PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Czym różni się rekuperator od rewersyjnego wymiennika ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W obliczu wzrostu cen  nośników ciepła i energii elektrycznej, konsumenci i inwestorzy coraz częściej pytają o to, jak zorganizować odpowiednią wentylację za niższą cenę. Jednym ze sposobów na obniżenie wydatku jest stworzenie zdecentralizowanych systemów z zachowaniem ciepła i chłodu. Przed zdecydowaniem się na rekuperator lub rewersyjny wymiennik ciepła trzeba poznać ich wady i zalety.

Jakie są skutki podwyższonego stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu?

W konstrukcji wentylatorów rewersyjnych występuje tylko jeden wentylator, urządzenie to pracuje cyklicznie, dla "nawiewu" i "wywiewu". W tym przypadku, takie urządzenia potrzebne dwa, a więc dwa otwory montażowe, dwie koszty instalacji, dwie koszty serwisowe.  

Szczegółowe omówienie zagadnienia na materiale filmowym

Ze względu na zmiany w cyklach nawiewu i wywiewu takie urządzenia naprzemiennie wytwarzają w pomieszczeniach nadciśnienie i rozrzedzenie. Właściwe zarządzanie powietrzem jest niezbędne dla zdrowego mikroklimatu, jakości powietrza i kontroli dwutlenku węgla.

Przykłady prawidłowej oraz nieprawidłowej organizacji systemu wentylacji

Pracujący okap powoduje rozrzedzenie powietrza i bez wystarczającej kompensacji natężenia przepływu z nawiewanym powietrzem negatywnie wpływa na pracę urządzeń grzewczych i wentylację naturalną. Przy jednoczesnej pracy tych urządzeń powstaje możliwość przenikania zanieczyszczeń z kuchni i łazienki do pomieszczeń mieszkalnych.

Schemat rozkładu przepływu powietrza, gdy w jednym pomieszczeniu zainstalowany jest tylko jeden wentylator rewersyjny
Schemat rozkładu przepływu powietrza, gdy w jednym pomieszczeniu zainstalowany jest tylko jeden wentylator rewersyjny fot. Ecoventeam Sp. z o.o.

Częściowo zrównoważona wentylacja. Nie ma możliwości przedostania się zanieczyszczeń z kuchni i łazienki do pomieszczeń mieszkalnych, pomieszczenia są wentylowane, ale nie ma rekompensaty za zużycie powietrza przez okap kuchenny.

Schemat częściowo zrównoważonej wentylacji
Schemat dystrybucji powietrza, w którym 2 wentylatory rewersyjne pracuj asynchronicznie w jednym pomieszczeniu (zgodnie z zaleceniami producenta) fot. Ecoventeam Sp. z o.o.

W pełni zrównoważona wentylacja. Ponieważ powietrze nawiewane i wywiewane działają jednocześnie, przy stałej przewadze nawiewu do 8%, zapachy i produkty spalania nie przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych. Pomieszczenia są wentylowane, praca kanałów wyciągowych i okapu jest kompensowana, co zapewnia ich prawidłowe funkcjonowanie.

Schemat w pełni zrównoważona wentylacji
Schemat rozprowadzenia powietrza, gdy w każdym pomieszczeniu zainstalowany jest jeden rekuperator PRANA fot. Ecoventeam Sp. z o.o.

Jak działa wentylator rewersyjny i system wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana?

Wentylator rewersyjny. System z jednym wentylatorem i zwykle ceramicznym zasobnikiem ciepła. Wentylator wyciąga z pomieszczenia powietrze wywiewane, które przechodząc przez akumulator ceramiczny stopniowo je nagrzewa i nawilża. W regularnych odstępach czasu automatyka przełącza wentylator w tryb nawiewu. Powietrze z ulicy, przechodząc przez akumulator ceramiczny, nagrzewa się i oddaje wilgoć do pomieszczenia. Cykl się powtarza.

System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana. System oparty jest na przeciwprądowym miedzianym wymienniku ciepła własnej konstrukcji. System zapewnia jednoczesną pracę nawiewu i wywiewu z możliwością oddzielnego sterowania przepływem powietrza, stałym poziomem wydajności oraz brakiem mieszania mas powietrza. 

Rekuperator Prana w domku letniskowym
Rekuperator Prana ma małe gabaryty i nie rzuca się w oczy fot. Ecoventeam Sp. z o.o.

Różnice w budowie urządzeń

Wentylator rewersyjny. Wymiennik ciepła to ceramiczny regenerator z otworami w kształcie plastra miodu. W pierwszym cyklu powietrze wywiewane przechodzi przez porowaty ceramiczny regenerator przekazując mu swoją energię cieplną. W kolejnym cyklu zimne powietrze zewnętrzne przechodzi przez element ceramiczny i oddaje część zmagazynowanego ciepła do powietrza nawiewanego. Podstawą procesu rekuperacji jest pojemność cieplna materiału.

System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana. Wymiennik ciepła - płytowy, przeciwprądowy, wykonany z miedzi. Istnieje stały ruch prądów powietrza w przeciwnych kierunkach. Powietrze wywiewane z pomieszczenia przekazuje swoją energię cieplną do powietrza nawiewanego, które przechodzi z przeciwnej strony płyt wymiennika ciepła.

Rekuperator Prana w domku letniskowym
Rekuperatory Prana nie przeszkadzają w aranżacji pomieszczenia fot. Ecoventeam Sp. z o.o.

Jaka jest efektywność wentylatora rewersyjnego i systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana?

Wentylator rewersyjny. Sprawność układów odwracalnych spada z każdą sekundą cyklu odwrotnego, ponieważ akumulator ciepła, który zgromadził energię cieplną podczas cyklu wydechu, szybko ją zużywa bez doładowania. Konstrukcja takich systemów nie pozwala na rozwój szerokiej funkcjonalności i nie może zapewnić jednoczesnego nawiewu i wywiewu

System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana. Występuje stały ruch prądów powietrza w przeciwnych kierunkach. Powietrze wywiewane z pomieszczenia przekazuje swoją energię cieplną do powietrza nawiewanego, które przechodzi z przeciwnej strony płyt wymiennika ciepła.

Jak działa filtrowanie w wentylatorze rewersyjnym i systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana?

Wentylator rewersyjny. Instalacja filtrów z reguły jest w takich układach przewidziana w dwóch częściach wymiennika ciepła, chroniąc w ten sposób akumulatory ciepła przed zanieczyszczeniami i filtrując powietrze nawiewane do pomieszczenia. Gdy urządzenie wejdzie w cykl nawiewu, wszystkie zanieczyszczenia zgromadzone wewnątrz filtrów mogą wrócić z powietrzem nawiewanym do pomieszczenia.

System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana. Instalacja filtrów nie jest domyślnie oczekiwana ze względu na właściwości antyseptyczne miedzianego wymiennika ciepła. W razie potrzeby można zastosować filtr za wymiennikiem ciepła do filtrowania powietrza nawiewanego do pomieszczenia.

Schemat działania rekuperatora Prana
Grafika przedstawiająca sposób działania rekuperatora Prana fot. Ecoventeam Sp. z o.o.

Jaka jest wydajność wentylatora rewersyjnego i systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana?

Wentylator rewersyjny

  • Nawiew - do 30 m3/h
  • Wywiew - do 30 m3/h

System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana.

  • Nawiew - do 105 m3/h
  • Wywiew - do 97 m3/h

Czy rekuperator Prana pomoże w walce z grzybami i pleśnią w domu?

Walka z pleśnią i grzybami rozpoczyna się od zidentyfikowania i wyeliminowania przyczyn ich pojawienia się. Pleśń na ścianach, czarna pleśń, grzyb na ścianach, kondensacja w oknach, wysoka wilgotność w domu to konsekwencje niewystarczającej wentylacji.

Zawilgocone pomieszczenie, rozwinięte grzyby na ścianach.
Wilgotne pomieszczenie sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni fot. Ecoventeam Sp. z o.o.

Plastikowe okna hermetycznie oddzielają pomieszczenia od ulicy, tworząc efekt "termosu", podczas gdy wentylacja w pomieszczeniu gwałtownie się pogarsza. W każdym domu znajdują się źródła powstawania wilgoci (łazienka, kuchnia). Pod warunkiem, że wentylacja jest nieobecna lub niewystarczająca, wilgoć gromadzi się i skrapla na zimnych powierzchniach (plastikowe okna, skarpy, narożniki, ściany graniczące z ulicą). 

W rezultacie-wysoka wilgotność w mieszkaniu i wilgoć na ścianach + brak wentylacji = idealne warunki do tworzenia pleśni, a następnie grzyba, którego zarodniki mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Ponadto, gwałtowny spadek zawartości tlenu i zwiększenie udziału dwutlenku węgla jest również szkodliwe.

Rekuperator nie usunie już rozwiniętego grzyba - jego należy pozbyć się środkami chemicznymi. Instalacja rekuperatora zapewnia odpowiednią wentylację, normalizuje mikroklimat w pomieszczeniu, eliminuje przyczynę pojawienia się i nie pozwoli na dalszy rozwój oraz rozprzestrzenianie się pleśni i grzybów.

źródło i zdjęcia: Ecoventeam Sp. z o.o.

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum