Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Klimatyzatory

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora? Wyzwanie: Klimatyzator dla komfortowego klimatu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Dziś trudno sobie wyobrazić odpoczynek, pracę czy inne aktywności we własnym domu czy mieszkaniu, gdy jest zbyt gorąco lub za zimno. Warto więc zawczasu zadbać o komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Zapewniają go klimatyzatory – urządzenia, które dostosowują temperaturę we wnętrzu pomieszczenia do Twoich potrzeb.

Komfort w wybranym pomieszczeniu

Najpopularniejszym z rozwiązań klimatyzacyjnych dla indywidualnych użytkowników jest system split, czyli taki, który składa się z jednostki wewnętrznej montowanej w pomieszczeniu (może to być np. jednostka naścienna, kanałowa, przypodłogowa) oraz jednostki zewnętrznej - agregatu instalowanego przy budynku, np. na elewacji.

Oba urządzenia połączone są instalacją chłodniczą. Podczas przepływu chłodnego powietrza przez wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej, następuje wykraplanie pary wodnej. Powstałe skropliny odprowadza się do kanalizacji lub na zewnątrz. Ze względu na łatwy montaż wewnątrz pomieszczeń najchętniej stosuje się jednostkę wewnętrzną naścienną.

Potrzeba komfortu w kilku miejscach

  • dla tych, którzy cenią sobie estetykę i nie chcą ingerować w wystrój klimatyzowanego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem jest jednostka wewnętrzna kanałowa montowana w przestrzeni sufitu podwieszanego. Dystrybucja powietrza odbywa się za pomocą kanałów wentylacyjnych zakończonych kratką nawiewną będącą jedynym widocznym elementem instalacji. Jednostki kanałowe są ciche i jako jedyne w systemach typu split mogą chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie poprzez rozprowadzenie kanałów do każdego z nich.
  • System mulitsplit. W przypadku gdy chcesz chłodzić lub ogrzewać więcej niż jedno pomieszczenie, nie montując jednostki kanałowej, zastosuj system mutlisplit. Pozwala on na podłączenie nawet 5 jednostek wewnętrznych (np. naściennych) do jednego agregatu, umożliwiając indywidualne i niezależne sterowanie każdą z nich.
Innova to większy komfort użytkowania i większe oszczędności - sprawdź szczegóły

Przy wyborze klimatyzatora zwróć uwagę na:

  • prawidłowe dobranie wydajności chłodniczej lub grzewczej jednostki, która w pełni pokryje wymagane zapotrzebowanie (pomoże Ci w tym jeden z autoryzowanych dystrybutorów klimatyzatorów INNOVA).
  • zakres pracy urządzenia. Większość klimatyzatorów pracuje w trybie chłodzenia od –15°C do +43°C, a w trybie grzania od –22°C do +24°C.Natomiast klimatyzatory z serii powietrznych pomp ciepła przeznaczone przede wszystkim do pracy w trybie grzania dzięki dwustopniowej sprężarce pozwalają na pracę nawet do –30°C!
  • pobór mocy, czyli współczynniki określające efektywność klimatyzatorów. Wskaźniki wydajności chłodniczej (EER) i wydajności grzewczej (COP) określają stosunek wydajności klimatyzatora do energii elektrycznej koniecznej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Przykładowo, jeśli wartość współczynnika EER wynosi 4,0, oznacza to, że uzyskasz 4 kW mocy chłodniczej przy nakładzie 1 kW energii elektrycznej. Zatem im wyższy współczynnik EER, tym wyższa efektywność energetyczna i mniejsze koszty eksploatacji.
  • lokalizację jednostki wewnętrznej pod względem prawidłowej dystrybucji powietrza. Deflektory powietrza znajdujące się w jednostce wewnętrznej klimatyzatora umożliwiają skierowanie strumienia powietrza z dala od użytkownika, eliminując uczucie dyskomfortu. Regulacja możliwa jest zarówno w pionie, jak i w poziomie.
  • poziom ciśnienia akustycznego. W modelach, które posiadają od 4 do 7 biegów wentylatora praca klimatyzatora jest optymalizowana i dostosowana do potrzeb użytkownika.

Warto zwrócić uwagę na klimatyzatory INNOVA. Zostały przetestowane w surowym skandynawskim klimacie – niewątpliwie poradzą sobie w każdych warunkach. Są też wygodne w użytkowaniu. Można je obsługiwać przez sterownik bezprzewodowy, a większość także przez aplikację w smartfonie.

Przyjazne dla Ciebie i środowiska

Systemy split i mutlisplit INNOVA pracują w oparciu o ekologiczny czynnik R32 z niskim współczynnikiem GWP, co wskazuje na wysoką dbałość o planetę. Funkcja jonizacji pozwala na efektywne oczyszczenie nawiewanego powietrza poprzez neutralizację bakterii i grzybów w pomieszczeniu.

źródło i zdjęcie: Tempcold

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA