Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaki komin wybrać do pieca wolnostojącego?

Piece wolnostojące, potocznie nazywane kozami, kojarzą się zwykle ze starymi, wiejskimi chatami. Aktualnie urządzeni grzewcze tego typu przeżywają drugą młodość, a wiele osób staje przed koniecznością wyboru odpowiedniego komina.

Jaki komin wybrać do pieca wolnostojącego?
MK Sp. z o.o. Systemy kominowe
www.mkzary.pl
MK Sp. z o.o. Systemy kominowe
Dane kontaktowe:
68 458 19 00
Kadłubia, ul. Kominowa 5, 68-200 Żary

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie funkcje spełnia piec wolnostojący?
  • Na co zwracać uwagę wybierając komin do pieca wolnostojącego (kozy)?
  • Kto może wykonać przyłącze komina do pieca wolnostojącego?

Jakie funkcje spełnia piec wolnostojący?

Wolnostojące konstrukcje typu koza to świetna alternatywa dla kominków, a także kotłów węglowych. Ich przewaga polega na tym, że są stosunkowo łatwe w montażu i można przenieść je w dowolne miejsce, o ile oczywiście w danym pomieszczeniu mamy dostęp do przewodu kominowego. Rozwiązanie to rekomendowane jest przede wszystkim w niewielkich przestrzeniach, w których nie ma miejsca na wydzielenie kotłowni czy montaż pełnowymiarowego kominka.

Bez względu na lokalizację, należy zadbać o to, aby przyłącze wykonane zostało prawidłowo, w przeciwnym razie spaliny mogłyby dostać się do wnętrza domu. Podstawę w tym kontekście stanowi komin - niezbędny element każdej instalacji.

Na co zwracać uwagę wybierając komin do kozy?

Decydując się na montaż kozy, w pierwszej kolejności warto zadbać o przegląd techniczny instalacji wentylacyjnej. W tym celu należy skontaktować się z kominiarzem, który określi stan przewodów kominowych i podpisze stosowny protokół, zezwalający na jego użytkowanie. Druga sprawa to wybór odpowiedniego komina - z uwagi na to, że wszystkie elementy pieca są w tym przypadku odkryte i widoczne, najlepszy wybór stanowić będą kominy stalowe, ponieważ kominy ceramiczne generują różnego typu ograniczenia. 

Poszczególne elementy przyłącza kominowego powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wytrzymałe na bardzo wysokie temperatury, a także trwałe i solidne, aby podczas codziennej eksploatacji stanowiły dodatkowe źródło ciepła, ale nie uległy przegrzaniu. W tym kontekście komin stalowy do kozy będzie najbardziej odpowiednim wyborem. Wielość dostępnych wariantów sprawia, że można go z łatwością dopasować do aranżacji. Świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach loftowych, rustykalnych, jak i tych urządzonych bez dominującego stylu architektonicznego.

Montaż i przyłączenie komina do kozy

Zarówno w przypadku kominków, jak i pieców węglowych czy kozy, przyłącze i komin powinno być wykonane przez doświadczonych instalatorów z uprawnieniami. W zależności od tego, w którym pomieszczeniu zdecydujesz się zamontować piec, komin stalowy do kozy będzie dłuższy lub krótszy. Wszystko zależeć będzie od tego, jaka jest odległość od przewodu kominowego.

W przypadku instalacji pieca w pomieszczeniu bez komina, konieczne będzie wyprowadzenie komina na zewnątrz. Pamiętajmy, że tylko właściwie wykonane komin i przyłącze sprawią, że piec koza utrzyma w pomieszczeniu odpowiednie ciepło, a spaliny będą odprowadzane na zewnątrz budynku

źródło i zdjęcie: MK Systemy Kominowe