Podstawowym materiałem, z jakiego zbudowana jest blachodachówka, jest stal, zabezpieczona warstwą cynku. Zewnętrzne pokrycie wykonane jest z poliestru lub z lepszych jakościowo poliuretanu, poliflurku winylidenu lub plastizolu. To, czym jest pokryta blachodachówka, ma istotne znaczenie dla jej trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne.
Materiał na lekkie konstrukcje
W przeciwieństwie do dachówek ceramicznych, blachodachówka jest materiałem o lekkiej wadze, wynoszącej - w zależności od grubości - od 4 do 7 kg/m2. Taki ciężar nie obciąża w znacznym stopniu więźby dachowej, co oznacza, że to pokrycie jest dobrym rozwiązaniem nawet w przypadku mało zaawansowanych konstrukcyjnie dachów.
Na trudne warunki atmosferyczne
Dach narażony jest na wszelkie możliwe zjawiska atmosferyczne. Blachodachówka jest materiałem odpornym zarówno na promieniowanie, jak i na wilgoć. W efekcie wielu producentów daje na ten materiał aż 30 lat gwarancji. W rzeczywistości, jeśli montaż był przeprowadzony w sposób prawidłowy, czas ten może być jeszcze dłuższy.
Blachodachówka cięta na wymiar
Tego typu blachodachówka sprzedawana jest w arkuszach o stałej szerokości, wynoszącej od 1100 mm do 1800 mm. I tu ważna uwaga - takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku dachów jedno- lub dwuspadowych o dużej powierzchni. Dzieje się tak dlatego, że przy cięciu szerokość jest stała, a jedynie długość dobierana jest indywidualnie do połaci dachu.
Blachodachówka modułowa
Polecana jest do dachów wielospadowych o dużej ilości skosów i załamań, a także dachów o niewielkiej powierzchni. Na szczególną uwagę zasługują tu nowatorskie blachodachówki modułowe marki HANBUD, w przypadku których po ułożeniu brak jest widocznych łączeń. Warto wziąć pod uwagę, że zastosowanie blachodachówek modułowych jest oszczędne i ekologiczne, bowiem przy montażu generowana jest niewielka ilość odpadu.
Konieczne jest jedynie precyzyjne obliczenie potrzebnej ilości materiału (zawsze dodaje się 5% zapasu). Ze względu na standardowe wymiary arkusze dostępne są od ręki w punktach sprzedaży. Blachodachówka modułowa Moderno oferowana jest w arkuszach o wymiarach 1210 mm x 720 mm, natomiast model Retto - w arkuszach 1180 mm x 720 mm.
Blachodachówkę modułową wykorzystać można również w kłopotliwych do montażu dachu miejscach, takich jak nieregularne lub skośne powierzchnie wokół okien dachowych czy daszki nad balkonem.
Dla tradycjonalistów
Bez wątpienia są osoby, które zauroczył kształt klasycznej dachówki ceramicznej i nie wyobrażają sobie innego pokrycia dachu. Wrażenia estetyczne w tym przypadku łatwo połączyć z funkcjonalnością blachodachówki, wybierając modele Argilla, Vena, Malta lub wersje modułowe - Moderno i Retto z kolekcji HANDBUD.
Te dopracowane w każdym calu blachodachówki bardzo dobrze imitują swój ceramiczny odpowiednik, zachowując przy tym walory lekkiego i trwałego pokrycia wykonanego ze stali. Bardzo dobrze sprawdzą się na klasycznych domach, ale mogą też stanowić piękne wykończenie nowoczesnej bryły budynku. Każdy z modeli różni się kształtem fali. Jedne mają mocniej zarysowane kanty, inne są w odbiorze bardziej miękkie i krągłe.
Architektoniczne dopasowanie
Blachodachówka sama w sobie jest bardzo estetycznym i designerskim zwieńczeniem domu. Dodatkowym jej walorem jest możliwość wyboru koloru dopasowanego do elewacji domu.
Wybierając blachodachówkę jako pokrycie dachowe, warto jednak pamiętać, że jest ona zalecana do dachów o kącie nachylenia powyżej 12 stopni (do 80 stopni włącznie). Bez wątpienia wizualnie doskonale komponuje się jednak zarówno w klasycznych projektach, jak i bardzo współczesnych, minimalistycznych realizacjach.
źródło i zdjęcia: Hanbud