Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Zabezpieczenie izolacji elewacyjnej na zimę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Około 20% wyprodukowanego w obiekcie ciepła ucieka przez jego ściany. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się wykonanie prac termoizolacyjnych jeszcze na jesieni. Co jednak zrobić w sytuacji nagłego załamania pogody?

Jak zabezpieczyć materiał izolacyjny?

Generalnie rzecz biorąc, ocieplenie budynku jesienią jest możliwe. Niestety, pod koniec listopada może dość do znacznego ochłodzenia i opadów śniegu. Niezależnie od wykorzystywanego materiału izolacyjnego, nie może on pozostawać nieosłonięty przez okres dłuższy niż 2 tygodnie. W przypadku styropianu jest to istotne z powodu jego wrażliwości na promieniowanie UV. Z kolei wełnie mineralnej może szkodzić wysoki poziom wilgoci w powietrzu. Stąd też ważne jest, by jak najszybciej – kiedy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – okryć materiał izolacyjny warstwą zbrojącą.

Zabezpieczenie izolacji elewacji
Gdy mamy pewność, iż prace nie będą dokończone w najbliższym czasie, należy odpowiednio zabezpieczyć materiał izolacyjny fot. Weber

Wykonanie warstwy zbrojącej podczas złej pogody

Warstwa zbrojąca stanowi istotny element ocieplenia budynku. Za pośrednictwem siatki z włókna szklanego łączy materiał izolacyjny w całość i chroni go przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Do jej wykonania używa się klejów rozrabianych z wodą, dlatego prace można przeprowadzać wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Nie oznacza to jednak, że musimy czekać na poprawę pogody.

Jeśli mówimy o załamaniu pogody w trakcie prac termoizolacyjnych, to możemy założyć, że w ciągu dnia temperatura będzie wynosić +3°C, a w nocy spadnie poniżej 0°C. W takiej sytuacji zalecam zastosowanie produktu przyspieszającego wiązanie klejów do ociepleń weberad KZ. Dzięki niemu wiązanie trwa kilka godzin, więc nocny przymrozek nie będzie już stanowił zagrożenia dla trwałości kleju i wytrzymałości zbrojenia - mówi Krzysztof Siemak, ekspert Weber

Sposób użycia weberad KZ jest bardzo prosty, jedno opakowanie 300 g dodaje się w trakcie mieszania z wodą 1 worka dowolnego kleju Weber.

Kiedy przeprowadzić gruntowanie?

Zabezpieczenie materiału izolacyjnego warstwą zbrojącą to jednak nie wszystko. Po kilku dniach od jej położenia, gdy zdąży dobrze związać i przeschnąć, powinno się przeprowadzić gruntowanie. To ważne zarówno dla trwałości ocieplenia, jak i późniejszego tynkowania. Gruntowanie wzmacnia warstwę zbrojoną i wyrównuje jej chłonność, a przede wszystkim stanowi wystarczające zabezpieczenie, by niedokończona elewacja mogła spokojnie przetrwać zimę.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber (materiały prasowe)

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum