PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Oczyszczalnie ścieków

Patent na wodę z oczyszczalni do nawadniania ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Uwarunkowania klimatyczne inspirują producentów do poszukiwania coraz bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, pozwalających oszczędzać wodę. Propozycja firmy HABA okazała się na tyle innowacyjna, że zgłoszona została do biura patentowego. Na czym polega?

Woda deszczowa do ponownego  wykorzystania

Lato z niską ilością opadów jest już właściwie standardem. W wielu regionach Polski w okresie suszy obowiązuje całkowity zakaz podlewania ogrodów. To bardzo dotkliwe ograniczenie dla ich właścicieli, którzy w aranżację swojego zielonego skrawka ziemi lub w małe prywatne owocowo-warzywne plony włożyli często sporo czasu, zaangażowania a nierzadko i pieniędzy.

O ile zakaz dotyczy wody pochodzącej z sieci, o tyle nie tyczy się własnych ujęć czy systemów odzysku wody. Dlatego bardzo cenne są te wszystkie rozwiązania, które usprawniają te procesy i pozwalają na ponowne wykorzystanie zasobów już zużytkowanej wody.

Rozwiązanie firmy HABA jest o tyle ciekawe, że dzięki niemu ogrodowe rośliny otrzymają nie tylko życiodajny płyn, ale i zawarte w nim pierwiastki wchodzące w skład nawozów. Jak to możliwe?

Poznaj całą ofertę HABA

Bezzapachowa oczyszczalnia BIO EASY FLOW

Podstawą rozwiązania, o którym mowa są bezzapachowe oczyszczalnie Bio Easy Flow. Zasada ich działania oparta jest na bezzapachowej technologii oczyszczania, co jest niezwykle istotne w kontekście komfortu korzystania z ogrodu.

Bezzapachowe oczyszczalnie Bio Easy Flow
Bezzapachowe oczyszczalnie Bio Easy Flow

Brak w oczyszczalni beztlenowego osadnika powoduje, że nie ma w niej środowiska sprzyjającego rozwojowi organizmów chorobotwórczych.

Zastosowana w niej technologia wysokowydajnego natleniania sekwencyjnego i denitryfikacji z mieszaniem osadu znalazła uznanie m.in. w oczach naukowców z krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego.

Sekret tkwi w napowietrzaniu ścieków

- Prowadzone przeze mnie badania wykazały, że bezzapachowość oczyszczalni ścieków Bio Easy Flow wynika z intensywnego i cyklicznego napowietrzania ścieków w reaktorze. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju mikroorganizmów tlenowych, które zmniejszają ładunek zanieczyszczeń w ściekach - ocenił prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski. - Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że oczyszczone ścieki można z powodzeniem wykorzystać do zraszania roślin, celem ich nawodnienia - dodał.

BIO EASY FLOW - najwyższa jakośc oczyszczanie

Oczyszczalnia Bio Easy Flow charakteryzuje się najwyższą jakością oczyszczania, dzięki czemu oczyszczone w niej ścieki bez żadnego zagrożenia mogą służyć do nawadniania ogrodu. Co więcej, w takiej wodzie znajdują się także azot i fosfor, które są cennymi składnikami popularnych nawozów.

Oczyszczalnia wkomponowana w ogród
Oczyszczalnia wkomponowana w ogród

Dzięki podlewaniu wodą z oczyszczalni, zakup takich nawozów nie będzie już konieczny, a rośliny będą bujne, jak po nawożeniu. To rozwiązanie ochroni także przed skażeniem wody powierzchniowe.

Użytkowników oczyszczalni Bio Easy Flow cieszy też fakt, że nie muszą już zamawiać szambiarki do wywozu osadów, które są stabilizowane tlenowo. Dzięki temu pojawia się możliwość prostego kompostowania nadmiernego (bezzapachowego) osadu na terenie ogrodu.

System Green Shower - podlewanie ogrodu wodą z oczyszczalni

Wylot oczyszczalni zabezpieczony jest drobną siatką, dzięki czemu ścieki można wykorzystać w systemie nawadniania Green Shower. System ten pozwala na odzyskanie wody i nawadnianie nią roślin w ogrodzie.

Zraszacze Green Shower oferowane są w dwóch wariantach: do zastosowania przy budowie liniowych systemów nawadniania oraz do zastosowania przy budowie poletek roślinnych (np. podłużnych lub wyspowych). Wybór w tym zakresie zależy już właściwie tylko od estetycznych preferencji właściciela bądź projektu architekta zieleni.

System Green Shower
System Green Shower

Ostatnim wartym podkreślenia walorem zastosowania opisanego rozwiązania, są wymierne finansowe oszczędności, jakie ze sobą niesie. Jak policzono, całkowite miesięczne koszty eksploatacji oczyszczalni bezzapachowej Bio Easy Flow z systemem nawadniania Green Shower wynoszą ok. 45 zł. Tymczasem oszczędności wynikające z używania odzyskanej wody do podlewania ogrodu, wahają się w granicach od 60 zł do 100 zł.

Potrzebujesz projektu oczyszczalni lub operatu wodnoprawnego? Firma HABA wykonuje projekty zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla biur architektonicznych oraz firm prowadzących działalność gospodarczą - skontaktuj się!

źródło i zdjęcia: HABA RL