Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Schody i balustrady

Jak wykonać reprezentacyjne schody zewnętrzne do budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Schody wejściowe do domu, podobnie jak taras, często dodają domowi prestiżu i nadają unikalnego charakteru. W historii architektury schody pełniły nie tylko funkcje praktyczne, ale także miały podkreślać reprezentacyjny charakter budynku, i to zarówno wewnątrz, gdzie często projektowano niezwykle wymyślne i stylowe klatki schodowe, ale także na zewnątrz, w strefie wejściowej.

Schody, schody…nigdy wyjść nie mogą z mody

Materiałów, z których można wykonać schody, jest wiele. Jednym z najpowszechniejszych jest beton, który pokrywa się okładziną ceramiczną, kamienną lub płytami betonowymi. Popularność tego rodzajów schodów jest dość duża. Mankamentem opisywanego rozwiązania jest ich praco- i czasochłonność. Wymagają wykonania betonowej podstawy oraz po jej stworzeniu wykończenia schodów okładziną, co zawsze wiąże się z dodatkowym czasem realizacji.

Nieco łatwiejsze jest zamówienie schodów opartych na metalowej podkonstrukcji. Zwykle jednak przypominają one typowe schody techniczne i nie zawsze prezentują się elegancko. Stopnie schodowe można wykonać również z drewna i choć istnieją takie, które przetrwają lata nawet w trudnych warunkach zewnętrznych, to trzeba pamiętać, że wymagają one wiele zabiegów konserwacyjnych, które również wiążą się z koniecznością poświęcenia na nie dodatkowego czasu. Na tle tych rozwiązań dobrze prezentują się schody wykonane z naturalnego kamienia, ze względu na ich trwałość. Niemniej jednak mankamentem w tym wypadku, jest ich wysoki koszt.

Betonowe bloki Polbruk Grando

Biorąc pod uwagę plusy i minusy każdego rozwiązania, interesującą i bardziej przystępną dla portfela alternatywą jest wykonanie schodów zewnętrznych do domu czy ogrodu z betonowych bloków, na przykład takich jak Polbruk Grando. Ze względu na monolityczny charakter mają one trwałość zbliżoną do kamiennych, a swoim intrygującym wyglądem uzyskanym dzięki łamanej lub gładkiej fakturze, do złudzenia przypominają naturalny kamień lub granit.

Stopnie schodowe Grando. fot. Polbruk

Poza tym są „wygodne” zarówno w montażu, gdyż posiadają wymiar 46x100 cm lub 40x100 cm, jak i w użytkowaniu, ze względu na optymalną wysokość stopnia wynoszącą 15 cm. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów, od szarości aż po beże i brązy, co sprawia, że sprawdzają się w aranżacjach w różnych stylach. Oprócz waloru estetycznego olbrzymią przewagą tego rozwiązania jest też prostota montażu przekładająca się na oszczędność czasu potrzebnego na wykonanie schodów. Schody z bloków betonowych w zasadzie można zbudować w jeden dzień.

Zalety stopni schodowych Grando

W przypadku stopni Grando ciężar poszczególnych elementów wynosi około 160 kg, a ich wymiary - 46x100x15 cm lub 40x100x15 cm. Dzięki temu, biorąc pod uwagę ich masywny charakter, przy mniejszych konstrukcjach nie wymagają one budowania specjalnych podkonstrukcji, o ile stosowane są w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu lub gdy różnica w wysokości terenu do zniwelowania jest niewielka. W pozostałych przypadkach, gdy stopni jest więcej niż trzy-cztery, należy rozważyć zastosowanie rozwiązań, które ustabilizują konstrukcję.

Tam, gdzie biegną schody

Przed przystąpieniem do jej budowy, trzeba wyznaczyć bieg przyszłych schodów w terenie oraz wybudować fundament, który umiejscawia się pod pierwszym schodkiem w biegu. Po tej czynności należy odpowiednio wyprofilować grunt, a następnie wykonać około 20 cm warstwę ze żwiru, pospółki lub kruszywa. Nad nią umieszcza się 10 cm podbudowę z półsuchego betonu, na której następnie układa się po kolei stopnie schodowe, zaczynając od dołu.

Trzeba przy tym pamiętać, aby każdy następny stopień zachodził na poprzedni na około 2-3 centymetry. Bloczki powinny być minimalnie nachylone, co ułatwi spływanie wody deszczowej ze stopnic. Koniecznie należy również uszczelnić przestrzenie pomiędzy nimi, aby zapobiec wnikaniu w te miejsca wody, co w dłuższym okresie może prowadzić do uszkodzeń. Najlepiej użyć do tego celu silikonu lub uszczelniacza poliuretanowego.

Tak przygotowane schody nadają się już do użytku i jeśli zostały wykonane poprawnie, będą służyć przez długie lata. Wykorzystanie gotowych bloków betonowych pozwala zaoszczędzić czas zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji. Konserwacja takich schodów nie jest szczególnie wymagająca, gdyż podobnie jak w przypadku płyt i kostek betonowych, oprócz zamiatania i mycia wodą, co kilka lat zaleca się przeprowadzenie ich impregnacji w celu zapobiegnięcia wnikania ewentualnych zabrudzeń w głąb struktury materiału.

źródło i zdjęcia: Polbruk

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum