Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Centralne odkurzanie

Czy odkurzacz centralny to dobry wybór dla alergika?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Według danych Polish Mul­ti­cen­tre Study of Epi­de­mio­logy of Aller­gic Dise­ases i Epidemiologię Chorób Alergicznych w Polsce aż 40% Polaków zauważa u siebie reakcje alergiczne. Gdy borykamy się z tym problemem, bardzo ważne jest, aby dbać o czystość pomieszczeń, w których mieszkamy. Jaki odkurzacz sprawdzi się w walce z alergią i czy odkurzacz centralny to dobry wybór?

Zalety specjalnego odkurzacza dla alergika

Alergia, ale także np. astma dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Jednym z czynników, które wzmagają objawy obu chorób jest kurz i żyjące w nich roztocze. Powodują one u osób uczulonych reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, kaszel czy duszności. Dlatego tak ważne jest dokładne sprzątanie mieszkania czy domu. Standardowe odkurzacze podczas użytkowania wydmuchują cząsteczki alergenów na zewnątrz, co powoduje, że ciągle są one obecne w powietrzu. Jest to tzw. reemisja kurzu, której musimy unikać, aby skutecznie walczyć ze szkodliwymi alergenami. Odkurzacze dostępne na rynku, które powstają z myślą o alergikach często dodatkowo posiadają filtry (np. HEPA), które mają za zadanie oczyścić to powietrze wydostające się w odkurzacza. 

Czy odkurzacz centralny sprawdzi się w domu alergików?

Odkurzacze centralne sprawdzą się dla alergików doskonale. Wszelkie zanieczyszczenia, które nimi wciągamy trafiają bezpośrednio do rury umieszczonej w ścianie, a następnie do zbiornika np. w piwnicy czy kotłowni (gdzie nie przebywamy często). Nie jesteśmy więc narażeni na wydalane przez zwykły odkurzacz powietrze. Sprzęt centralny dodatkowo albo jest opróżniany niezwykle rzadko, albo nie musi być przez nas opróżniany wcale ‑ a np. wymiana worka w standardowym odkurzaczu to zawsze chwila, podczas której uwalniane są zanieczyszczenia

Najlepszym wyborem dla alergika są bez wątpienia wodne odkurzacze centralne, takie jak modele z serii Aqua Matic. Są to bowiem sprzęty bezobsługowe, zapewniające wysoką moc wciągania bez konieczności czyszczenia, czy opróżniania zbiornika ‑ brak więc punktów styku z wciągniętymi zanieczyszczeniami. Zbiornik po prostu opróżniany jest automatycznie do kanalizacji. Odkurzacze takie są dodatkowo inwestycją na lata, która długofalowo pozwoli Ci na oszczędność.

Centralny odkurzacz wodny Aqua Matic
Centralny odkurzacz wodny z serii Aqua Matic fot. ECOMAX

Zwykłe sprzęty, jeśli chcemy, aby jak najlepiej chroniły alergika, muszą bowiem posiadać filtry. Filtry te należy co jakiś czas kupować nowe i wymieniać, aby należycie spełniały swoją rolę i nie stawały się skupiskiem bakterii. Wodne odkurzacze centralne, takie jak np. Aqua Matic 400 są bezfiltrowe! Poza oszczędnością pieniędzy wiąże się to też z dużą wygodą i spokojem ducha ‑ wodny system filtracji zapobiega bowiem sytuacjom, kiedy mocne zabrudzenie filtra skutecznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia bezpieczne użytkowanie sprzętu. 

O awariach można zapomnieć ‑ centralne odkurzacze cechują się niebywale wysoką żywotnością. A wodne modele nie dość, że sprzątają wyjątkowo dokładnie, to jeszcze wszystkie wciągnięte cząsteczki kurzu umieszczają w zbiorniku z wodą. Powietrze, które wydostaje się z odkurzacza na zewnątrz, jest nie tylko czyste, ale i dodatkowo nawilżone. Ma to pozytywny wpływ na nasze drogi oddechowe, a więc ułatwia oddychanie alergikom.

Użytkownik centralnego odkurzacza wodnego nie musi się martwić o wymianę wody. W standardowych modelach należy bowiem napełniać wodą pojemnik przed sprzątaniem i wylewać ją po skończeniu. Nieuwaga i zaniedbanie może spowodować, że w środku rozwiną się bakterie i grzyby ‑ i zamiast pomóc alergikowi, możemy pogorszyć stan choroby. Odkurzacze centralne (wszystkie, nie tylko te wodne modele) dodatkowo doskonale radzą sobie z sierścią zwierząt, które również często są alergenami.

źródło i zdjęcia: ECOMAX

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum