Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak przygotować ogród przed zimą? Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Osoby, które posiadają na swojej posesji kostkę brukową wiedzą, że mech, wykwity i chwasty czasami pojawiają się między szczelinami albo na całej powierzchni kostki. Może to stanowić nie lada wyzwanie. Problem pojawia się w szczególności, jeśli teren pokryty kostką znajduje się na zacienionej i wilgotnej powierzchni. Na szczęście jest kilka sposobów, które pomagają uporać się z tym problemem. Sprawdź, jak wygląda czyszczenie kostki brukowej z mchu, jak skutecznie wykonać czyszczenie powierzchni betonowych oraz jak usunąć rdzę i olej z kostki brukowej.

Jak czyścić beton architektoniczny?

Zanim spadnie pierwszy śnieg, warto usunąć z nawierzchni ogrodowych wszelkie zanieczyszczenia i zdecydować się np. na czyszczenie tarasu czy innych powierzchni betonowych wokół posesji. Jesienny deszcz może być powodem osadzania się na kostce rdzy albo mchu. Jak czyścić beton architektoniczny? Przedstawiamy skuteczne sposoby na wyeliminowanie trzech najczęstszych zabrudzeń kostki brukowej, które warto wykonać jesienią.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Czyszczenie kostki brukowej z mchu oraz czyszczenie tarasów może się odbyć za pośrednictwem dwóch sposobów:

  • Czyszczenie ręczne

Mech porastający na kostce brukowej można usunąć ręcznie. Taki sposób sprawdzi się wówczas, kiedy na powierzchni kostki pojawi się niewielka ilość roślin. Warto pamiętać, że cały proces trzeba przeprowadzić wyjątkowo delikatnie. Rwanie i szarpanie może doprowadzić do zniszczeń, które wpłyną negatywnie na wytrzymałość i estetykę nawierzchni. Należy również wiedzieć, że mech trzeba wyrwać razem z korzeniami, ponieważ w innym wypadku może szybko odrastać i w krótkim czasie problem pojawi się znowu.

  • Czyszczenie chemiczne

Na szczęście obecnie są na rynku środki, które bez problemu poradzą sobie z chwastami pomiędzy szczelinami w kostce brukowej, jednocześnie nie wywołując innych szkód. Czyszczenie powierzchni betonowych można wykonać poprzez oprysk herbicydami, które rozprzestrzeniają się po całej roślinie, aż po korzenie i rozłóg. Tego rodzaju środek doprowadza do deformacji rośliny i zahamowania jej wzrostu, a w ostatecznym etapie do całkowitego zamierania. Po upływie kilku tygodni niechciany mech zupełnie znika. Na przyspieszenie działania takiego środku ma wpływ wysoka temperatura oraz wilgotność.

Jak usunąć rdzę z kostki brukowej?

Kolejnym problemem jest rdza na kostce brukowej, która może pojawić się pod wpływem wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj zastosowanego kruszywa. Jeżeli zawiera ono różnego rodzaju zanieczyszczenia, np. piryty albo tlenki żelaza, wówczas kostka jest narażona na korozję. Przyczyną pojawienia się rdzy może być także montowanie zbrojenia zbyt blisko nawierzchni albo metalowe meble ogrodowe, które znajdują się w pobliżu terenu pokrytego kostką. Przez wilgoć rdza podlega korodowaniu i przebija warstwę kostki brukowej.

Niestety, całkowite zapobieganie rdzewieniu jest prawie niemożliwe, gdyż zawsze w to miejsce dostaje się woda, np. podczas podlewania czy w trakcie opadów deszczu. Żelazo gromadzi się wówczas na kostce i przez jakiś czas jest zupełnie niewidoczne, ale po czasie można zauważyć, że na powierzchni podjazdów czy elewacji pojawiają się rudo-pomarańczowe plamy. Jak usunąć rdzę z kostki brukowej? Czy są jakieś skuteczne sposoby? Warto mieć na uwadze, że odpowiednio zaimpregnowana kostka jest o wiele lepiej chroniona przed rdzą. Jeśli jednak problem i tak wystąpi, warto zdecydować się na ogólnodostępne odrdzewiacze, które są specjalnie dedykowane do użycia na bruku.

Jak usunąć olej silnikowy z kostki brukowej?

Najtrudniejszym zabrudzeniem kostki brukowej jest wylany olej silnikowy. Nie rozpuszcza się w wodzie, jest tłusty i błyskawicznie wnika w szczeliny na kostce. Najlepiej, aby go jak najszybciej zmyć silnym strumieniem ciepłej wody z dodatkiem środka do czyszczenia, np. płynu do mycia naczyń. Czasami jednak, nawet szybkie zareagowanie może nie przynieść zamierzonych skutków i plamy zostaną. Na świeże zabrudzenie może się także sprawdzić posypanie plam piaskiem, który wchłonie olej i uniemożliwi jego wniknięcie do wnętrza bruku. Po upływie czasu, piasek można zmyć ciepłą wodą z dodatkiem preparatu odplamiającego.

Tradycyjne rozwiązania mogą czasami nie działać, co wtedy robić? Otóż w takiej sytuacji warto zainwestować w specjalne preparaty do czyszczenia oleju i brudu, np. środek do czyszczenia metalowych łańcuchów w motorach. Takie czyszczenie trzeba jednak wykonać wyjątkowo delikatnie, ponieważ niektóre preparaty mogą być naprawdę mocne, a zbyt silne tarcie może wywołać odbarwienie nawierzchni.

Przed użyciem jakiegokolwiek środka chemicznego warto sprawdzić, do jakiego typu nawierzchni jest przeznaczony. Najlepiej przetestować go najpierw na małym i niezbyt widocznym terenie. Kiedy już wszystkie sposoby na doczyszczenie zawiodą warto w zapasie mieć kilka dodatkowych kostek brukowych, które w razie potrzeby można wymienić. Teraz już wiemy, jak usunąć rdzę i olej silnikowy z kostki brukowej.

Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej

Otoczenie wokół domu wyłożone kostką brukową to ozdoba każdej posesji. Dlatego też warto o nie dbać, stosując czyszczenie i impregnację kostki brukowej. Takie rozwiązanie chroni kostkę przed szkodliwym działaniem mrozu i wody oraz sprawi, że będzie wyglądała jak nowa, przez długie lata. Sprawdź, czym jest impregnacja, jak ją prawidłowo wykonać i jaki impregnat jest najlepszy.

Nawierzchnia Semmelrock Plato

Impregnacja tarasu krok po kroku

Kostka brukowa to materiał chłonny przez swoją porowatość. Wnikanie wilgoci może jednak powodować plamy, zanieczyszczenia czy wykwity. Taki proces nazywa się korozją biologiczną i aby się z nim uporać warto od czasu do czasu dokonywać impregnacji kostki. To dobry sposób, aby zapewnić trwałość i estetykę w wyglądzie brukowanych powierzchni.

Głównym zadaniem impregnacji jest ograniczenie chłonności oraz ochrona przed deszczem i mrozem. W szczególności warto impregnować kostkę brukową położoną na podjazdach do garażu czy tarasach, na których spożywa się posiłki czy grilluje. Takie powierzchnie są bardziej narażone na zniszczenia i powinny być dodatkowo chronione.

Impregnacja tarasu może się odbyć, jeśli od wyprodukowania kostki minął co najmniej miesiąc, ponieważ wówczas beton uzyskuje swoją ostateczną trwałość. Kostka brukowa, przed procesem impregnacji, powinna być też oczyszczona z wszelkiego rodzaju wykwitów. To bardzo ważne, ponieważ zaimpregnowana kostka, na której są wykwity, w postaci białego nalotu, może zamknąć kanaliki kapilarne, a wówczas naleciałości nie będzie się dało usunąć. Kolejnym warunkiem jest plusowa temperatura podczas impregnacji. Przez kilka godzin po impregnacji kostka nie może być także zbyt silnie nasłoneczniona i nie powinien spaść na nią deszcz.

Kostka ułożona na powierzchni szczególnie narażonej na zabrudzenia, powinna być zaimpregnowana już na etapie produkcji. Zapis o tym powinien się znajdować w opisie produktu. Takie rozwiązanie uszczelni kostkę od wewnątrz i sprawi, że powierzchnia będzie jeszcze lepiej chroniona niż w przypadku kostki impregnowanej wyłącznie powierzchniowo.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jak powinno wyglądać czyszczenie i impregnacja kostki brukowej krok po kroku? Najpierw należy dokładnie wyczyścić kostkę, spłukując ją wodą z węża ogrodowego albo z myjki ciśnieniowej. Potem kostka musi dokładnie wyschnąć, a zaraz przed procesem impregnacji należy ją jeszcze raz profilaktycznie zamieść szczotką lub miotłą. Dzięki temu wszelkie drobinki kurzu czy pyłu nie przylgną na stałe do powierzchni kostki po zaimpregnowaniu. Może to być wówczas niemożliwe do usunięcia. Impregnat do betonu nakłada się na czystą kostkę specjalnym wałkiem z długim włosem lub opryskiwaczem ciśnieniowym. Cały proces impregnowania jest opisany w instrukcji kupionego impregnatu.

Jaki impregnat do kostki brukowej jest najlepszy?

Skoro już wiemy, czym jest impregnacja, znamy jej zalety i potrafimy wykonać cały proces krok po kroku, warto dowiedzieć się jeszcze jaki impregnat jest najlepszy. Wybór skutecznego środka wpłynie na trwałość impregnacji i odpowiednią ochronę kostki przez długi czas. Podczas podejmowania decyzji najlepiej sugerować się składami preparatów oraz opiniami użytkowników. Najtańszym wariantem są impregnaty na bazie wody, ale nie są one jednak aż tak bardzo trwałe. Mogą chronić kostkę około roku.

Płyty brukowe Umbriano z oferty Semmelrock

 

Kolejna możliwość to impregnaty na bazie butanolu i silikonów. Cieszą się ogromną popularnością, ponieważ nadają kostce intensywniejszy kolor. Kiedy wyparują rozpuszczalniki takiego impregnatu, kostka traci ten efekt, jednak właściwości preparatu wciąż zostają. Ostatnim wariantem są impregnaty polimerowe, które są najdroższą opcją, ale jednocześnie najdłużej chronią kostkę i zachowują swoje właściwości.

Kluczowym czynnikiem jest też sama jakość kostki, warto więc zrobić przegląd opinii potencjalnego dostawcy kostki.

źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein + Design

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum