Charakterystyka stylu orientalnego
Pojęcie orient wywodzi się od łacińskiego słowa „oriens”, oznaczającego wschód, a mianem stylu orientalnego określa się aranżacje nawiązujące do krajów Dalekiego, Środkowego i Bliskiego Wschodu.
We wnętrzach urządzonych w tej estetyce powinny pojawiać się elementy pochodzące z Azji i/lub Północnej Afryki. Z uwagi na bardzo szeroki zakres geograficzny, jakim objęty jest styl orientalny, może mieć on naprawdę wiele oblicz.
Inną estetyką będzie wyróżniało się mieszkanie inspirowane Arabią Saudyjską, Turcją czy Indiami, a inną nawiązujące do Japonii, Chin czy Mongolii.
O jakich różnicach mowa? Indie słyną z bogactwa barw, wzorów i form.
We współczesnych wnętrzach inspirowanych tą częścią świata warto więc przemycać intensywne plamy koloru (czerwień, fiolet, amarant, żółć czy oranż) oraz śmiałe printy (kwiat lotosu, słonie, papugi, pawie, trójząb).
Podobnymi cechami odznacza się styl arabski, w którym przepych, wyrazista ornamentyka i mocne barwy mają kluczowe znaczenie. W orientalnych wnętrzach o takim klimacie często pojawiają się rozmaite dodatki w odcieniach błękitu, oranżu, krwistej czerwieni oraz soczystej zieleni.
Orient w wydaniu chińskim także nie boi się odważnych odcieni - głównie żywej czerwieni, czerni i złota. Uzupełnieniem tej palety są rozmaite tonacje beżów i brązów.
Ogromną rolę w takich wnętrzach odgrywa jednak nie tylko kolor, ale także rozkład pomieszczeń zgodny z zasadami Feng shui. Nie bez znaczenia jest również ograniczona liczba przedmiotów oraz ich nieprzypadkowa lokalizacja.
Z kolei orientalny salon nawiązujący do kultury japońskiej będzie zupełnym przeciwieństwem indyjskich czy arabskich klimatów. W takich wnętrzach najważniejszą rolę odgrywa minimalizm, harmonia, symetria i prostota.
Kolorystyka bazuje przede wszystkim na odcieniach ziemi, przy czym monochromatyczne powierzchnie okazjonalnie przełamywane są wyrazistymi dodatkami.
Dobór podłogi do orientalnego wnętrza
Orientalny salon w wydaniu japońskim powinien bazować na jasnych i ciepłych odcieniach drewna. Ponadto do takiej przestrzeni rekomendowane są deski o wzorze jednorzędowym.
Modelem wpisującym się w te założenia jest np. Sense z kolekcji NoLimits Collection, Hope z serii Melody Collection czy podłoga Four_4Him z Jeans Collection.
Z kolei do przestrzeni inspirowanych Indiami, Chinami czy Arabią warto wprowadzić podłogi wykonane z ciemnego drewna o wyraźnym usłojeniu.
Odpowiednie będą zarówno egzotyczne gatunki drzew, takie jak palisander, merbau czy wenge, jak i nasze rodzime odmiany dębu bejcowane na ciemny, czekoladowy odcień.
Przykładami trójwarstwowych desek o głębokim, brązowym zabarwieniu są modele Zaginiona Szkatuła, Średniowieczny Zamek, Dom Dusz pochodzące z kolekcji artystycznie postarzanych dębowych podłóg.
Wygląd i cechy mebli w stylu orientalnym
Wspólnym elementem dla niemal wszystkich wnętrz urządzonych w stylu orientalnym jest rękodzielniczy charakter wyposażenia.
W takich przestrzeniach pojawiają się meble, plecionki, wyroby ceramiczne oraz tkaniny wykonane przez artystów i rzemieślników.
W orientalnych wnętrzach ogromną rolę odgrywa także lokalne, surowe drewno. Różnice dostrzegalne są natomiast w doborze kolorystyki, wzorów oraz form umeblowania.
Wyposażenie pochodzące z Indii jest z reguły masywne, o bogatej ornamentyce, najczęściej wykonane z drzewa akacjowego lub palisandru.
Produkty arabskie także należą do kategorii kunsztownych - posiadają dużą ilość ręcznie robionych wzorów i motywów zdobniczych rzeźbionych w drewnie lub metalu.
Z kolei meble inspirowane Japonią są niskie, monochromatyczne, o prostej formie, często składające się w wielu listewek. Zrobione są wyłącznie z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, kamień, pleciona trawa, papier ryżowy, jedwab oraz len.
Wystrój w stylu chińskim charakteryzuje się natomiast ozdobnością, rękodzielniczym charakterem i wyrazistymi kolorami. Takie wyposażenie wnętrz z reguły posiada również metalowe, odważne okucia oraz ręcznie malowane, złote wzory.
Dobór akcesoriów w orientalnym stylu
We wnętrzu inspirowanym indyjskimi klimatami warto przemycić rzeźbione latarnie, metalowe lampy wykończone kolorowym szkłem, platerowane naczynia oraz drewniane skrzynie w różnych rozmiarach.
W orientalnych przestrzeniach w stylu chińskim ważne są natomiast wzory pojawiające się na wazach, misach, lampionach i parawanach. Mowa o tradycyjnych smokach, rybach, małpach, motywie Yin Yang czy symbolu siły.
Jeszcze inne dodatki warto wprowadzić do mieszkań inspirowanych Japonią. Taki klimat zagwarantują gliniane wazy, misy i dzbany - najlepiej te w naturalnych kolorach ziemi, o nierównej fakturze.
W takich wnętrzach bardzo ważna jest również zielona, wysoka roślinność np. fatsja czy aukuba, gdyż wprowadza do pomieszczenia naturę i atmosferę Zen.
Pamiętajmy jednak o ograniczonej liczbie przedmiotów, ponieważ orient w wydaniu japońskim to przede wszystkim minimalizm.
Gdy decydujemy się na arabską stylistykę, wybierzmy wielobarwne kilimy lub dywany z motywem arabeski, metalowe, ażurowe lampiony i lampy, a także dekoracje z masy perłowej, mosiądzu lub kolorowych kamieni.
Kolor ścian w orientalnym stylu
Niewykluczonym jest jednak łączenie rozmaitych egzotycznych klimatów, przy czym w takich okolicznościach warto postawić na neutralną bazę.
Białe ściany pozbawione faktur będą idealnym tłem dla różnorakich mebli i dodatków pochodzących z Azji czy Afryki.
Bardzo dobrym pomysłem jest także włączenie orientalnych detali do wnętrz w stylu skandynawskim lub boho.
Takie przestrzenie mają wyrazisty charakter, ale jednocześnie są lekkie, świeże, wyglądające modnie.
Przykładem współczesnej odmiany stylu orientalnego o takim charakterze jest np. japandi, czyli estetyka bazująca na japońskich i skandynawskich wibracjach.
źródło i zdjęcia: Baltic Wood