PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Innowacyjny system rozprowadzania powietrza do rekuperacji Aria ADURO

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Szybki montaż, dobra izolacyjność oraz szczelność – to cechy, które powinien posiadać system służący do rozprowadzania powietrza do i z rekuperatora. Firma HEATPEX zaproponowała niedawno rozwiązanie, które ma wszystkie te zalety, a zostało opracowane z myślą przede wszystkim o rekuperacji w domach jednorodzinnych.

Szczelność i izolacyjność

To główne walory rozwiązania znanego pod nazwą ARIA ADURO. System wykonany został ze spienionego polistyrenu, który charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Co więcej, jest lekki i wytrzymały, a do tego odporny na grzyby, pleśnie i bakterie. Tę ostatnią cechę zawdzięcza dodatkowi grafitu, który powoduje, że ciepło odbija się wielokrotnie wewnątrz rury, przez co transfer ciepła jest znacznie ograniczony.

Zgodnie z badaniami, współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi zaledwie 0,029 W/mK. Jest to równoznaczne z izolacją, jaką daje ok. 30 mm wełny mineralnej, dlatego rozwiązanie to jest znacznie łatwiejsze i szybsze w montażu, a do tego nie wymaga dodatkowej izolacji.

ARIA ADURO osiąga szczelność najwyższej klasy – ATC1
ARIA ADURO osiąga szczelność najwyższej klasy – ATC1

Szczelność najwyższej klasy – ATC1, jaką osiąga ARIA ADURO, wynika nie tylko z materiałów, jakie zostały wykorzystane do jego produkcji, ale także z opatentowanego systemu połączeń OneClick®, który pozwala na proste i szybkie łączenie (i rozłączanie) elementów systemu bez użycia narzędzi.

Wysoka szczelność (trzykrotnie wyższa niż w przypadku systemów o klasie D), związana jest także z konstrukcją rury ADURO. To rura wykonana w całości z 1 elementu. System ARIA ADURO wraz z HEATPEX ARIA stanowi kompletny system wentylacji i rekuperacji.

Bez bakterii, pleśni i grzybów

Warto w tym miejscu dodać, że do produkcji rury oraz elementów systemu HEATPEX ARIA zastosowana została powłoka Ultra–Fresh®, która zapewnia całkowitą bakteriobójczość przewodu (99,99%), potwierdzoną przez niezależne laboratorium na podstawie testu wg ISO 22196.  Co więcej, powłoka ta ma również działanie antywirusowe.

Higienie sprzyja też gładka wewnętrzna powierzchnia przewodów wentylacyjnych, która zmniejsza ryzyko osadzania się zanieczyszczeń. Wysoki poziom higieny systemu HEATPEX ARIA został potwierdzony jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH.

Doskonała alternatywa dla rur Spiro

ARIA ADURO to system rozprowadzania powietrza do rekuperacji o średnicach: 125, 160, 200 mm. W stosunku do kanałów metalowych Spiro, ARIA ADURO montuje się w dwa razy krótszym czasie. Ponadto, ze względu na swoją lekkość (system ten jest 9-krotnie lżejszy od metalowych rur wentylacyjnych), znacznie łatwiej zamocować go do ścian lub pod stropem.

Montaż systemu ARIA ADURO jest niezwykle szybki i prosty
Montaż systemu ARIA ADURO jest niezwykle szybki i prosty

Montaż ułatwia i usprawnia także specjalnie do tego celu przygotowany uchwyt montażowy. Mocuje się go do ściany za pomocą dwóch kołków, a następnie przekłada rurę i zaciska opaskę. Warto wiedzieć, że uchwyt ten jest na tyle uniwersalny, że można go zastosować do każdej średnicy systemu.

Aria Planner – prosty program do projektowania

Cały system rekuperacji dla domu inwestor może w prosty sposób zaprojektować samodzielnie. Wystarczy, że skorzysta z bezpłatnej aplikacji ARIA Planner, dostępnej na stronie producenta systemu, firmy HEATPEX (www.heatpex.pl). Aplikacja jest bardzo intuicyjna i pozwala na zaplanowanie całego systemy rekuperacji w zaledwie 3 krokach.

Bezpłatna aplikacja ARIA Planner, dostępna jest na stronie www.heatpex.pl
Bezpłatna aplikacja ARIA Planner, dostępna jest na stronie www.heatpex.pl

Program dobierze wydajność rekuperatora, a także obliczy strumienie powietrza na podstawie takich danych, jak wielkość pomieszczeń, kubatura i liczba osób. Za pomocą ARIA Plannera można także wygenerować listę materiałową dedykowaną konkretnemu budynkowi oraz przygotować projekt wykonania instalacji z uwzględnieniem wytycznych branżowych.

źródło i zdjęcia: HEATPEX

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum