Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

Wymiana okien dachowych - sposoby montażu i dofinansowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Najstarsze okna dachowe w polskich domach mają 20-30 lat. Warto je wymienić, bowiem najnowsze modele są znacznie bardziej funkcjonalne i energooszczędne. Szyby zespolone również z czasem tracą swe właściwości. VELUX uruchomił specjalny program, w ramach którego eksperci firmy pomogą konsumentom w wyborze okien oraz pokierują do sprawdzonych hurtowni i wykonawców.

Od czego zacząć proces wymiany okien?

Należy pamiętać, że wymiana okien dachowych nie wymaga równocześnie remontu całego poddasza. Choć oczywiście wiele osób decyduje się na nią właśnie przy tej okazji lub też gdy remontuje dach. Okna dachowe różnych producentów mają zbliżone standaryzowane rozmiary, dlatego bez trudu można wymienić inną markę okna dachowego na okno dachowe VELUX.

Należy także ocenić, czy w pokojach jest wystarczająco dużo światła dziennego, bo wymiana okien to dobry moment, aby zdecydować się na dodatkowe okno – w miejscu, które chcemy lepiej doświetlić. Jak wykończenie powierzchni okien będzie najlepiej komponować się z wystrojem wnętrza? Mamy do wyboru naturalne drewno lub drewno pokryte poliuretanem malowanym na biało, który jest wodoodporny i nie wymaga konserwacji.

Okno dachowe z uchwytem na górze VELUX
Okno dachowe z uchwytem na górze umożliwi ustawienie mebli pod oknem fot. VELUX Polska Sp. z o.o.

Ustalmy też, jaki system otwierania będzie najwygodniejszy przy ustawieniu mebli i uwzględniając lokalizację okien. Decydując się na klamkę na dole skrzydła, bezpośrednio pod oknem nie można ustawić mebli, bowiem pojawią się trudności z jego otwieraniem. Wtedy lepiej wybrać okno dachowe z uchwytem na górze. Ewentualnie zainstalować elektryczny lub solarny system otwierania, aby poddasze było jeszcze bardziej komfortowe. Mieszkając przy ruchliwej ulicy, wybierzmy okna z szybami redukującymi hałas wewnątrz pomieszczeń. 

Gdy już zdecydujemy się na wymianę okien dachowych, można zająć się pracą samodzielnie lub zapytać lokalnego wykonawcę o wycenę. Zdecydowanie najbardziej wygodną opcją jest skorzystanie z programu RenoVator. Wówczas eksperci firmy VELUX zapewnią wszelkie wsparcie w tym procesie. 

Sposoby montażu nowych okien dachowych

Okna dachowe można wymienić na trzy sposoby. Profesjonalny dekarz doradzi, który z nich jest najbardziej odpowiedni w twoim przypadku, biorąc pod uwagę techniczne możliwości.

Wymiana okien dachowych z zachowaniem wnęki okiennej to najszybsze i najprostsze rozwiązanie. Nie wymaga demontowania poprzedniej wnęki i instalowania nowej. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się podczas wymiany okna dachowego VELUX na nowe. W takiej sytuacji wymagany jest specjalny kołnierz uszczelniający.

Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki okiennej
Wymiana okien dachowych z zachowaniem wnęki okiennej to najszybsze i najprostsze rozwiązanie fot. VELUX Polska Sp. z o.o.

Wymiana okna innej marki na okno VELUX również jest możliwa. W tej sytuacji należy przeprowadzić wymianę z częściowym zachowaniem wnęki okiennej. Podczas montażu demontuje się górną część starej wnęki. Taki sposób oznacza, okno dachowe osadzone będzie głębiej w konstrukcji dachu, co poprawi jego izolację termiczną.

Trzecim sposobem jest wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną. Podczas montażu nowego okna wykorzystuje się najczęściej system ciepłego montażu. Rama izolacyjna VELUX zapewnia precyzyjne i bezpieczne dopasowanie do okna i konstrukcji dachu, podczas gdy paraizolacja BBX gwarantuje szczelne i trwałe połączenie okna z paroizolacją pomieszczenia, chroniąc przed wilgocią. Aby ułatwić pracę można skorzystać z gotowej wnęki okiennej, która jest wyjątkowo estetyczna oraz trwała, wyeliminujemy w ten sposób prace wykończeniowe z karton-gipsem. Taki sposób to pozornie najdroższe i najbardziej czasochłonne rozwiązanie, jednak pozwala całkowicie i precyzyjnie uszczelnić przestrzeń wokół okna, a jednocześnie poprawić estetykę wnętrza.

Wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną
Rama izolacyjna VELUX zapewnia precyzyjne i bezpieczne dopasowanie do okna i konstrukcji dachu fot. VELUX Polska Sp. z o.o.

Dofinansowanie na wymianę okien

Warto również pamiętać, że obecnie można skorzystać z dwóch źródeł dofinansowania wymiany okien. Jest to działający od 2018 roku Program Czyste Powietrze, który pozwala uzyskać dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę na podstawie kryterium dochodowego. Kolejnym źródłem jest ulga termomodernizacyjna wprowadzona w 2019 roku, która daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków termomodernizacyjnych (tylko na podstawie faktur VAT).

 

Nowe okna dachowe VELUX
Wymieniając okna na nowe można skorzystać z dotacji z programu Czyste Powietrze fot. VELUX Polska Sp. z o.o.

Kwota, od której można uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze oraz o tyle zmniejszyć swój dochód, który podlega opodatkowaniu, dzięki uldze termomoderniza­cyjnej, to 53 tys. zł. Jak wynika z informacji podanych na stronie czystepowietrze.gov.pl ulga termomodernizacyjna może łączyć się z innymi dotacjami np. z programu Czyste Powietrze. Odliczeniu podlegają materiały budowlane, instalacje grzewcze oraz usługi termomodernizacyjne. W przypadku okien dachowych można uzyskać dofinansowanie zarówno na okna oraz prace wykonawcze, jak i na cały system ciepłego montażu razem z nową wnęką okienną.

źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA