PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Okna do domów pasywnych i niskoenergetycznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Rosnąca świadomość ekologiczna, wyrosła na gruncie silnie akcentowanej potrzeby kompleksowej ochrony środowiska, wywiera mocny wpływ na kierunki rozwoju rynku budowlanego. Dziś domy pasywne i niskoenergetyczne nie są jedynie nowinką technologiczną, a coraz bardziej popularnym standardem. Do zachowania kryteriów charakterystycznych dla takich domów, ważne jest zastosowanie rozwiązań, pozwalających uzyskać określone, niskie zapotrzebowanie na energię. Jedną z kluczowych decyzji, które należy w tym celu podjąć, jest wybór okien.

Domy pasywne a niskoenergetyczne

Zarówno domy pasywne, jak i niskoenergetyczne, wyróżniają niskie wskaźniki zapotrzebowania na energię. Zakłada się przy tym, że w przypadku domów pasywnych, głównym źródłem jej pozyskiwania będzie natura, a roczne zapotrzebowanie nie będzie przekraczać 15 kWh/m² na rok.

Te same wskaźniki dla domów niskoenergetycznych są już mniej wyśrubowane, choć nadal mają bardzo niskie wartości, kształtujące się w granicach niż 40 kWh/m² rocznie. Dla porównania, standardowe budynki jednorodzinne do ogrzania wykorzystują w trakcie roku mniej więcej 120-150 kWh/m². Jak widać, różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami jest naprawdę ogromna.

Okna PVC w ofercie AdamS - dowiedz się więcej

Zarówno w przypadku domów pasywnych jak i niskoenergetycznych, bardzo istotnym krokiem do osiągnięcia wymaganego standardu energetycznego, jest właściwy wybór okien, ale także miejsca ich posadowienia. Należy przy tym wykluczyć takie przeszklenia, jak wykusze i lukarny, a nawet popularne balkony.

Wynika to z konieczności wyeliminowania w bryle budynku takich miejsc, które mogą generować powstawanie mostków termicznych. Ciągłość izolacyjną prościej jest uzyskać w zwartej tkance domu. Narzędziem do uzyskania założonych standardów energooszczędności, jest maksymalne wykorzystanie naturalnej energii pochodzącej ze słońca.

Usiądź wygodnie w fotelu i kup on-line! Salony sprzedaży Adams

Można to osiągnąć przy zachowaniu określonego układu architektonicznego budynku, zgodnie z którym od południowej strony projektuje się strefę dzienną, która ma większe zapotrzebowanie na światło, a od strony północnej – sanitariaty, ciągi komunikacyjne i pomieszczenia gospodarcze, czyli takie miejsca, w których światło odgrywa mniejszą rolę.

Sztywne wymagania energetyczne nie oznaczają jednak dla inwestora konieczności rezygnacji z dużych, bardzo efektownych przeszkleń. Ba, ze względu na to, że takie okna pozwolą na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych, są nawet bardzo zalecane, oczywiście od południowej strony budynku. Współczesna technologia pozwala na taki dobór okien, aby spełniały one standardy pasywnych i niskoenergetycznych domów.

Okno pasywne - najcieplejsze okno na rynku

Doskonałym przykładem okien pasywnych, dedykowanych budownictwu pasywnemu i niskoenergetycznemu, są okna z linii Passiv-line Ultra, produkowane przez firmę AdamS. Innowacyjne technologie, jakie zostały w nich zastosowane, gwarantują doskonałe parametry termoizolacyjne.

Okna Passiv-line Ultra odznaczają się także ponadprzeciętną nieprzepuszczalnością powietrza i wody, dzięki czemu skutecznie chronią domowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wyraźnie poprawiając przy tym bilans energetyczny budynku.

W tych oknach zastosowane zostały takie rozwiązania, które znacząco obniżyły zapotrzebowanie na energię pierwotną. Można to było uzyskać dzięki rezygnacji ze wzmocnień w profilach na rzecz termoplastycznych wkładek wzmocnionych włóknem szklanym z tworzywa o nazwie Ultradur High Speed firmy BASF oraz wypełnieniu komór pianą poliuretanową. W ten sposób zestawienie ramy okiennej i skrzydła osiągnęło parametr wymagany dla konstrukcji pasywnych.

Okna Passiv-line Ultra
Okna Passiv-line Ultra

Każde z okien Passiv-line Ultra składa się z trzyszybowego dwukomorowego pakietu o Ug=0,5 (W/m2K) z wklejoną szybą ECLAZ. Ten rodzaj przeszklenia przepuszcza nawet o 10% więcej światła oraz energii słonecznej. Istotnym elementem tego rozwiązania jest także montaż ciepłej ramki SWISSPACER ULTIMATE, minimalizującej mostek termiczny na styku ramki z szybami.

Warto przy tym podkreślić, że ramka ta przez Instytut w Darmstadt uznana została za element konieczny dla  spełniania wymogów właściwych dla okien pasywnych. Na uwagę zasługuje także wysoka szczelność konstrukcji okiennej, wynosząca w przypadku okien Passiv-line Ultra wartość Q100 = 0,06 m3/(hm). Dzięki tym wszystkim walorom, okno to całkowicie wypełniło wymagania obowiązujące w obecnych przepisach budowlanych.

Jakie korzyści mamy z wyboru okien pasywnych?

Wybór okien Passiv Line Ultra niesie ze sobą wymierne korzyści. Ich energooszczędność powoduje znacznie zmniejszenie kosztów ogrzewania, co wynika zarówno z wysokiej szczelności i walorów termoizolacyjnych tego rozwiązania, jak i z faktu, że szyby tych okien przepuszczają do wewnątrz więcej energii niż odbijają.Ważną zaletą tych okien jest także doskonała izolacyjność akustyczna, uzyskana dzięki klejonej szybie i potrójnemu zestawowi uszczelek.

Wysoka jakość wszystkich opisanych rozwiązań potwierdzona została certyfikatem, będącym gwarancją, że okna Passiv Line Ultra wykonane zostały komponentów przeznaczonych do budownictwa pasywnego, przebadanych przez Passive House Institute w Darmstadt. Dokument ten wystawił Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energi Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego.

źródło i zdjęcia: AdamS