Czego współczesny inwestor oczekuje od okien? Z pewnością estetyki, solidności, energooszczędności i – atrakcyjnej ceny. Liczba szyb ma wpływ na te dwa ostatnie parametry. Im ich więcej, tym okna są bardziej energooszczędne (cieplejsze), ale jednocześnie droższe. Kiedy opłaca się kupić okna z większą ilością szyb?
Okna dwuszybowe: standardowa efektywność i przystępność cenowa
Okna dwuszybowe są powszechnie uznawane za standard w budownictwie, oferując poprawę izolacji termicznej w porównaniu do starych okien jednoszybowych. Koszt zakupu i instalacji okien dwuszybowych jest zazwyczaj niższy niż w przypadku modeli trzyszybowych, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla budżetów o ograniczonych zasobach.
Zastosowanie
Są one odpowiednie do zastosowania w budynkach mieszkalnych, gdzie różnica w izolacyjności nie jest kluczowym czynnikiem decydującym. Okna z dwoma szybami można z powodzeniem stosować także w domach letniskowych oraz gospodarczych, a także w garażu lub piwnicy.
Okna trzyszybowe: Maksymalizacja efektywności energetycznej
Zalety
- Nie ma wątpliwości, że to właśnie szyba ma główny wpływ na termikę okna, ponieważ zajmuje jego największą powierzchnię. Szukając oszczędności w kosztach ogrzewania, warto więc zainwestować w odpowiednio "ciepłą szybę" - radzi ekspert, Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji firmy Drutex S.A.
Taka zasada ma zastosowanie szczególnie wtedy, kiedy budujemy nowy dom, dobrze zaizolowany, najlepiej pasywny. Dodatkowa szyba pomoże bowiem wtedy osiągnąć współczynnik przenikalności ciepła poniżej 1,0 W/m2K. Dobrym przykładem są tu trzyszybowe okna Iglo Energy z oferty DRUTEX, w przypadku których ten wskaźnik może wynosić zaledwie 0,6 W/(m2K), przy czym jego wartość zależy od ich wielkości.
- Profil 7-komorowy ma ponad 80 mm grubości, dlatego bez problemu mieszczą się w nim 3 warstwy szklenia. Liczba komór wpłynie też na odległości między szybami. Im są one większe, tym lepiej - zmniejsza się bowiem współczynnik Ug, a tym samym okno ma lepsze parametry - tłumaczy Mirosław Furtan.
Dodatkowe korzyści z wyboru właściwego okna
Dla wielu inwestorów istotny może być także fakt, że właściwie dobrane okna mogą dobrze wpływać na środowisko, a także przyczyniać się do zmniejszenia stężenia smogu w powietrzu. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, czyli takie, które zostały zaprojektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym, pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania, ale również na długotrwałe zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji powstających wskutek spalania materiałów grzewczych i produkcji ciepła.
źródło i zdjęcia: Drutex