Gdzie używać kostki brukowej?
Kostka brukowa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, które stosuje się na podjazdach, ścieżkach, schodach wejściowych czy parkingach. Kiedy jednak przychodzi do zakupu, pojawia się wątpliwość - jaka kostka brukowa będzie najlepsza. W tym artykule przedstawiamy kolory i wzory kostki brukowej, aby ułatwić Ci zadanie. Zdradzamy też, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej, jakie kruszywo pod kostkę wybrać i jak samodzielnie ją wykładać.
Kostka brukowa szara
To bez wątpienia najczęściej wybierana kostka brukowa na podjazd czy parking. Bardzo dobrze sprawdza się także przy tworzeniu różnego rodzaju wzorów na ścieżkach, świetnie kontrastując z ciemniejszymi kolorami. Wariant rozjaśnia przestrzeń, ale jednocześnie wymaga regularnych zabiegów czyszczenia, bowiem wszelkie zabrudzenia są mocno widoczne.
Kostka brukowa czerwona
Betonowa kostka brukowa w czerwonym odcieniu cieszy się sporą popularnością w aranżacjach przestrzeni publicznej - oznaczane są nią zwykle ścieżki rowerowe. Może jednak stanowić też wyjątkowy element na Twojej posesji - taras z kostki czy schody z kostki będą prezentowały się bardzo efektownie. Szczególnie, jeśli kolor ten będzie współgrał z wyglądem elewacji domu.
Kostka brukowa grafitowa
Z tym wydaniem kostki brukowej spotykamy się na co dzień. Ma ciemniejszy kolor w stosunku do szarej, dlatego doskonale się z nią uzupełnia. Zabrudzenia na niej nie są tak silnie widoczne, więc można z powodzeniem zastosować ją na podjeździe, ścieżkach ogrodowych czy chodnikach. Jeśli jesteś fanem eleganckich rozwiązań na posesji, warto rozważyć także wejściowe schody z kostki w tym właśnie odcieniu.
Kostka brukowa marrone
Ten kolor to hit ostatnich lat. Łączy w sobie ciemny brąz z odcieniem ceglastym, dlatego prezentuje się bardzo elegancko i efektownie. Można ją wykorzystywać na podjazdy z kostki, ale również na schody czy tarasy. Na pewno bardzo dobrze będzie się komponować z drewnopodobnymi płytami elewacyjnymi, jak i samym drewnem.
Kostka brukowa sombra
Nowoczesna kostka betonowa w odcieniu sombra ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ciemna, więc zabrudzenia nie są na niej mocno widoczne. Co więcej, kolor ten wygląda bardzo designersko i będzie odpowiedni nawet do nowoczesnych aranżacji posesji. Doskonała na ogrodzenia z kostki brukowej, schody, podjazdy i ścieżki. Marzy Ci się kostka brukowa na taras? Ten odcień będzie doskonałym wyborem!
Jak układać kostkę brukową?
Różne są rodzaje kostki brukowej - bez względu na to, jaki kolor wybierzesz, czy będzie to kostka brukowa gładka czy chropowata ani jaki wzór z niej ułożysz, warto wiedzieć, jak ją układać. Na początku musisz poznać odpowiedź na pytanie, co pod kostkę brukową. Do wyboru są: piasek pod kostkę, podsypka cementowo piaskowa oraz żwir. Kiedy już podejmiesz decyzję o kruszywie, pora znaleźć odpowiedź na pytanie: jak zrobić podsypkę pod kostkę.
- Grubość warstwy podsypki z piasku powinna wynosić między 3-5 cm.
- Jeśli wybór padnie na żwir, to wybierz ten o granulacji 1-4 mm - taka gęstość nie jest łatwo wymywana przez wodę i świetnie sprawdzi się do układania kostki w warunkach zimowych.
- Ile podsypki pod kostkę brukową? W wariancie cementowo piaskowym należy pamiętać o dwóch warstwach, z których każda powinna zostać zwilżona i zagęszczona. Warto ją stosować w celu zwiększenia stabilności oraz szczelności nawierzchni.
Stworzenie dobrej podbudowy pod kostkę brukową wymaga wiedzy i odpowiedniej organizacji. W kolejnym kroku należy wykonać warstwę podkładową, wyrównującą podłoże i zapewniającą jej stabilizację - najlepiej wykorzystać tu piasek płukany i wymieszać go z cementem na sucho po rozsypaniu. Po wyrównaniu powierzchni można przejść do układania kostki, zagęszczenia podłoża, przygotowanie brzegów przed oporowaniem, oporowania, utwardzenia podłoża i na końcu piaskowania fug.
Kostka brukowa - jakie są ceny
Jeśli planujesz aranżację swojej posesji, na pewno interesuje Cię kwestia, ile kosztuje kostka brukowa. Wbrew pozorom jest to jeden z tańszych materiałów budowlanych - szczególnie, gdy chodzi o kostkę betonową (kostka granitowa czy płyty chodnikowe są znacznie droższe). Przykładowo, za grafitową kostkę brukową firmy Semmelrock grubości 6 cm zapłacisz 56,58 zł za m2, z kolei za tę grubości 8 cm 61,61 zł za m2. Do tego doliczona powinna też zostać podsypka pod kostkę brukową, cena narzędzi, jak i robocizny.
źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein + Design