Dlaczego kotły na pellet?
Po pierwsze i najważniejsze: pellet jest produktem ekologicznym, który słusznie wypiera najbardziej dotąd popularne paliwo czyli węgiel, zasilający stare kopciuchy. Pellet ma postać granulatu, a produkowany jest z odpadów drzewnych i innych odpadów rolniczych, np. słomy czy trawy łąkowej. Jest lekki i niebrudzący, dzięki czemu kotłownia pozostaje czysta.
Dla małych domów i budynków użytkowych nie do przecenienia jest fakt, że pellet sprzedawany jest w workach o masie 15 kg, które łatwo przechowywać. Jest paliwem szeroko dostępnym, można go zatem kupować w małych ilościach, np. po kilka worków, dzięki czemu nie występuje problem ze składowaniem. Jego właściwości pozwalają na spalanie go w automatycznych kotłach c.o., niemal bezobsługowych, co zapewnia użytkownikom wygodę na miarę XXI w.
Postawmy na kompaktowość
Mówiąc o kompaktowości, mamy na myśli idealny stosunek wielkości pieca do jego skuteczności. Skoro bowiem do zagospodarowania mamy jedynie małą kotłownię, to musimy dostosować kocioł do jej wielkości, nie rezygnując z funkcji, jakie ma pełnić, a zatem z efektywnego ogrzania domu i wody. Możemy przy tym założyć, że skoro pomieszczenie, w którym stoi kocioł jest małe, to i kubatura, którą musi obsłużyć, mieści się w granicach do 100 m2. Taką powierzchnię ogrzać może już kocioł o mocy ok. 10 kW.
Rozważając wielkość kotła, jaka mogłaby wpasować się w małą kotłownię, na warsztat wzięliśmy kocioł sztoker® bio firmy Komiz o następujących wymiarach: szerokość – 400 mm, długość 830 mm i wysokość 1360 mm, zapewniający moc grzewczą 8 kW. Oprócz niewielkich rozmiarów (jest mniejszy niż europaleta!), kocioł ten ma jeszcze dodatkowe walory, które doskonale sprawdzą się na małej przestrzeni – możliwość dowolnej konfiguracji strony otwierania wszystkich drzwiczek oraz zasobnik paliwa znajdujący się u góry kotła.
Dzięki temu nawet w małym pomieszczeniu możliwe będzie ustawienie go w sposób, który pozwala na wygodną obsługę. Należy przy tym podkreślić, że urządzenie sterowane jest automatycznie, dzięki czemu nie ma konieczności dłuższego przebywania w ciasnym pomieszczeniu. Kocioł pracuje w trybie cyklicznym, charakteryzuje się bezobsługowym rozpalaniem oraz samoistnym wygaszaniem palnika w zależności od ustawionych parametrów.
Bezobsługowo przebiega również transport opału ze zbiornika do paleniska, który prowadzony jest za pomocą podajnika ślimakowego. Urządzenie wyposażone jest w regulator, który steruje płynnie pracą dmuchawy w pełnym jej zakresie, załączaniem pomp obiegowych c.o., pompy c.w.u., podajnika paliwa oraz siłownikiem zaworu mieszającego.
Większa moc w małym kotle
Pozostałe kotły z tej serii, również zautomatyzowane, ale cechujące się większą mocą grzewczą, mają zasobnik nie połączony z kotłem, który można ustawić z jego prawej lub lewej strony. Nadal jednak ich wymiary są zbliżone do palety EURO. Kocioł sztoker® bio o mocy 12 kW ma wymiary (szer.) 1060 mm x (dł.) 1000 mm x (wys.) 1400 mm, a kocioł o mocy 18 kW analogicznie 1060 mm x 1000 mm x 1450 mm.
Mimo tego, że ich gabaryty są porównywalne z pierwszym z omawianych kotłów, moc grzewcza, jaką oferują sprosta zadaniu ogrzania większych kubatur budynków. Wszystkie wspomniane kotły z serii sztoker® bio dedykowane są do domków jednorodzinnych i budynków użytkowych, takich jak: urzędy, pawilony handlowe czy małe hale produkcyjne.
źródło i zdjęcie: Komiz