Do murowania bloczków należy stosować zaprawy klejowe cienkowarstwowe wykonując spoiny o grubości 1-3 mm. Elementy murowe posiadające system łączenia pióro-wpust należy murować bez wypełniania zaprawą spoin pionowych, co ogranicza przenikanie ciepła w porównaniu do „zimnych” spoin wykonanych z tradycyjnej zaprawy murarskiej.
Ściany jednowarstwowe wykonane z takich materiałów charakteryzują się krótkim czasem wykonania oraz gwarantują wysokie parametry izolacyjności termicznej. Wznoszenie ścian jednowarstwowych należy zlecić wykwalifi kowanej ekipie. Dokładność i precyzja murowania jest przy tej technologii kluczowa – ewentualne błędy w sztuce murarskiej mogą przyczynić się do powstawania mostków termicznych.
Przy ścianach jednowarstwowych należy pamiętać o zaizolowaniu termicznym wszelkich elementów żelbetowych takich jak wieńce stropowe, długie nadproża monolityczne lub słupy i trzpienie w ścianach zewnętrznych nośnych i kolankowych. Elementy te obudowuje się od zewnątrz cienkimi bloczkami grubości 5 lub 7,5 cm z betonu komórkowego i dokłada od środka wełnę mineralną lub styrodur o grubości 5-8 cm.
Źródło i zdjęcie: BRUK-BET, Jarosław Kwaśniak, Szef Promocji i Rozwoju Marek firmy