PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy odwodnień i drenażu

Ważne pod każdym prysznicem - odpływy liniowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Bateria, deszczownica, ścianka… to elementy prysznica bezbrodzikowego, o jakich myślimy w pierwszej kolejności. Nie mniej ważny od ich wyboru jest także dobór właściwego odpływu liniowego, który zapewni sprawne odwodnienie. Ważne jest przy tym, aby ze względów estetycznych dobrać właściwą jego długość, a dla zapewnienia funkcjonalności - wydajność. Oferta w tym zakresie jest bardzo duża. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Odpływ przyścienny czy standardowy?

Odpływ przyścienny znakomicie sprawdzi się w niewielkich kabinach, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Doskonałe w tym zakresie będą odwodnienia liniowe marki Chudej ze Słowacji, dostępne w ofercie firmy Ventox. Są one montowane w ścianie (wzdłuż jej dłuższego boku) w taki sposób, że glazura nachodzi na ich ramkę, zasłaniając tym samym część montażową.

Przyścienny odpływ liniowy z ramką ze stali nierdzewnej. fot. Ventox
Przyścienny odpływ liniowy z ramką ze stali nierdzewnej. fot. Ventox

Podobne rozwiązania stosowane są w przypadku odpływów liniowych posadowionych w podłodze. W obu przypadkach niewątpliwym walorem jest bez wątpienia stosunkowo łatwy montaż, bowiem spadek poziomu w kierunku odpływy następuje jedynie z jednej strony, co ułatwia wylanie i ułożenie jastrychu. Jest to też bardzo estetyczne rozwiązanie, bowiem nachylenie podłoża jest niemal niewidoczne.

Odpływ liniowy z ramka ze stali nierdzewnej. fot. Ventox
Odpływ liniowy z ramka ze stali nierdzewnej. fot. Ventox

Z kolei w starszych rozwiązaniach, czyli kratkach umieszczonych w punkcie centralnym prysznica, konieczne jest zastosowanie spadku z czterech stron. To zdecydowanie trudniejsze zadanie, wymagające od montera dużego doświadczenia, a przy tym z pewnością mniej eleganckie.

Jak dobrać długość odpływu prysznicowego?

Długość odpływu jest zazwyczaj krótsza niż bok kabiny prysznicowej. Należy przy tym pamiętać, że jej rozmiar nie ma większego znaczenia dla ilości wody, którą może odebrać, bowiem istotna w tym zakresie jest przede wszystkim szerokość otworu odpływowego, a ta w ofercie produktów tego samego producenta jest najczęściej zbliżona.

To wielkość otworu odpływowego decyduje zatem, jak dużo może przepłynąć przez niego wody w określonej jednostce czasu. Oznacza to, że wielkość kabiny nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla długości rynienki odpływowej.

Na co zatem warto zwrócić uwagę? Na parametry deszczownicy lub baterii, które znajdziemy w ich instrukcji. To stamtąd dowiemy się, czy odpływ będzie w stanie odebrać wypływającą z nich wodę. Warto przy tym wiedzieć, że na rynku znaleźć można odwodnienia o długości od 30 do 280 cm, a najbardziej popularne modele to te, które mierzą 30, 45, 65, 75 lub 85 cm.

Przy czym - i tu uwaga! - podawany wymiar dotyczy samego rusztu, zatem trzeba doliczyć do tego długość i szerokość ramki konkretnego modelu. W kwestii długości odwodnienia liniowego istotne znaczenie mają także kwestie estetyczne.

Estetyka w kabinie prysznicowej ma wielkie znaczenie

Trudno sobie wyobrazić, aby w gustownej kabinie prysznicowej zainstalować toporny odpływ. To przeczy idei tego miejsca, które powinno zapewniać użytkownikom komfort, również wizualny. Bez wątpienia, najbardziej estetyczny jest taki odpływ, którego boczne krawędzie licują się z krawędziami płytek, bez konieczności ich przycinania. Tak osiąga się efekt jednolitej, spójnej powierzchni.

Ruszt odpływu prysznicowego Klasik Floor Chudej. fot. Ventox
Ruszt odpływu prysznicowego Klasik Floor Chudej. fot. Ventox

Pod względem designu prym wiodą klasyczne ruszty odpływu wykonane ze zmatowionej stali nierdzewnej. Mają one konstrukcję rynienki, w której można umieścić glazurę i tym samym uzyskać niemal monolityczną przestrzeń prysznica. Na uwagę zasługują także niezwykle gustowne kratki odpływów z kolekcji słowackiej firmy Chudej, w których otwory przybierają ciekawe geometryczne bądź organiczne kształty. Pod względem designu na uwagę zasługują przede wszystkim modele Harmony, Square czy Drops.

W trakcie eksploatacji na estetykę odwodnień wpływ ma także łatwość utrzymania ich w czystości. Producent we wspomnianych modelach pomyślał i o tym. Dlatego kratka wykonana jest z łatwej do konserwacji stali nierdzewnej, a do tego łatwo ją zdjąć, aby dostać się do ewentualnych nieczystości. Co więcej, dla komfortu osób korzystających z prysznica, większość modeli wyposażona jest w pokrywę i klapki antyzapachowe, a także w antyzapachowy zbiornik wodny.

źródło i zdjęcia: Ventox

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum