Promienie ultrafioletowe padające na szybę w ciągu dnia wyzwalają proces rozkładu zanieczyszczeń organicznych i zapobiegają przywieraniu pyłów mineralnych do powierzchni szkła. Ponadto zabrudzenia stają się "hydrofilne", co oznacza, że podczas opadów, woda rozlewa się równomiernie po szybie, nie pozostawiając śladów kropel i skutecznie usuwając pozostałości zanieczyszczeń.
Powłoka uaktywnia się już pod wpływem niewielkiej ilości światła słonecznego, tak więc szkło zachowuje właściwości samoczyszczące również w pochmurne dni. Jeżeli nie pada, a okno wymaga umycia, wystarczy spłukać szybę wodą.
Korzyści
Szkło samoczyszczące nie wymaga tak częstego mycia jak szkło klasyczne. Co nie oznacza, że szkło samoczyszczące w ogóle nie wymaga konserwacji. Czyszczenie odbywa się w dużej mierze "siłami natury" – dzięki działaniu promieni ultrafioletowych i deszczu, co bardzo zmniejsza wysiłek związany z myciem szyb. Jednakże to nie jedyna korzyść wynikająca z zastosowania samoczyszczącego szkła. Posiada ono również szereg innych korzyści, takich jak:
- Mniejsza częstotliwość czyszczenia – okno pozostaje czyste na dłużej
- Łatwiejsze mycie – do szkła przywiera mniej kurzu i zanieczyszczeń
- Oszczędności – obniżenie kosztów mycia okien
- Idealne szkło do trudno dostępnych miejsc – np. dachów
- Dożywotnia trwałość powłoki – wystarcza na cały okres eksploatacji okna
- Ochrona środowiska – mniejsze zużycie wody i detergentów
Szkło samoczyszczące może być łączone z szeregiem innych produktów w celu uzyskania przeszkleń wielofunkcyjnych – oferujących takie zalety, jak izolacja termiczna i akustyczna, ochrona przed promieniami UV i bezpieczeństwo ludzi oraz mienia.
Produkty w tej kategorii:
- SGG BIOCLEAN - Szkło samoczyszczące
- SGG VIEWCLEAR II - Szkło samoczyszczące z funkcją antykondensacji
- SGG BIOCLEAN + - Najjaśniejsze szkło samoczyszczące
źródło i zdjęcia: SAINT-GOBAIN GLASS POLSKA Sp. z o.o.