PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły na paliwo stałe

Małe kotły do małych kotłowni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Coraz więcej firm oraz gospodarstw domowych decyduje się na montaż nowoczesnych kotłów c.o. z podajnikiem na pellet. Popularność tego rozwiązania wynika zarówno z rosnącej świadomości ekologicznej, jak i z wygody użytkowania oraz możliwości uzyskania dofinansowania, np. z programu Czyste Powietrze. Czy jednak tego typu urządzenia sprawdzą się w sytuacji, gdy możemy przeznaczyć dla nich jedynie małe pomieszczenie?

Dlaczego kotły na pellet?

Po pierwsze i najważniejsze: pellet jest produktem ekologicznym, który słusznie wypiera najbardziej dotąd popularne paliwo czyli węgiel, zasilający stare kopciuchy. Pellet ma postać granulatu, a produkowany jest z odpadów drzewnych i innych odpadów rolniczych, np. słomy czy trawy łąkowej. Jest lekki i niebrudzący, dzięki czemu kotłownia pozostaje czysta.

Dla małych domów i budynków użytkowych nie do przecenienia jest fakt, że pellet sprzedawany jest w workach o masie 15 kg, które łatwo przechowywać. Jest paliwem szeroko dostępnym, można go zatem kupować w małych ilościach, np. po kilka worków, dzięki czemu nie występuje problem ze składowaniem. Jego właściwości pozwalają na spalanie go w automatycznych kotłach c.o., niemal bezobsługowych, co zapewnia użytkownikom wygodę na miarę XXI w.

Postawmy na kompaktowość

Mówiąc o kompaktowości, mamy na myśli idealny stosunek wielkości pieca do jego skuteczności. Skoro bowiem do zagospodarowania mamy jedynie małą kotłownię, to musimy dostosować kocioł do jej wielkości, nie rezygnując z funkcji, jakie ma pełnić, a zatem z efektywnego ogrzania domu i wody. Możemy przy tym założyć, że skoro pomieszczenie, w którym stoi kocioł jest małe, to i kubatura, którą musi obsłużyć, mieści się w granicach do 100 m2. Taką powierzchnię ogrzać może już kocioł o mocy ok. 10 kW.

 Kotły sztoker w ofercie firmy Komiz - dowiedz się więcej!

Rozważając wielkość kotła, jaka mogłaby wpasować się w małą kotłownię, na warsztat wzięliśmy kocioł sztoker® bio firmy Komiz o następujących wymiarach: szerokość – 400 mm, długość 830 mm i wysokość 1360 mm, zapewniający moc grzewczą 8 kW. Oprócz niewielkich rozmiarów (jest mniejszy niż europaleta!), kocioł ten ma jeszcze dodatkowe walory, które doskonale sprawdzą się na małej przestrzeni – możliwość dowolnej konfiguracji strony otwierania wszystkich drzwiczek oraz zasobnik paliwa znajdujący się u góry kotła.

Kocioł sztoker® bio Komiz o mocy grzewczej 8 kW
Kocioł sztoker® bio Komiz o mocy grzewczej 8 kW

Dzięki temu nawet w małym pomieszczeniu możliwe będzie ustawienie go w sposób, który pozwala na wygodną obsługę. Należy przy tym podkreślić, że urządzenie sterowane jest automatycznie, dzięki czemu nie ma konieczności dłuższego przebywania w ciasnym pomieszczeniu. Kocioł pracuje w trybie cyklicznym, charakteryzuje się bezobsługowym rozpalaniem oraz samoistnym wygaszaniem palnika w zależności od ustawionych parametrów.

Bezobsługowo przebiega również transport opału ze zbiornika do paleniska, który prowadzony jest za pomocą podajnika ślimakowego. Urządzenie wyposażone jest w regulator, który steruje płynnie pracą dmuchawy w pełnym jej zakresie, załączaniem pomp obiegowych c.o., pompy c.w.u., podajnika paliwa oraz siłownikiem zaworu mieszającego.

Większa moc w małym kotle

Pozostałe kotły z tej serii, również zautomatyzowane, ale cechujące się większą mocą grzewczą, mają zasobnik  nie połączony z kotłem, który można ustawić z jego prawej lub lewej strony. Nadal jednak ich wymiary są zbliżone do palety EURO. Kocioł sztoker® bio o mocy 12 kW ma wymiary (szer.) 1060 mm x (dł.) 1000 mm x (wys.) 1400 mm, a kocioł o mocy 18 kW analogicznie 1060 mm x 1000 mm x 1450 mm.

Kocioł sztoker® bio Komiz o mocy grzewczej 12 kW
Kocioł sztoker® bio Komiz o mocy grzewczej 12 kW

Mimo tego, że ich gabaryty są porównywalne z pierwszym z omawianych kotłów, moc grzewcza, jaką oferują sprosta zadaniu ogrzania większych kubatur budynków. Wszystkie wspomniane kotły z serii sztoker® bio dedykowane są do domków jednorodzinnych i budynków użytkowych, takich jak: urzędy, pawilony handlowe czy małe hale produkcyjne.

źródło i zdjęcie: Komiz

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum