Czy komin stalowy jest lepszy od ceramicznego?

Gdy kupimy już urządzenie grzewcze pozostaje nam wybrać odpowiedni komin. Te przez wiele lat był budowane z cegły, jednak awaryjność tego rozwiązania przymus dokładnego zaplanowania miejsca komina sprawiły, że powoli odchodzą w niepamięć. Jaki więc nowoczesny komin będzie lepszy - ze stali czy z ceramiki?

Czy komin stalowy jest lepszy od ceramicznego?
Czego dowiesz się z artykułu?

Wykonanie i waga kominów stalowych

Stalowe systemy kominowe są wykonane w małych średnicach (od 60 mm) i z cienkich blach, co powoduje, że zajmują dużo mniej miejsca. Nawet jeśli do dyspozycji mamy tylko wąski szacht, bez problemu zamontujemy w nim stalową wkładkę kominową. Dodajmy do tego jeszcze łatwość i szybkość montażu, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność stalowych kominów

Mała średnica + cienkie blachy = waga lekka. Dzięki niej kominy stalowe są łatwiejsze nie tylko w montażu, ale i w transporcie. Kominy ceramiczne wymagają nieco więcej zachodu - ich miejsce musi być dokładnie zaplanowane, montuje się je w momencie stawiania budynku i trzeba przewidzieć dla nich odpowiednie obciążenie dla stropu lub fundamentu. Przy kominach stalowych nie mamy tego problemu.

Stalowy system kominowy ZEN
Stalowy system kominowy ZEN wyróżnia się wyjątkowo prostym montażem fot. MK Systemy Kominowe

Bezpieczeństwo kominów stalowych

Stalowy wkład kominowy (komin jednościenny) pozwala tchnąć nowe życie w stary, ceglany komin. Wiekowe cegły nie spełniają już swojej roli, ale to nie znaczy, że takiego murowanego komina nie można już wcale wykorzystać. Idealnie nadają się do tego systemy kominowe ze stali, które można poprowadzić wewnątrz murowanych szachtów.

Komin stalowy dla paliw stałych jest odporny na pożar sadzy - a nie wszystkie kominy ceramiczne mają odporność na pożar i w takich warunkach mogą pęknąć. Jeśli więc mamy do wyboru rozwiązanie, które daje gwarancję bezpieczeństwa – zdecydowanie lepiej wybrać właśnie takie. Nikt przecież nie kupuje komina z myślą o wymianie po kilku miesiącach – komin ma służyć latami. Stalowy daje taką gwarancję.

Co więcej, komin stalowy szybciej się nagrzewa - szybsze rozgrzewanie powoduje szybsze wytworzenie optymalnego ciągu kominowego, pozwalając uchodzić dymowi na zewnątrz.

Montaż kominów stalowych

Komin stalowy można postawić dokładnie tam, gdzie chcemy (miejsce komina ceramicznego trzeba przewidzieć już na etapie projektowania). Komin dwuścienny można poprowadzić na zewnątrz i z łatwością przymocować do ściany. Może też stać np. na środku budynku - szczególnie poleca się tutaj bezobejmowy system ZEN. Mając szacht, który chcemy wykorzystać – poprowadźmy w nim wkładkę kominową. Wniosek nasuwa się sam: kominy stalowe są doskonałym rozwiązaniem do każdej konfiguracji i do każdego rodzaju paliwa.

Jeżeli dotyczy nas jedna z poniższych sytuacji, wówczas zdecydowanie warto postawić na komin stalowy:

  • Kupiliśmy lub planujemy zakup urządzenia grzewczego na gaz, olej, drewno, pellet, a w budynku, w którym planujemy postawić urządzenie grzewcze jest dostępny murowany komin i chcemy go wykorzystać
  • Mimo dostępności murowanego komina nie chcemy go wykorzystywać, ponieważ wolimy ustawić urządzenie grzewcze w zupełnie innym miejscu niż istniejący szacht.
  • W budynku, w którym ma stać urządzenie grzewcze nie ma żadnego komina.
  • Marzymy o designerskim kominku na środku domu, do którego poprowadzony będzie równie designerski komin.

źródło i zdjęcia: MK Systemy Kominowe