Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Łatwy montaż i najwyższa trwałość - ceramiczne stropy prefabrykowane
Ceramiczny strop gęstożebrowy jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do wykonywania tego elementu budynku. Łączy on w sobie zalety trwałego materiału produkowanego na bazie gliny z rozwiązaniami technologicznymi, zapewniającymi łatwy, szybki montaż i najwyższą solidność gotowej konstrukcji. Stanowi też idealne uzupełnienie dla domu, do którego budowy wybrano pustaki i dachówki ceramiczne, cegły klinkierowe.

Montaż płyty cokołowej
Płyty przyklejane są bezpośrednio do ocieplenia budynku (z wełny mineralnej lub styropianu) za pomocą systemowego kleju firmy Stahlton. Ze względu na bardzo niski stopień nasiąkliwości materiału (GRC) możliwe jest osadzenie płyt bezpośrednio w opasce żwirowej wokół budynku. W przypadku płyty ESP zaleca się zastosowanie wsporników typu MH w celu jej podtrzymania.

Jak minimalizować straty ciepła na ścianach?
Do niedawna ciepły dom był luksusem, na który mogli sobie pozwolić jedynie wybrańcy. Teraz, za sprawą dostępności wysokiej jakości materiałów budowlanych i izolacyjnych nowej generacji, luksus ten jest dla każdego budującego dom na wyciągnięcie ręki. Co więcej, zaostrzające się przepisy dotyczące energooszczędności polskiego budownictwa sprawiają, że "ciepły dom" przestaje być wyborem, a staje się koniecznością.

Dlaczego suche ściany z keramzytobetonu?
Andrzej Dobrowolski, Kierownik Produktu KERAMZYT Weber Leca® radzi.

Gdy na budowie liczy się czas… wybierz prefabrykat
Czas od uzyskania finansowania (nierzadko w postaci potężnego kredytu) do wprowadzenia się do wymarzonego domu, to zwykle dla każdego inwestora bardzo stresujący okres. Prace budowlane trwają miesiącami, a w tym czasie trzeba gdzieś mieszkać i ponosić z tego tytułu koszty.

Dach: o czym warto pomyśleć przed zimą
W ciągu całego roku, ale zwłaszcza przed sezonem zimowym, warto przyglądać się, regularnie sprawdzać i konserwować wszystkie elementy dachu. W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na miejsca szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Niechciane mostki termiczne - jak ich uniknąć?
Mostki termiczne, to miejsca w budynku, poprzez które dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła, sięgającej nawet 30%. Efektem są wyższe rachunki za energię. Dlatego mostkom termicznym powinno się zapobiegać już na etapie projektowania i budowy domu.

Co przemawia za wyborem stropu panelowego?
Konrad Rószczka Koordynator realizacji projektów KONBET POZNAŃ radzi: Stropy panelowe to odpowiedź na coraz wyraźniejsze zapotrzebowanie rynku na produkty prefabrykowane minimalizujące czas budowy. Przenoszenie znacznych obciążeń przez elementy tego typu stropu, przy niewielkim własnym ciężarze oraz osiąganie dużej nośności sprawia, że może być montowany w każdym rodzaju budynków.

Jakie są zalety zastosowania płytowego fundamentu grzewczego w domach jednorodzinnych?
Mats Matson Prezes Zarządu LEGALETT POLSKA radzi: Dobrze zaprojektowany i wykonany fundament grzewczy zapewnia nie tylko pewną podstawę naszego domu, ale również gwarantuje stabilną temperaturę, komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji systemu grzewczego. Fundament grzewczy to unikalne połączenie dwóch funkcji: fundamentu i ogrzewania dla całego domu. Od paru lat buduje się w Polsce coraz więcej budynków wykonywanych na płytach fundamentowych.

Jak uzyskać ceglany efekt na ścianach już wzniesionych?
Karol Brożyna Sales Manager Poland Vandersanden radzi: Nawet w przypadku ścian, gdzie zastosowanie cegły wydaje się niemożliwe, nie trzeba rezygnować z murowanego efektu czy tow kwestii elewacji, czy wnętrza. W tym celu stworzyliśmy płytki ręcznie formowane, które powstają poprzez odcięcie lica od oryginalnej cegły.

Cel: cieplejsza ściana - sprawdź współczynnik U
Według szacunków straty ciepła przez ściany zewnętrzne mogą wynosić nawet 30% w ogólnym bilansie energetycznym budynku. Odpowiednia izolacyjność ścian ma zatem ogromny wpływ na koszty ogrzewania naszego domu. Izolacyjność cieplną przegrody określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Jaka wartość tego parametru jest wymagana i jakie materiały do budowy ścian wybrać, aby była ona ciepła - m.in. o tym w poniższym vademecum.

Ściana z betonu komórkowego w budownictwie energooszczędnym
Już na etapie wyboru projektu inwestor staje przed dylematem dotyczącym doboru materiałów budowlanych i technologii. Szukając optymalnego rozwiązania warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników oraz wypracować wyważony kompromis między ceną a jakością. Architektka Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz ekspert Robert Janiak z firmy H+H doradzają z jakiego materiału wykonać ściany, aby dom był energooszczędny, trwały, cichy i bezpieczny.

Bloczki ISOMUR® Plus - sposób na eleminację mostków cieplnych
Bloczki ISOMUR® Plus zamykają przerwę w poziomej izolacji podłogi na gruncie, powstającą w miejscu posadowienia ściany konstrukcyjnej na ścianie fundamentowej, jak również ściany działowej na płycie przyziemia lub stropie nad nieogrzewaną piwnicą lub garażem.

Zasady wykonywania ścian z betonu komórkowego H+H
Wznoszenie budynku w systemie H+H jest najszybszą obecnie metodą wznoszenia ścian. Do poprawnego jej wymurowania używa się bloczków z betonu komórkowego, płytek, płaskich belek nadprożowych, kształtek U oraz zaprawy cienkowarstwowej H+H.

Strop TERIVA TERMO SYSTEM jako odpowiedź na nowe wymagania cieplne
Z dniem 1. stycznia 2014 weszły w życie zmiany w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2013). Zmiany w tym akcie prawnym dotyczą przede zagadnień oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.