Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Schody i balustrady

Grando - sprawdzony przepis na betonowe schody zewnętrzne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Liczba pomysłów na to, w jaki sposób i z czego wykonać schody, może być ogromna. Nie ma się co dziwić, są one bowiem ważnym elementem architektury budynków już od czasów antycznych. Dziś pełnią one tę samą praktyczną i reprezentacyjną funkcję, jak przez ostatnie stulecia, jednak coraz częściej stają się też elementem typowo ozdobnym. Pozwalają one również zniwelować różnice w wysokości terenu wszędzie tam, gdzie otoczenie domu nie jest „płaskie niczym stół”.

Zasady budowy schodów betonowych na zewnątrz i dostępne materiały

Sposobów na budowę schodów zewnętrznych w ogrodzie jest naprawdę wiele, tak jak i materiałów, z których można je wykonać. Przed ich wzniesieniem warto mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. Aby poruszać się po schodach wygodnie, wysokość stopni nie powinna przekraczać 15 cm. Każdy centymetr więcej oznacza większy wysiłek podczas wchodzenia, co może stanowić szczególne utrudnienie dla osób starszych.

Wysokość stopnia regulują i ograniczają również przepisy budowlane. Jeśli ciąg schodów ma powyżej 0,5 metra, należy przy ich biegu zamontować też balustradę. W kontekście komfortu użytkowania schodów ważna jest również długość i szerokość stopni. Zbyt wąskie stopnice sprawiają, że ciężej jest na nich utrzymać stabilność.

Betonowe lub kamienne

Warto również zastanowić się nad materiałem, z którego mają być wykonane. Najczęściej buduje się je z betonu, a ich powierzchnię wykańcza okładziną kamienną czy ceramiczną. To dobre rozwiązanie, ale bardzo pracochłonne, bo wymaga wykonania betonowej podstawy. Inną opcją są schody drewniane, na przykład z podkonstrukcją metalową. Ich mankamentem jest konieczność konserwacji, zarówno elementów metalowych, jak i drewnianych, poprzez olejowanie czy malowanie. Alternatywą dla powyższych materiałów mogą być schody wykonane z bloków kamiennych.

Stopień i murek Grando z oferty firmy Polbruk, faktura: Hawaii łamany, Nerino łamany
Stopień i murek Grando z oferty firmy Polbruk, faktura: Hawaii łamany, Nerino łamany

Jednak o wiele ciekawszym, tańszym, a równie estetycznym, a czasem nawet bardziej dizajnerskim rozwiązaniem jest budowa schodów z bloczków betonowych. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie wymagają one częstych zabiegów pielęgnacyjnych poza podstawowym zamiataniem. Aby uniknąć wnikania zabrudzeń w strukturę betonu warto je też co 2 lata poddać impregnacji. Niewątpliwym atutem tego materiału jest trwałość wynikająca z monolitycznego charakteru bloków betonowych, szybkość i łatwość wykonania.

Schody z bloków betonowych - szybkie w wykonaniu, trwałe i estetyczne

Ze względu na ciężar i wielkość stopni schodowych wykonanych z betonowych bloczków, zwykle nie ma potrzeby stosowania specjalnych podkonstrukcji, o ile stosowane są w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, lub gdy różnica w wysokości terenu do zniwelowania jest niewielka.

Taka potrzeba zaczyna pojawiać się w miejscach bardziej eksploatowanych lub gdy schody posiadają większą wysokość - na przykład przy tarasie czy przy drzwiach wejściowych do domu. Wtedy należy rozważyć zastosowanie kilku rozwiązań, które ustabilizują konstrukcję.

Przed przystąpieniem do prac, należy wyznaczyć bieg przyszłych schodów w terenie oraz wybudować ich fundament, który umiejscawia się pod pierwszym schodkiem w biegu. Po tej czynności ważne jest odpowiednie wyprofilowanie gruntu, a następnie wykonanie warstwy ze żwiru, pospółki lub kruszywa.

Nad nią umieszcza się podbudowę z półsuchego betonu, na której następnie układa się stopnie schodowe. Należy przy tym pamiętać, że każdy następny stopień powinien zachodzić na poprzedzający na około 2-3 centymetry.

Bloczki powinny być minimalnie nachylone, co ułatwi spływanie wody ze stopnic po deszczu. Warto również uszczelnić przestrzenie pomiędzy nimi, aby zapobiec wnikaniu w nie wody, bo może prowadzić to w dłuższym okresie do uszkodzeń.

Zalety schodów z prefabrykatów betonowych

Olbrzymią zaletą budowania schodów z prefabrykatów betonowych, takich jak na przykład Polbruk Grando, są ich wymiary. Stopnie zostały wykonane w taki sposób, żeby ich wysokość wynosiła 15 cm, a wymiar stopnicy - 46 na 100 cm.

Dzięki temu są bardzo wygodne w użytkowaniu, a ze względu na swoją masywność - mniej podatne na uszkodzenia. Walory techniczno-użytkowe stopni schodowych Grando nie są jednak ich jedyną przewagą. We współczesnej architekturze duże znaczenie ma design elementów funkcjonalnych. W przypadku Grando jest w czym wybierać, bo występują one w dwóch fakturach: łamanej i gładkiej.

Schody Grando w fakturze gładkiej
Schody Grando w fakturze gładkiej

Ta pierwsza przypomina ciosany kamień, a druga zbliżona jest wyglądem do granitu. Stopnie występują ponadto w czterech kolorach: latte, hawaii, nerino i grafitowym. Stwarza to duże możliwości dopasowania schodów Grando zarówno do aranżacji nowoczesnych (elementy utrzymane w odcieniach szarości), jak i bardziej tradycyjnych, rustykalnych czy też nawiązujących do klimatów śródziemnomorskich.

Zewnętrzne schody z betonowych bloczków to trwałe rozwiązanie, które jest nie tylko szybkie i proste w wykonaniu, ale również łatwo dopasowuje się do wielu różnych aranżacji i stylów architektonicznych.

źródło i zdjęcia: Polbruk

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum