Odpływ przyścienny czy standardowy?
Odpływ przyścienny znakomicie sprawdzi się w niewielkich kabinach, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Doskonałe w tym zakresie będą odwodnienia liniowe marki Chudej ze Słowacji, dostępne w ofercie firmy Ventox. Są one montowane w ścianie (wzdłuż jej dłuższego boku) w taki sposób, że glazura nachodzi na ich ramkę, zasłaniając tym samym część montażową.
Podobne rozwiązania stosowane są w przypadku odpływów liniowych posadowionych w podłodze. W obu przypadkach niewątpliwym walorem jest bez wątpienia stosunkowo łatwy montaż, bowiem spadek poziomu w kierunku odpływy następuje jedynie z jednej strony, co ułatwia wylanie i ułożenie jastrychu. Jest to też bardzo estetyczne rozwiązanie, bowiem nachylenie podłoża jest niemal niewidoczne.
Z kolei w starszych rozwiązaniach, czyli kratkach umieszczonych w punkcie centralnym prysznica, konieczne jest zastosowanie spadku z czterech stron. To zdecydowanie trudniejsze zadanie, wymagające od montera dużego doświadczenia, a przy tym z pewnością mniej eleganckie.
Jak dobrać długość odpływu prysznicowego?
Długość odpływu jest zazwyczaj krótsza niż bok kabiny prysznicowej. Należy przy tym pamiętać, że jej rozmiar nie ma większego znaczenia dla ilości wody, którą może odebrać, bowiem istotna w tym zakresie jest przede wszystkim szerokość otworu odpływowego, a ta w ofercie produktów tego samego producenta jest najczęściej zbliżona.
To wielkość otworu odpływowego decyduje zatem, jak dużo może przepłynąć przez niego wody w określonej jednostce czasu. Oznacza to, że wielkość kabiny nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla długości rynienki odpływowej.
Na co zatem warto zwrócić uwagę? Na parametry deszczownicy lub baterii, które znajdziemy w ich instrukcji. To stamtąd dowiemy się, czy odpływ będzie w stanie odebrać wypływającą z nich wodę. Warto przy tym wiedzieć, że na rynku znaleźć można odwodnienia o długości od 30 do 280 cm, a najbardziej popularne modele to te, które mierzą 30, 45, 65, 75 lub 85 cm.
Przy czym - i tu uwaga! - podawany wymiar dotyczy samego rusztu, zatem trzeba doliczyć do tego długość i szerokość ramki konkretnego modelu. W kwestii długości odwodnienia liniowego istotne znaczenie mają także kwestie estetyczne.
Estetyka w kabinie prysznicowej ma wielkie znaczenie
Trudno sobie wyobrazić, aby w gustownej kabinie prysznicowej zainstalować toporny odpływ. To przeczy idei tego miejsca, które powinno zapewniać użytkownikom komfort, również wizualny. Bez wątpienia, najbardziej estetyczny jest taki odpływ, którego boczne krawędzie licują się z krawędziami płytek, bez konieczności ich przycinania. Tak osiąga się efekt jednolitej, spójnej powierzchni.
Pod względem designu prym wiodą klasyczne ruszty odpływu wykonane ze zmatowionej stali nierdzewnej. Mają one konstrukcję rynienki, w której można umieścić glazurę i tym samym uzyskać niemal monolityczną przestrzeń prysznica. Na uwagę zasługują także niezwykle gustowne kratki odpływów z kolekcji słowackiej firmy Chudej, w których otwory przybierają ciekawe geometryczne bądź organiczne kształty. Pod względem designu na uwagę zasługują przede wszystkim modele Harmony, Square czy Drops.
W trakcie eksploatacji na estetykę odwodnień wpływ ma także łatwość utrzymania ich w czystości. Producent we wspomnianych modelach pomyślał i o tym. Dlatego kratka wykonana jest z łatwej do konserwacji stali nierdzewnej, a do tego łatwo ją zdjąć, aby dostać się do ewentualnych nieczystości. Co więcej, dla komfortu osób korzystających z prysznica, większość modeli wyposażona jest w pokrywę i klapki antyzapachowe, a także w antyzapachowy zbiornik wodny.
źródło i zdjęcia: Ventox