Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi wewnętrzne i wewnątrzlokalowe

Łazienka zaczyna się od… drzwi. Sześć wskazówek na temat drzwi łazienkowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Choć bardzo często się zdarza, że myśląc o remoncie łazienki decyzję o wymianie drzwi odkładamy na koniec, nie powinniśmy zapominać, że to od naciśnięcia ich klamki zaczyna się nasz odbiór tego pomieszczenia. Drzwi do łazienki muszą być nie tylko estetyczne i odpowiadające stylowi wnętrza, ale powinny również posiadać rozwiązania, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego domowego SPA. Jak znaleźć te właściwe?

Po pierwsze - podcięcie lub tuleje w drzwiach łazienkowych dla skutecznej wentylacji i odprowadzenia wilgoci

Łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym, co wynika bezpośrednio z funkcji, jaką pełni. Niezwykle ważne jest, aby tę wilgoć skutecznie odprowadzić, co zapobiegnie powstawaniu na ścianach pleśni i grzybów. Drzwi łazienkowe muszą być zatem wyposażone w otwory i wycięcia, które zapewniają cyrkulację powietrza. Zwłaszcza, jeśli pomieszczenie nie posiada okna.

W praktyce stosuje się kilka rozwiązań pozwalających na wymianę powietrza pomiędzy łazienką a innymi pokojami. Najbardziej klasycznym i najdłużej stosowanym jest kratka wentylacyjna. W przypadku posiadania piecyka gazowego, jedynie drzwi z taką wentylacją gwarantują spełnienie wymogów prawa budowlanego w zakresie bezpieczeństwa.

Ostatnio równie popularne jak kratki stały się tuleje wentylacyjne, czyli okrągłe otwory osłonięte ozdobnymi nakładkami, które znajdują się w dolnej części drzwi. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie pozwala na stosunkowo małą wymianę powietrza.

Kolejną możliwością, chętnie wybieraną przez zwolenników minimalistycznych rozwiązań, jest zastosowanie podcięć wentylacyjnych, czyli specjalnie wyprofilowanych wycięć w dolnej krawędzi drzwi, dzięki którym pomiędzy podłogą a skrzydłem powstaje szczelina. Jednak najbardziej innowacyjne są szczeliny wentylacyjne, a zatem delikatne, niemal niewidoczne wycięcia, umieszczone na 80% szerokości drzwi.

Po drugie - drzwi łazienkowe powinny zapewniać prywatność

Nie jest to warunek niezbędny, ale z pewnością większość użytkowników lepiej się czuje dokonując ablucji w samotności. Bywa, że łazienka jest jedynym pomieszczeniem, w którym możemy naprawdę być sami. Jak zatem odgrodzić się w niej od reszty mieszkania i domowników?

Drzwi Porta VECTOR Premium w wersji łazienkowej fot. PORTA DRZWI
Drzwi Porta VECTOR Premium w wersji łazienkowej fot. PORTA DRZWI

Dla tych, którzy lubią pełną prywatność, do wyboru są drzwi pełne lub niewielkie przeszklenia z matowa szybą i oczywiście zamki. Zamki w drzwiach łazienkowych, dla naszego bezpieczeństwa, powinny mieć jednak możliwość awaryjnego otwarcia z zewnątrz za pomocą monety lub śrubokręta. Co więcej, drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz, tak aby ułatwić wejście do łazienki w nagłych przypadkach, np. w przypadku zasłabnięcia.

Po trzecie - niech drzwi do łazienki będą skrojone na miarę

Prawo budowlane określa normy, jakie powinny spełniać drzwi w łazience. Zgodnie z nimi ich wymiary powinny osiągać co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości swobodnego przejścia. Niektórzy producenci, w tym firma PORTA KMI POLAND, oferują możliwość wyprodukowania skrzydeł w niestandardowych wymiarach, dostosowanych do potrzeb klienta.

Po czwarte - ważne, by drzwi do łazienki były trwałe

Producenci drzwi polecają obecnie stalowe ościeżnice, które są wartą rozważenia alternatywą dla ościeżnic okleinowanych. Ich walory to przede wszystkim solidność i trwałość, a także odporność na wilgoć i zmianę temperatury. Niezaprzeczalnie takie drzwi są atrakcyjnym elementem łazienki. Do tego w tym rozwiązaniu możliwa jest regulacja w stosunku do krzywizny ściany.

Drzwi z kolekcji Porta DECOR, które sprawiają wrażenie bardzo solidnych, są idealne do pomieszczeń loftowych. Okleina drewnopodobna Dąb Hamilton. fot. PORTA DRZWI
Drzwi z kolekcji Porta DECOR, które sprawiają wrażenie bardzo solidnych, są idealne do pomieszczeń loftowych. Okleina drewnopodobna Dąb Hamilton. fot. PORTA DRZWI

Producenci radzą, aby decydując się na drzwi ze stalowymi ościeżnicami zwrócić uwagę na opaski zachodzące na ścianę - w przypadku ościeżnic stalowych wynoszą one 55 mm, w przypadku okleinowanych - 60 lub 80 mm. Możliwe jest jednak przy drobnej dopłacie zamówienie niestandardowych, szerszych opasek.

Po piąte - koniecznie w dobrym designie

Drzwi do łazienki powinny być spójne z resztą drzwi w mieszkaniu bądź domu, dlatego warto je wybrać z tej samej kolekcji. Można jednak popuścić wodze wyobraźni i poeksperymentować, łącząc modele o różnym wzornictwie.

Do wyboru są drzwi pełne, przeszklone bądź przesuwne, najczęściej stosowane wtedy, gdy do łazienki wchodzi się z sypialni. Wśród propozycji znaleźć można również skrzydła z lustrem idealne rozwiązanie w małej łazience, którą w ten sposób można optycznie powiększyć.

Możemy też wybrać odpowiedni do naszego stylu kolor drzwi - białą lub naśladującą drewno klasykę, czy też bardziej industrialną okleinę loftową betonową bądź czarną.

Po szóste - idealne drzwi muszą być dobrze zamontowane

Montaż i pomiar zawsze najlepiej zlecić fachowcom, zwłaszcza, że autoryzowany montaż przedłuży gwarancję drzwi aż o 2 lata. Jeśli jednak już chcemy podjąć się tego zadania sami, musimy pamiętać o kilku zasadach.

  • należy dokładnie wymierzyć otwór w murze
  • jeśli drzwi posiadają ościeżnicę, niezbędne jest uwzględnienie w pomiarze grubości płytek naściennych lub innego materiału, który znajduje się na ścianach, wraz z warstwą kleju
  • pomiary należy wykonywać po wykończeniu ścian
  • koniecznie trzeba zwrócić uwagę na podłogę. Jeśli jeszcze nie jest położona, należy doliczyć grubość właściwej podłogi. Zwykle ta w łazience wykończona jest innym materiałem niż w pozostałej części domu, dlatego trzeba mieć na względzie, że linia skrzydła drzwiowego musi wypaść dokładnie w miejscu łączenia podłogi w łazience i tej na korytarzu
  • wybierając coraz popularniejsze ościeżnice ukryte do drzwi bezprzylgowych warto zaplanować ich montaż już na etapie budowy domu lub w pierwszych etapach remontu mieszkania, ponieważ wymagają zamontowania na etapie prac wykończeniowych - kładzenia gładzi na ścianach.

Jeśli planujemy remont łazienki lub budowę domu, warto zasięgnąć rady eksperta z firmy PORTA KMI POLAND, który podpowie, jakie wybrać drzwi, uwzględniając nasze potrzeby i gusta.

źródło i zdjęcia: PORTA KMI POLAND

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum