Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Kostka brukowa - wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Budujesz dom lub urządzasz przydomową przestrzeń i zastanawiasz się, jak wykorzystać kostkę brukową? Schody z kostki, taras, a może ścieżki i podjazd? Ten materiał budowlany daje niezwykle szerokie możliwości wykorzystania. W tym artykule podpowiadamy, jaką kostkę brukową wybrać, jakie są wzory, ile kosztuje i co pod kostkę brukową, by cieszyła swoją funkcjonalnością przez lata.

Jaką kostkę brukową wybrać?

Stoisz przed dylematem jaka kostka brukowa będzie najlepsza? Możliwości jest kilka. Przede wszystkim mamy dwa typy:

  • Kostka betonowa - to bardzo popularne rozwiązanie z uwagi na korzystną cenę, świetne właściwości i ogromne możliwości wyborów. Dostępne są różne rozmiary i wzory kostki brukowej, a także warianty: kostka brukowa płukana oraz kostka brukowa gładka. Każdy znajdzie więc
  • Kostka kamienna - ceny kostki brukowej tego typu są znacznie wyższe niż betonowej, ale wielu klientów wybiera ją z uwagi na wyjątkową estetykę, trwałość i ponadczasowość.
Kostka Vecta. fot. Semmelrock Stein+Design

Ile kosztuje kostka brukowa?

Determinantem przy wyborze materiałów budowlanych nierzadko jest cena. Zastanawiasz się, ile kosztuje kostka brukowa? Wpisując w wyszukiwarkę hasła “kostka brukowa cena” lub “kostka brukowa cennik” nie otrzymamy jednoznacznej ceny. Ta zależy od producenta, ale też wielkości, grubości i koloru kostki.

Nawierzchnia Nobla. fot. Semmelrock Stein+Design

Sprawdziliśmy więc ofertę renomowanego producenta - firmy Semmelrock. Tam w cenniku zobaczymy, że kostka brukowa przemysłowa w kolorze szarym o grubości 6 cm kosztuje ok. 51 zł za m2. Inne grubości oraz kolory są nieco droższe, podobnie jak inne kolekcje - np. elegancka kostka gładka wielokolorowa kosztuje od ok. 55 zł do 70 zł za m2.

Jaka kostka brukowa na budowę?

Strefa wejściowa do domu z kostki Torri, fot. Semmelrock Stein+Design
  • Kostka brukowa na taras - tutaj świetnie sprawdzi się kostka brukowa ozdobna, dopasowana kolorystyką do stylu elewacji domu. Można tworzyć różnego rodzaju kompozycje, układać wzory czy też postawić na jednokolorowy taras z kostki, który świetnie sprawdzi się w stylu nowoczesnym i eleganckim.
  • Kostka brukowa na podjazd - układanie kostki na terenie posesji to popularne posunięcie. Może prowadzić od bramy do schodów, uwzględniając wjazd do garażu lub pod wiatę. Podjazdy z kostki warto dostosować kolorystycznie do reszty architektury na posesji.
  • Ścieżki z kostki brukowejprowadzące po ogrodzie ścieżki będą sporym udogodnieniem, zwiększającym komfort poruszania się. Oczywiście mogą też podzielić ogród na strefy czy stanowić jego ozdobę, dlatego polecamy dopasować kolorystykę i wzory do tarasu z kostki, podjazdu czy innych elementów posesji.
  • Schody z kostki - jeśli zastanawiasz się nad tym, z czego wykonać schody wejściowe, by były trwałe i eleganckie, to wykładanie kostki brukowej będzie dobrym posunięciem. W ofercie na pewno znajdziesz odpowiedni kolor, który świetnie sprawdzi się na schodach i będzie wyjątkową wizytówką domu.

Jaką podsypkę pod kostkę brukową zastosować?

Nie masz doświadczenia i zastanawiasz się, jak układać kostkę brukową? Warto zacząć od tego, co dać pod nią - podsypka cementowo piaskowa, kruszywo pod kostkę, a może piasek pod kostkę? Wśród materiałów największą popularnością cieszy się opcja mieszaniny piasku z cementem (zwiększa stabilność i szczelność nawierzchni), a w warunkach zimowych często stosowany jest żwir o granulacji 1-4 mm.

Ściażki z kostki Eko Azur. fot. Semmelrock Stein+Design

Ile podsypki pod kostkę brukową? Grubość warstwy piaskowej lub żwirowej powinna wynosić między 3 a 5 cm, a cementowo-piaskowa podsypka pod kostkę brukową musi być wykonana w dwóch warstwach, przy czym każdą należy zwilżyć i zagęścić.

Jak zrobić podsypkę pod kostkę?

O stabilności i funkcjonalności kostki brukowej decyduje to, co znajduje się pod nią, czyli podbudowa. Decyduje ona o prawidłowym ułożeniu kostki, zabezpiecza ją przed destrukcyjnym wpływem niskich temperatur i pozwala na równomierne przenoszenie obciążeń na grunt rodzimy. Jakie warstwy obejmuje i czym powinna cechować się każda z nich? Obszary przeznaczone do poruszania się pieszych będą wymagały zaledwie 10-20 centymetrowej warstwy, a te pod ruch samochodowy nawet 25–40 centymetrów.

Na podbudowę wykładana jest warstwa podsypki, o której mówiliśmy powyżej - by możliwe były równe jej wyłożenie, powinniśmy zwrócić uwagę, by podbudowa była równa i o odpowiednim nachyleniu. Eliminuje to ryzyko powstawania kolein czy nawet zapadania się całych fragmentów nawierzchni.

źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum