Drewno jest przyjemne w dotyku, a jego zastosowanie dodaje walorów estetycznych całemu budynkowi. Żadna nawet najlepszej jakości okleina drewnopodobna nie jest w stanie imitować tego naturalnego uroku.

Jak uniknąć infekcji? Zadbaj o zdrowe warunki w domu
Aż 40 proc. Polaków nie wierzy we wpływ ich zachowania w domu na zdrowie. Tymczasem zapewnienie odpowiednich warunków domowych – jakości powietrza, poziomu wilgotności, temperatury czy dostępu do światła dziennego – przekłada się na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową. Nieprzestrzeganie tych zasad oraz złe nawyki mogą doprowadzić do powstania pleśni oraz grzybów, i tym samym rozwoju chorób, jak infekcji gardła czy astmy.

Okna na długie lata - jak o nie dbać
Wybierając stolarkę okienną zazwyczaj długo szukamy najlepszych modeli, porównujemy parametry i ceny, pytamy i rozważamy wszystkie "za i przeciw". Za to po zakupie i montażu okien, zazwyczaj szybko o nich zapominamy. A to wielki błąd, gdyż tylko prawidłowa i systematyczna konserwacja umożliwia długie i bezproblemowe korzystanie ze stolarki. Co powinna objąć?

Ciepłe okna kontra smog
Smog to problem z jakim boryka się wiele miast. W walce o jakość powietrza nie ma miejsca na półśrodki. Skuteczne mogą być tylko rozwiązania systemowe, dotyczące wielu aspektów naszego życia - w tym tych, wydawałoby się, drobnych i pobocznych. Zmiana nawyków komunikacyjnych, przykręcenie termostatu o jeden stopień, wymiana okien na bardziej szczelne... - te małe cegiełki, w długiej perspektywie, naprawdę procentują!

OKNOPLAST: Wymiana okien – dlaczego warto zrobić to właśnie teraz?
Jesień to dobry moment na podjęcie decyzji o wymianie okien – letnie upały już za nami, a mrozy dopiero nadejdą. W związku z tym Grupa OKNOPLAST przygotowała atrakcyjną promocję na wybrane systemy okienne i akcesoria. Nowe okna będą miały nie tylko walory dekoracyjne, ale przede wszystkim przyczynią się do zmniejszenia utraty ciepła, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Roto: Rosa na oknach. Jak zarządzać cyrkulacją powietrza na poddaszu?
Ruch powietrza stanowi ważny element wielu zjawisk fizycznych oraz chemicznych, które mogą zachodzić w pomieszczeniach. Wszystkie mają wpływ na nasze zdrowie. Jednak to prawidłowy przebieg cyrkulacji decyduje o tym, czy ściany na poddaszu są suche, powietrze wolne od kurzu, a szyby nie zachodzą parą wodną.

Dobroplast: Szlachetny sposób na ciepłe okna
Od nowoczesnych okien wymaga się doskonałych właściwości użytkowych, a w szczególności wysokiej termoizolacyjności. Zarówno inwestorzy, jak i producenci szukają więc rozwiązań, które pozwolą osiągnąć jak najlepsze parametry i stworzyć funkcjonalne zabezpieczenie przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast wyjaśnia jaką rolę pełnią w tym gazy szlachetne i dlaczego okna z ich zastosowaniem cechują się lepszymi właściwościami.

Roto: Obniżony montaż – dlaczego warto?
Obniżony montaż gwarantuje wyjątkowo estetyczny efekt – okna połaciowe tworzą z dachem gładką powierzchnię, nawet gdy są doposażone w akcesoria zewnętrzne. Harmonijne licowanie okien i dachu – choć rzadko spotykane – robi ogromne wrażenie. Co istotne, za walorami wizualnymi kryją się konkretne korzyści.

Najcieplejsze bramy, okna, rolety do domu energooszczędnego
Ostatnio wyjaśniliśmy, w jaki sposób budowa domu energooszczędnego może nam przynieść podwójny zysk. Tym razem doradzimy, jakie produkty wybrać do takiego budynku i wyjaśnimy, czym cechują się najcieplejsze bramy, okna, rolety.

BUDVAR Centrum: Parujące szyby w domu
Parowanie szyb nie musi oznaczać wady konstrukcyjnej okna. Z reguły zjawisko to związane jest ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu lub zbyt dużą różnicą temperatur panujących na zewnątrz i w środku domu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie drzwi?
Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów domu i mieszkania. Do wyboru należy podejść ostrożnie, ponieważ inwestycja w drzwi to jednorazowy wydatek na wiele lat. Trzeba również pamiętać, że drzwi to nie tylko odpowiednie skrzydło, ale również ościeżnica i zamki.

Dobroplast: Gotowi na zimę, czyli jak przygotować okna przed nadejściem mrozów
Późna jesień to ostatni dzwonek, aby przeprowadzić przegląd stanu stolarki okiennej w naszych domach i przygotować ją na nadejście chłodnych, zimowych miesięcy. Odpowiednio zabezpieczone i wypielęgnowane okna z pewnością odwdzięczą się przytulnym ciepłem wewnątrz pomieszczeń oraz mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast podpowiada, jakie czynności pielęgnacyjno konserwacyjne warto wykonać, aby okna spełniły swoje zadania i w dobrej kondycji przetrwały do następnych sezonów.

Zaparowane okna - jak tego uniknąć?
Osadzająca się na okiennych szybach para wodna to częsty i uciążliwy problem, spotykany szczególnie często w budownictwie wielorodzinnym. Osadzanie się rosy na zewnętrznej stronie okna paradoksalnie jednak nie jest dowodem niskiej, ale... wysokiej izolacyjności naszej stolarki. Okno nie wypuszcza ciepła, dlatego zewnętrzna jego powierzchnia jest chłodna, a na chłodnych elementach w wilgotne poranki osadza się rosa. Zupełnie innym zagadnieniem jest parowanie po wewnętrznej stronie okna. Czy i jak można poradzić sobie z kłopotliwą parą.

Dobroplast: Współczynnik przenikania ciepła to nie wszystko
Wybór stolarki okiennej o odpowiednich właściwościach często niesłusznie ograniczany jest jedynie do rozważenia parametrów termoizolacyjności. Z pewnością przenikalność cieplna okna jest niezwykle ważna, jednak nie powinno się zapominać, że jest to element budowlany, który pełni wiele ról i szereg współczynników odpowiada za jego właściwości oraz atmosferę, jaką tworzy w pomieszczeniach. Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast wyjaśnia, jakich informacji należy szukać w karcie technicznej, by wybrać produkt o wysokiej funkcjonalności.