Komfort w wybranym pomieszczeniu
Najpopularniejszym z rozwiązań klimatyzacyjnych dla indywidualnych użytkowników jest system split, czyli taki, który składa się z jednostki wewnętrznej montowanej w pomieszczeniu (może to być np. jednostka naścienna, kanałowa, przypodłogowa) oraz jednostki zewnętrznej - agregatu instalowanego przy budynku, np. na elewacji.
Oba urządzenia połączone są instalacją chłodniczą. Podczas przepływu chłodnego powietrza przez wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej, następuje wykraplanie pary wodnej. Powstałe skropliny odprowadza się do kanalizacji lub na zewnątrz. Ze względu na łatwy montaż wewnątrz pomieszczeń najchętniej stosuje się jednostkę wewnętrzną naścienną.
Potrzeba komfortu w kilku miejscach
- dla tych, którzy cenią sobie estetykę i nie chcą ingerować w wystrój klimatyzowanego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem jest jednostka wewnętrzna kanałowa montowana w przestrzeni sufitu podwieszanego. Dystrybucja powietrza odbywa się za pomocą kanałów wentylacyjnych zakończonych kratką nawiewną będącą jedynym widocznym elementem instalacji. Jednostki kanałowe są ciche i jako jedyne w systemach typu split mogą chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie poprzez rozprowadzenie kanałów do każdego z nich.
- System mulitsplit. W przypadku gdy chcesz chłodzić lub ogrzewać więcej niż jedno pomieszczenie, nie montując jednostki kanałowej, zastosuj system mutlisplit. Pozwala on na podłączenie nawet 5 jednostek wewnętrznych (np. naściennych) do jednego agregatu, umożliwiając indywidualne i niezależne sterowanie każdą z nich.
Przy wyborze klimatyzatora zwróć uwagę na:
- prawidłowe dobranie wydajności chłodniczej lub grzewczej jednostki, która w pełni pokryje wymagane zapotrzebowanie (pomoże Ci w tym jeden z autoryzowanych dystrybutorów klimatyzatorów INNOVA).
- zakres pracy urządzenia. Większość klimatyzatorów pracuje w trybie chłodzenia od –15°C do +43°C, a w trybie grzania od –22°C do +24°C.Natomiast klimatyzatory z serii powietrznych pomp ciepła przeznaczone przede wszystkim do pracy w trybie grzania dzięki dwustopniowej sprężarce pozwalają na pracę nawet do –30°C!
- pobór mocy, czyli współczynniki określające efektywność klimatyzatorów. Wskaźniki wydajności chłodniczej (EER) i wydajności grzewczej (COP) określają stosunek wydajności klimatyzatora do energii elektrycznej koniecznej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Przykładowo, jeśli wartość współczynnika EER wynosi 4,0, oznacza to, że uzyskasz 4 kW mocy chłodniczej przy nakładzie 1 kW energii elektrycznej. Zatem im wyższy współczynnik EER, tym wyższa efektywność energetyczna i mniejsze koszty eksploatacji.
- lokalizację jednostki wewnętrznej pod względem prawidłowej dystrybucji powietrza. Deflektory powietrza znajdujące się w jednostce wewnętrznej klimatyzatora umożliwiają skierowanie strumienia powietrza z dala od użytkownika, eliminując uczucie dyskomfortu. Regulacja możliwa jest zarówno w pionie, jak i w poziomie.
- poziom ciśnienia akustycznego. W modelach, które posiadają od 4 do 7 biegów wentylatora praca klimatyzatora jest optymalizowana i dostosowana do potrzeb użytkownika.
Warto zwrócić uwagę na klimatyzatory INNOVA. Zostały przetestowane w surowym skandynawskim klimacie – niewątpliwie poradzą sobie w każdych warunkach. Są też wygodne w użytkowaniu. Można je obsługiwać przez sterownik bezprzewodowy, a większość także przez aplikację w smartfonie.
Przyjazne dla Ciebie i środowiska
Systemy split i mutlisplit INNOVA pracują w oparciu o ekologiczny czynnik R32 z niskim współczynnikiem GWP, co wskazuje na wysoką dbałość o planetę. Funkcja jonizacji pozwala na efektywne oczyszczenie nawiewanego powietrza poprzez neutralizację bakterii i grzybów w pomieszczeniu.
źródło i zdjęcie: Tempcold