Jak wybrać dobrą emulsję gruntującą?

Gruntowanie ułatwia wykonawcom rozprowadzanie farb, a także poprawia ich przyczepność i wydajność. Dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed pleśniami, grzybami oraz zapobiega powstawaniu przebarwień. O czym pamiętać wybierając emulsję gruntującą?

Jak wybrać dobrą emulsję gruntującą?
Grupa Pronicel S.A. Kleje do tapet
Dane kontaktowe:
48 612 55 91, 500 699 808, 510 207 303
Weteranów 12 03-172 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Dlaczego warto gruntować ściany?

Gruntowanie ułatwia równomierne rozprowadzanie farb, zapewnia ich lepszą przyczepność i większą wydajność. Umożliwia uniknięcie późniejszego łuszczenia się i odpadania farby. Usprawnia nanoszenie klejów, posadzek, gipsówek i innych warstw oraz gwarantuje, że będą one lepiej trzymać się podłoża.

Konkretne efekty, jakie chcemy przy tym osiągnąć, to:

  • wzmocnienie podłoża,
  • utwardzenie go,
  • wyrównanie i zmniejszenie porowatości,
  • ograniczenie chłonności,
  • eliminacja pylenia.

Jeżeli podłoża nie zagruntujemy albo zrobimy to źle dobraną emulsją gruntującą, może się później okazać, że cała praca włożona w malowanie czy gipsowanie poszła na marne. O kosztach materiałów nie wspominając. Dlatego dobranie właściwego gruntu i zastosowanie go wszędzie tam, gdzie jest potrzebny, ma tak duże znaczenie.

Jaką emulsję gruntującą wybrać?

Dostępny asortyment produktów przeznaczonych do gruntowania jest tak duży, że wybranie gruntu najodpowiedniejszego do naszych potrzeb może okazać się wyzwaniem. Należy więc pamiętać o dwóch kwestiach:

  1. Rodzaj podłoża. Gruntować możemy różne powierzchnie – od betonów, przez tynki mineralne, po płyty z karton-gipsu. Upewnijmy się, że wybieramy grunt odpowiedni do danego podłoża. Gdy natomiast zagruntować chcemy elewację, musimy kupić emulsję gruntującą, która nadaje się do użytku zewnętrznego. Powinna więc być odporna na wilgoć, a jednocześnie paroprzepuszczalna.
  2. Nie mniej ważną kwestią jest jakość emulsji gruntującej. Tani grunt, który wystarczy pod farbę czy tapetę, może nie spełnić swojej roli, gdy położymy na nim gładź gipsową.
  3. Trzecia rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to wydajność emulsji gruntującej. Można przyjąć, że 10 metrów kwadratowych z litra to już całkiem niezły poziom.

źródło i zdjęcia: Grupa Pronicel S.A.