Jakie są skutki podwyższonego stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu?
W konstrukcji wentylatorów rewersyjnych występuje tylko jeden wentylator, urządzenie to pracuje cyklicznie, dla "nawiewu" i "wywiewu". W tym przypadku, takie urządzenia potrzebne dwa, a więc dwa otwory montażowe, dwie koszty instalacji, dwie koszty serwisowe.
Ze względu na zmiany w cyklach nawiewu i wywiewu takie urządzenia naprzemiennie wytwarzają w pomieszczeniach nadciśnienie i rozrzedzenie. Właściwe zarządzanie powietrzem jest niezbędne dla zdrowego mikroklimatu, jakości powietrza i kontroli dwutlenku węgla.
Przykłady prawidłowej oraz nieprawidłowej organizacji systemu wentylacji
Pracujący okap powoduje rozrzedzenie powietrza i bez wystarczającej kompensacji natężenia przepływu z nawiewanym powietrzem negatywnie wpływa na pracę urządzeń grzewczych i wentylację naturalną. Przy jednoczesnej pracy tych urządzeń powstaje możliwość przenikania zanieczyszczeń z kuchni i łazienki do pomieszczeń mieszkalnych.
Częściowo zrównoważona wentylacja
Nie ma możliwości przedostania się zanieczyszczeń z kuchni i łazienki do pomieszczeń mieszkalnych, pomieszczenia są wentylowane, ale nie ma rekompensaty za zużycie powietrza przez okap kuchenny.
W pełni zrównoważona wentylacja
Ponieważ powietrze nawiewane i wywiewane działają jednocześnie, przy stałej przewadze nawiewu do 8%, zapachy i produkty spalania nie przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych. Pomieszczenia są wentylowane, praca kanałów wyciągowych i okapu jest kompensowana, co zapewnia ich prawidłowe funkcjonowanie.
Jak działa wentylator rewersyjny i system wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana?
Wentylator rewersyjny
System z jednym wentylatorem i zwykle ceramicznym zasobnikiem ciepła. Wentylator wyciąga z pomieszczenia powietrze wywiewane, które przechodząc przez akumulator ceramiczny stopniowo je nagrzewa i nawilża.
W regularnych odstępach czasu automatyka przełącza wentylator w tryb nawiewu. Powietrze z ulicy, przechodząc przez akumulator ceramiczny, nagrzewa się i oddaje wilgoć do pomieszczenia. Cykl się powtarza.
System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana
System oparty jest na przeciwprądowym miedzianym wymienniku ciepła własnej konstrukcji. System zapewnia jednoczesną pracę nawiewu i wywiewu z możliwością oddzielnego sterowania przepływem powietrza, stałym poziomem wydajności oraz brakiem mieszania mas powietrza.
Różnice w budowie urządzeń
Wentylator rewersyjny
Wymiennik ciepła to ceramiczny regenerator z otworami w kształcie plastra miodu. W pierwszym cyklu powietrze wywiewane przechodzi przez porowaty ceramiczny regenerator przekazując mu swoją energię cieplną.
W kolejnym cyklu zimne powietrze zewnętrzne przechodzi przez element ceramiczny i oddaje część zmagazynowanego ciepła do powietrza nawiewanego. Podstawą procesu rekuperacji jest pojemność cieplna materiału.
System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana
Wymiennik ciepła - płytowy, przeciwprądowy, wykonany z miedzi. Istnieje stały ruch prądów powietrza w przeciwnych kierunkach. Powietrze wywiewane z pomieszczenia przekazuje swoją energię cieplną do powietrza nawiewanego, które przechodzi z przeciwnej strony płyt wymiennika ciepła.
Jaka jest efektywność wentylatora rewersyjnego i systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana?
Wentylator rewersyjny
Sprawność układów odwracalnych spada z każdą sekundą cyklu odwrotnego, ponieważ akumulator ciepła, który zgromadził energię cieplną podczas cyklu wydechu, szybko ją zużywa bez doładowania. Konstrukcja takich systemów nie pozwala na rozwój szerokiej funkcjonalności i nie może zapewnić jednoczesnego nawiewu i wywiewu
System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana
Występuje stały ruch prądów powietrza w przeciwnych kierunkach. Powietrze wywiewane z pomieszczenia przekazuje swoją energię cieplną do powietrza nawiewanego, które przechodzi z przeciwnej strony płyt wymiennika ciepła.
Jak działa filtrowanie w wentylatorze rewersyjnym i systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana?
Wentylator rewersyjny
Instalacja filtrów z reguły jest w takich układach przewidziana w dwóch częściach wymiennika ciepła, chroniąc w ten sposób akumulatory ciepła przed zanieczyszczeniami i filtrując powietrze nawiewane do pomieszczenia. Gdy urządzenie wejdzie w cykl nawiewu, wszystkie zanieczyszczenia zgromadzone wewnątrz filtrów mogą wrócić z powietrzem nawiewanym do pomieszczenia.
System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana
Instalacja filtrów nie jest domyślnie oczekiwana ze względu na właściwości antyseptyczne miedzianego wymiennika ciepła. W razie potrzeby można zastosować filtr za wymiennikiem ciepła do filtrowania powietrza nawiewanego do pomieszczenia.
Jaka jest wydajność wentylatora rewersyjnego i systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana?
Wentylator rewersyjny
- Nawiew - do 30 m3/h
- Wywiew - do 30 m3/h
System wentylacji nawiewno-wywiewnej Prana.
- Nawiew - do 105 m3/h
- Wywiew - do 97 m3/h
Czy rekuperator Prana pomoże w walce z grzybami i pleśnią w domu?
Walka z pleśnią i grzybami rozpoczyna się od zidentyfikowania i wyeliminowania przyczyn ich pojawienia się. Pleśń na ścianach, czarna pleśń, grzyb na ścianach, kondensacja w oknach, wysoka wilgotność w domu to konsekwencje niewystarczającej wentylacji.
Plastikowe okna hermetycznie oddzielają pomieszczenia od ulicy, tworząc efekt "termosu", podczas gdy wentylacja w pomieszczeniu gwałtownie się pogarsza. W każdym domu znajdują się źródła powstawania wilgoci (łazienka, kuchnia). Pod warunkiem, że wentylacja jest nieobecna lub niewystarczająca, wilgoć gromadzi się i skrapla na zimnych powierzchniach (plastikowe okna, skarpy, narożniki, ściany graniczące z ulicą).
W rezultacie-wysoka wilgotność w mieszkaniu i wilgoć na ścianach + brak wentylacji = idealne warunki do tworzenia pleśni, a następnie grzyba, którego zarodniki mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Ponadto, gwałtowny spadek zawartości tlenu i zwiększenie udziału dwutlenku węgla jest również szkodliwe.
Rekuperator nie usunie już rozwiniętego grzyba - jego należy pozbyć się środkami chemicznymi. Instalacja rekuperatora zapewnia odpowiednią wentylację, normalizuje mikroklimat w pomieszczeniu, eliminuje przyczynę pojawienia się i nie pozwoli na dalszy rozwój oraz rozprzestrzenianie się pleśni i grzybów.
źródło i zdjęcia: Ecoventeam Sp. z o.o.