Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
Paroc
Jakie są warstwy izolacji dachu skośnego? Ochrona przed utratą ciepła i wilgocią
Izolacja dachu ma na celu zapewnienie efektywności energetycznej budynku. Poprawnie zaizolowany dach minimalizuje straty ciepła zimą i chroni przed przegrzewaniem latem. W systemie dachów skośnych stosuje się kilka warstw izolacyjnych, które pełnią różne funkcje, od ochrony cieplnej, przez paroszczelność, po ochronę przed wilgocią. W artykule omówimy główne warstwy izolacji dachu skośnego, ich funkcje oraz zalecenia dotyczące poprawnego montażu.
Paroc
Jak ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją? Poddasze nieużytkowe bez strat ciepła
Ocieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją to jeden z ważniejszych elementów zapewniających efektywność energetyczną budynku. Stropy te oddzielają przestrzeń mieszkalną od nieogrzewanego poddasza lub strychu, co sprawia, że ich prawidłowa izolacja ma bezpośredni wpływ na komfort cieplny i koszty ogrzewania. W artykule omówimy, jak prawidłowo ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją.
Paroc
Zaprojektuj budynek o minimalnym śladzie węglowym dzięki kalkulatorowi PAROC
W dobie rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatu i ochroną środowiska, firmy budowlane i producenci materiałów muszą dostosowywać się do nowych standardów zrównoważonego rozwoju. Jednym z narzędzi, które pomaga w minimalizowaniu wpływu działalności budowlanej na środowisko, jest kalkulator śladu węglowego. Przykładem takiego rozwiązania jest kalkulator opracowany przez firmę Paroc, który oferuje wsparcie w analizie emisji CO₂ związanych z wyborem materiałów izolacyjnych. W artykule omówimy znaczenie kalkulatora śladu węglowego w kontekście nowoczesnego budownictwa, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności środowiskowej.
climowool sp. z o.o.
Wata szklana na skórze? Sprawdź, jak się jej pozbyć!
Jeśli pomimo zastosowania środków ostrożności włókna waty szklanej dostaną się na skórę, kluczowe jest szybkie i skuteczne działanie, aby zminimalizować podrażnienia. Oto kilka kroków, które można podjąć, by bezpiecznie usunąć włókna.
ROCKWOOL
Wpływ smogu na środowisko i ludzi. Jak ograniczyć skalę zjawiska?
Smog to jedno z najpoważniejszych zagrożeń ekologicznych i zdrowotnych, które dotyka wielu miast na całym świecie. Powstaje na skutek mieszania się zanieczyszczeń z atmosferą, głównie emitowanych z samochodów i przemysłu oraz spalania węgla i innych paliw kopalnych. Jest to zjawisko szczególnie nasilone w okresach grzewczych, gdy zanieczyszczenia z pieców i kotłów domowych dodatkowo pogarszają jakość powietrza. Smog destrukcyjnie wpływa na zdrowie oraz ekosystemy, dlatego, jako istotny problem, często omawiany jest w kontekście walki z zanieczyszczeniami.
ROCKWOOL
Jak wykonać szczelinę między wełną a deskowaniem? Prawidłowa wentylacja dachu skośnego i poddasza
Tworzenie szczeliny wentylacyjnej między warstwą izolacyjną z wełny mineralnej a deskowaniem jest ważnym elementem w konstrukcjach dachowych, szczególnie w dachach skośnych z pełnym deskowaniem. Zapewnia to bowiem prawidłowe funkcjonowanie systemu izolacji termicznej oraz ochronę przed wilgocią. Jak prawidłowo wykonać taką szczelinę?
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Czy stal nierdzewna jest dobrym izolatorem ciepła?
Stal nierdzewna i stal ocynkowana to dwa popularne materiały wykorzystywane w budownictwie, jednak różnią się pod względem właściwości fizycznych, w tym przewodnictwa cieplnego. Przyjrzymy się, jak stal nierdzewna wypada w tej kwestii, a także porównamy ją z innymi rodzajami stali, aby pomóc Ci wybrać odpowiedni materiał do Twojego projektu.
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Renowacja balkonu: więcej niż tylko estetyka. Jak uniknąć mostków cieplnych?
Przy remoncie budynku często zapominamy o balkonach. A to właśnie one mogą być przyczyną wielu problemów, takich jak mostki cieplne i straty energii. Jak uniknąć tych problemów? Eksperci Schöck podpowiedzą, jak przeprowadzić kompleksową renowację balkonu.
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Czy Twój balkon traci ciepło? Jak skutecznie go zaizolować od stropu?
Balkon to istotny element architektoniczny, który nie tylko zwiększa komfort użytkowania mieszkania, ale również wpływa na wygląd budynku. Jednak z punktu widzenia konstrukcji i izolacji termicznej połączenie balkonu ze stropem może być wyzwaniem. Dlaczego? Największym problemem są mostki cieplne, które mogą prowadzić do strat ciepła, wilgoci i zagrzybień. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań, takich jak nośne łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb®.
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Czy za wysoka wilgotność szkodzi zdrowiu? Jak zadbać o komfort w domu?
Wilgotność powietrza w domu to kluczowy czynnik wpływający na nasze zdrowie i komfort życia. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność mogą mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia, zdrowia oraz stanu technicznego budynku. Przyjrzyjmy się, czym dokładnie jest wilgotność, jak jej poziom wpływa na zdrowie i jak można go kontrolować w domu.
Farby KABE Polska Sp. z o.o.
Nie musisz być projektantem, by mieć wyjątkowe wnętrze. Wystarczy TEN PROGRAM!
Projektowanie elewacji to kluczowy etap w aranżacji domu. Dzięki nowoczesnym narzędziom online możemy samodzielnie stworzyć wizualizację swojego wymarzonego domu, testując różne kolory i materiały bez potrzeby angażowania profesjonalistów. Jednym z najlepszych i całkowicie darmowych programów do projektowania elewacji jest aplikacja "Pokoloruj Dom i Wnętrze" dostępna na stronie Farby KABE. Jak działa to narzędzie i dlaczego warto z niego skorzystać.
URSA
URSA Pure Floc: skuteczna izolacja termiczna trudno dostępnych miejsc
Szukasz skutecznego sposobu na ocieplenie trudno dostępnych miejsc? Wełna do wdmuchiwania to idealne rozwiązanie! Dowiedz się, dlaczego warto wybrać URSA Pure Floc i jak zminimalizować straty ciepła w swoim domu.
STEICO
Jakie korzyści daje termoizolacja budynku produktami z włókien drzewnych STEICO?
Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie na ich docieplenie. To dobry moment, aby podjąć skuteczne działania w celu poprawy efektywności energetycznej starych budynków. System termoizolacyjny z włókien drzewnych STEICO można zastosować do kompleksowej termomodernizacji domów w różnym stanie technicznym, wybierając optymalne rozwiązanie do zakładanych wartości izolacyjnych. Zwiększymy komfort cieplny mieszkańców, nie ponosząc wyższych kosztów energii.
KREISEL Technika Budowlana
Jak poprawić tynk na elewacji?
Elewacja budynku to jego wizytówka. Dlatego tak ważne jest, aby tynk, który ją pokrywa, był nie tylko trwały, ale też estetyczny. Niestety, nawet przy najlepszych chęciach wykonawców, mogą pojawić się błędy, które obniżają jakość wykończenia. Jak rozpoznać dobrze wykonany tynk i co zrobić, gdy coś pójdzie nie po naszej myśli?
KREISEL Technika Budowlana
Klej do płytek żelowy czy zwykły? Który wybrać?
Dobór odpowiedniego kleju do płytek ma ogromne znaczenie dla trwałości i estetyki wykończenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje klejów, w tym popularne kleje cementowe oraz nowoczesne kleje żelowe. Wybór między nimi może być kluczowy, zwłaszcza przy specyficznych warunkach podłoża lub otoczenia. Oto, czym różnią się te dwa typy klejów.