Jakie są trendy w kolorystyce tynków elewacyjnych
Już od kilku lat, najbardziej popularne i najchętniej wybierane są uniwersalne ponadczasowe kolory tynków. Króluje biel, szarości od jasnych aż po nasycone grafitowe odcienie oraz neutralne kolory ziemi - beże, brązy, stonowane zielenie. Wybierając kolor elewacji swojego domu, warto kierować się przede wszystkim zasadą, że powinien on współgrać z całym otoczeniem oraz kolorem dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, a także podjazdu i ogrodzenia.
Chcąc uzyskać wyjątkowy efekt na elewacji, warto poeksperymentować z różnymi zestawieniami barw. Bardzo efektowne jest połączenie dwóch lub trzech kolorów tynków. Warto pamiętać, że intensywne barwy najlepiej stosować na mniejszych fragmentach, a te bardziej stonowane jako bazę kompozycji na większych powierzchniach.
Na elewacji można łączyć ze sobą kolory w jednej tonacji, np. zestawiając ze sobą różne odcienie szarości lub beżu. Bardziej odważne, a jednocześnie ciekawe połączenie, to wybór tynków w różnych kolorach, które do siebie pasują, nawet jeśli nie są to zestawienia typowe i oczywiste, np. bieli z ciemną szarością, czy beżu z subtelną zielenią.
Kolory elewacji a otoczenie
Kolejnym aspektem jest dobór barwy elewacji do całego otoczenia domu. W okolicy, w której przeważają naturalne krajobrazy (takie jak las, łąka czy pole), najlepiej sprawdzą się jasne, ciepłe odcienie, które idealnie wkomponują się w przytulny charakter otoczenia. Na terenach miejskich można zaś z powodzeniem eksperymentować z bardziej wyrazistymi barwami, które będą współgrać z industrialną okolicą.
Przy wyborze koloru elewacji nie można też zapomnieć o sprawczej mocy niektórych barw. Jasne odcienie optycznie powiększą budynek, podczas gdy ciemniejsze - znacznie go pomniejszą. Umiejętnie zastosowane kolory na elewacji potrafią optycznie zmienić wygląd budynku. Jeśli dom jest niski i przysadzisty, na elewacji warto zaznaczyć mocniejsze pionowe akcenty. Taki zabieg optycznie wydłuży go. Jeśli natomiast dom jest zbyt wysoki lub strzelisty, za pomocą poziomych detali można go optycznie zmniejszyć, poszerzyć i obniżyć.
Bardzo ciekawy efekt dekoracyjny można uzyskać stosując na elewacji boniowanie. To wykonanie specjalnych rowków w tynku, które pełnią charakter dekoracyjny. Tynk poprzecinany boniami jest podzielony na mniejsze płaszczyzny, które sprawiają wrażenie odrębnych fragmentów, tworzących zaprojektowany wcześniej wzór.
Jak wybrać spośród 800 kolorów tynków?
Tynki na elewacje Knauf dostępne są w prawie 800 różnych kolorach! Jeśli nie czujesz się pewnie w kwestii wyboru, warto skorzystać z narzędzi, które ułatwią podjęcie decyzji. Knauf wraz z projektantami i architektami, przygotował 4 palety kolorystyczne tynków elewacyjnych, które będą doskonałą inspiracją - Klasyczna elegancja, W zgodzie z naturą, Miejski szyk, Światowe inspiracje. To gotowe zestawienia barw, które harmonijnie się ze sobą komponują i łączą. Każda paleta składa się z kolorów głównych, dodatkowych i akcentów. Barwy główne są odpowiednie do stosowania na największych powierzchniach ścian, a dodatkowe służą do podkreślenia elementów bryły, detali i akcentów.
Aby zobaczyć swój dom w wymarzonych kolorach przy otynkowaniem, warto skorzystać z programu online Knauf Strefa Koloru. Wystarczy do programu wgrać zdjęcie swojego domu lub skorzystać z bazy gotowych projektów, a następnie do woli wirtualnie kolorować ściany zewnętrzne i zestawiać ze sobą różnorodne kompozycje kolorystyczne. Aplikacja jest prosta w obsłudze i można z niej korzystać na wszystkich urządzeniach - komputerach, tabletach i smartfonach.
Tynk elewacyjny ma być estetyczny i trwały
Elewacja poza funkcją dekoracyjną pełni również rolę ochronną - zabezpiecza mury domu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Na trwałość elewacji bardzo duży wpływ ma zastosowany rodzaj tynku.
- Tynk silikonowy Knauf Conni jest bardzo odporny na zabrudzenia - ma zdolność samooczyszczania się podczas opadów deszczu. Nie wymaga częstych zabiegów konserwacyjnych, zapewniając długotrwałą czystość i estetykę elewacji. Polecany jest na wszystkie elewacje, a szczególnie do domów pod miastem, w mieście i w pobliżu ruchliwych dróg.
- Tynk silikatowy Knauf Kati jest najbardziej odporny na porastanie wykwitami grzybów i pleśni. to doskonałe rozwiązanie na elewacje domów, które stoją nad jeziorem, pod lasem lub w pobliżu parków.
źródło i zdjęcia: Knauf