Jakie rodzaje okien są energooszczędne?
Wyposażanie nowoczesnych budynków w stolarkę otworową o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych to dziś standardowe działanie, zarówno w budownictwie pasywnym, jak i energooszczędnym. I choć okna w obu wariantach ekobudynków różnią się – i pod kątem parametrów, i technologii oraz budowy, to rola stolarki okiennej sprowadza się do zapewnienia jak najlepszej izolacji obiektu.
Co wyróżnia przeszklenia „energooszczędne”?
- Niska przenikalność cieplna. Dzięki niej odczuwamy komfort termiczny.
- Optymalna ilość naturalnego światła w budynku. To duet korzyści, który i z obieżyświata uczyni domatora: temperatura w sam raz i tyle promieni słonecznych, ile potrzebuje nasz organizm do dobrego samopoczucia i zdrowia. Przeszklenia pasywne oferują jeszcze więcej. Okna wpisujące się w tę kategorię są nie tylko barierą zapobiegającą ucieczce ciepła z wnętrz, ale również źródłem jego pozyskiwania.
Warto jeszcze na chwilę zatrzymać się przy temacie ekobudowlanych wyborów: komponentów, materiałów czy produktów. Tutaj rozwaga popłaca – gdy inwestujemy w jakość, działamy dwutorowo: budujemy bezpiecznie i robimy coś dobrego dla środowiska, nie „potykając się” o nieprzemyślane decyzje zakupowe. W kwestii okien tę zależność widać jak na dłoni. Nieszczelne przegrody w domu to straty. Przez słabej jakości przeszklenia ucieka do 30% ciepła, co bezpośrednio przekłada się na wzrost rachunków za ogrzewanie. Gdy ciepło zostaje w domu, chłodniejsze okresy nie dają się nam we znaki. Nie musimy dogrzewać wnętrz, dzięki czemu nie mamy na sumieniu zwiększania emisji gazów do atmosfery.
Uw, Lt, Ug i g - parametry, na które warto zwracać uwagę
Kluczowe znaczenie ma tu współczynnik Uw – wyjaśnia Ewa Zarychta, ekspertka marki OknoPlus - To nic innego jak informacja o stracie ciepła, które wydostaje się przez metr kwadratowy okna w ciągu godziny (przy różnicy temperatur w środku i na zewnątrz wynoszącej 1°C). Im parametr Uw niższy, tym okno zatrzyma więcej ciepła w domu.
Zmiana warunków technicznych ze stycznia 2021 obliguje producentów stolarki okiennej do tego, by współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie przekroczył 0,9 W/m²K (w przypadku okien w domach pasywnych: 0,8 W/m²K). OknoPlus idzie o krok dalej i oferuje produkty, które mają Uw o wartości 0,7 W/m²K – np. okna Morlite czy Reveal.
Okna z kolekcji Reveal, pakiety trzyszybowe ECLAZ i nowoczesne profile aluminiowe (DECALU So Easy) to przykłady produktów, które pod względem Uw wyprzedzają wymagania wynikające z przepisów – mówi Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus. Wyróżniają je jeszcze trzy parametry: wartość przenikania ciepła szyby na poziomie Ug = 0,5 W/m²K, współczynnik przepuszczalności energii przez okno g = 60% i współczynnik przenikania światłą Lt na poziomie 77%. Jak przełożyć ten zestaw parametrów na konkret? Decydując się na taki pakiet, zyskujemy doświetlone naturalnym, niezniekształconym światłem wnętrza i więcej ciepła słonecznego - dodaje Ewa Zarychta.
Aluminiowe okna będą służyć przez lata
Mając na uwadze interes środowiska, wybierajmy materiały trwałe, niewymagające wymiany przez długie lata, np. aluminium. Kiedyś używano tego metalu w budownictwie przemysłowym, dziś jest powszechny w przestrzeniach prywatnych. Sprawdza się jako komponent okienny, bowiem niestraszny mu deszcz, śnieg i mróz – ma dobre właściwości antykorozyjne. Jest też cenionym elementem aranżacyjnym przez projektantów. Pozwala wykreować nowoczesne wnętrza, eksponuje ich prostotę i szlachetną surowość. Do recyklingu aluminium potrzeba jedynie kilka procent energii użytej do produkcji. Decydując się na stolarkę okienną z aluminium, wnosimy spory wkład nie tylko w ochronę surowców naturalnych, ale też przyczyniamy się do zmniejszenie zanieczyszczeń wody, powietrza, gleby.
źródło i zdjęcia: OknoPlus