Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pianka PIR, PUR, PE

Czym się kierować wybierając izolację termiczną dachu i podłogi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Dach jest tą częścią budynku, przez którą może uciekać najwięcej ciepła. Latem z kolei jest najbardziej narażony na działanie promieni słonecznych i w przypadku błędów związanych z wyborem produktu do ocieplenia, w pomieszczeniach może być gorąco lub nawet duszno. Dlatego właściwa izolacja dachu jest dla właściciela domu niezwykle ważnym zagadnieniem, a wybór, jakiego dokona, będzie miał istotny wpływ na przyszły komfort wszystkich użytkowników budynku. Trudnym zadaniem może być także dopasowanie odpowiedniej izolacji do tarasu bądź ogrzewania podłogowego.

Iozolacja termiczna dachu skośnego

O wyborze izolacji na każdy dach decydować powinny przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła, szczelność materiału (również po jego montażu), eliminacja mostków termicznych, a w przypadku dachów skośnych - dodatkowo waga materiału izolacyjnego. Bardzo korzystnie pod tym względem wypadają izolacyjne płyty Powerroof® i Powerroof® Max. Oba materiały charakteryzuje niska waga, doskonały współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący λ = 0,022 W/mK .

Izolacja nakrokwiowa dachu skośnego płytami Powerroof®. fot. Recticel Izolacje
Izolacja nakrokwiowa dachu skośnego płytami Powerroof®. fot. Recticel Izolacje

Płyty te mają stabilne wymiary, a do tego posiadają specjalną okładzinę z grubego aluminium, która pełni rolę ekranu odbijającego zimą ciepło do wnętrza budynku oraz funkcję paroizolacyjną. Powerroof® Max dodatkowo fabrycznie wyposażony został w najwyższej jakości wysokaparoprzepuszczalną membranę wstępnego krycia RECTIVENT z samoprzylepnymi zakładami. Zintegrowane z izolacją PIR paroizolacja i membrana wstępnego krycia pozwalają na uniknięcie szeregu potencjalnych błędów w budowie warstw dachowych.

Oba materiały, Powerroof® i Powerroof® Max nadają się zarówno do nowo budowanych, jak i modernizowanych budynków. Przy modernizacjach dachów skośnych, w wielu przypadkach istniejące wykończenie poddasza może pozostać niezmienione. Przy czym w docieplanych dachach należy mieć na uwadze konieczność sprawdzenia czy nie nastąpi kondensacja pary wodnej.

Zarówno dla ekipy budowlanej, jak i dla samego inwestora ważną zaletą produktów jest jego szybki i łatwy montaż (zamek pióro-wpust po obwodzie), nawet w przypadku nierównych odległości między krokwiami oraz proste łączenie z oknami dachowymi i przejściami na kominy.

Iozolacja termiczna dachu płaskiego i tarasu

W przypadku izolacji dachu płaskiego bądź tarasu, dodatkowo należy wziąć pod uwagę grubość materiału izolacyjnego oraz odporność na ściskanie. Rozwiązaniem mogą być materiały Eurothane Bi-4 i Powerdeck F dedykowane izolacji dachów płaskich, w tym balastowanych oraz izolacji tarasów.

Ich charakterystyczną cechą jest wysoka wytrzymałość na ściskanie (min. 120 i 150 kPa). Oba materiały mają współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,026 W/mK, co pozwala na zmniejszenie ich grubości do minimum, a do tego są proste w montażu.

Warto odnotować, że Eurothane® Bi-4 jest produktem sprawdzonym, od 40 lat stosowanym w Belgii. W tym kraju Eurothane® Bi-4 stała się już właściwie najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym do zastosowań na dachach płaskich i tarasach. Nadaje się zarówno do izolacji w przypadku nowych, jak i modernizowanych obiektów. Ma zastosowanie pod hydroizolacyjne membrany bitumiczne.

Pod nazwą Powerdeck® F kryje się natomiast płyta obustronnie pokryta okładziną z modyfikowanego włókna szklanego. Jej niewątpliwą zaletą jest kompatybilność z wieloma membranami hydroizolacyjnymi (EPDM, PVC, TPO, bitumicznymi) dla których stanowi sztywne i stabilne podłoże.

Istotną informacją dla inwestorów może być również to, że w ofercie Recticel dostępne są także płyty spadkowe (Eurothane Bi-4 A, Powerdeck F A o określonych spadkach), a sam producent na życzenie wykonuje plan ich ułożenia.

Izolacja tarasu panelami Deck-VQ®. fot. Recticel Izolacje

Izolacja tarasu panelami Deck-VQ®. fot. Recticel Izolacje

Z kolei na tych tarasach, na których miejsca na izolację jest bardzo mało, swoje zadanie doskonale wypełni nowy produkt, Deck-VQ®. Jest to panel próżniowy o sztywnej budowie, którego grubość 60 mm zapewnia spełnienie wymagania U = 0,15 W/m2K praktycznie na każdym tarasie. Co ważne, pozwala na pozostawienie istniejącej konstrukcji dachu i uniknięcie przez to kosztownej przebudowy.

Przyklejanie paneli Deck-VQ® do podłoża podczas izolacji tarasu. fot. Recticel Izolacje
Przyklejanie paneli Deck-VQ® do podłoża podczas izolacji tarasu. fot. Recticel Izolacje

Płyty izolacyjne pod ogrzewanie podłogowe

Płyty Eurofloor® oraz Eurofloor® Xentro® to doskonały wybór, jeśli poszukujemy specjalistycznej płyty do montażu pod ogrzewanie podłogowe. Produkty charakteryzuje wysoka wytrzymałość na nacisk oraz niskie współczynnik przewodzenia ciepła: odpowiednio λ = 0,022 W/mK oraz 0,019 W/mK.

To obecnie najcieńszy i najtwardszy PIR do termoizolacji posadzki na rynku. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom oraz nadrukiem z wzorem siatki są łatwe w montażu a niski współczynnik lambda gwarantuje doskonałe efekty izolacyjne.

źródło i zdjęcia: Recticel Izolacje

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum