Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi i przegrody szklane

Jak zadbać o doświetlenie pomieszczeń w centrum miasta?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Rozmieszczenie okien w domu ma znaczenie, a ich wielkość nie tylko determinuje ilość naturalnego światła w pomieszczeniach, lecz także znacząco wpływa na temperaturę we wnętrzach. W dużych ośrodkach miejskich dostęp do naturalnego światła może ograniczać ciasna zabudowa, sąsiedztwo wysokich obiektów lub niewielka powierzchnia działki budowlanej.

Okna od południa - największe zyski cieplne

Południowa eskpozycja okien gwarantuje dostęp do największej ilości światła w pokoju oraz odgrywa znaczącą rolę w jego dociepleniu podnosząc temperaturę wewnątrz o kilka stopni, dzięki czemu możemy zmniejszyć koszty ogrzewania w miesiącach zimowych.

Duże przeszklenia od strony południowej to cecha charakterystyczna domów pasywnych, które wykorzystują naturalną orientację słońca do optymalizacji zysków cieplnych. Okna od południa świetnie sprawdzą się w przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni, na przykład otwartych salonów czy jadalni.

Kuchnia z oknami od strony wschodniej
Kuchnia z oknami od strony wschodniej

Jeżeli warunki zabudowy nie pozwalają na montaż okien o dużych gabarytach od strony południowej, aby maksymalnie wykorzystać orientację budynku warto rozważyć zastosowanie przeszklenia o dużej przezierności i wysokich parametrach technicznych, takiego jak szyby ECLAZ od Saint-Gobain, których wysoka przepuszczalność dla światła naturalnego na poziomie 77% umożliwia maksymalne doświetlenie pomieszczeń.

Okna od wschodu i zachodu - dostęp do światła przez cały dzień

Okna od strony wschodniej i zachodniej gwarantują dostęp do światła naturalnego oraz doświetlenie pomieszczeń zgodnie z wędrówką Słońca po niebie. Przez okno zorientowane w kierunku wschodnim światło dostaje się do środka przede wszystkim w godzinach porannych. Wraz z upływem czasu pomieszczenie staje się zacienione, spada też temperatura w jego wnętrzu, dlatego doskonale sprawdzi się w roli kuchni czy sypialni.

Okna od strony północnej w salonie
Okna od strony północnej w salonie

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku pokoi posiadających okna od zachodu – rankiem są przyjemnie chłodne i osłonięte od słońca, natomiast na ich doświetlenie i dogrzanie możemy liczyć w godzinach popołudniowych. Pomieszczenia takie będą idealne pod aranżację pokoju dziennego lub dziecięcego, czyli miejsc, w których najczęściej spędzamy drugą część dnia wykonując prace domowe, bawiąc się lub ucząc.

Szyby niskoemisyjne - aranżacja okien od północy

Wnętrza od strony północnej są z zasady gorzej oświetlone, ponieważ słońce nie pada bezpośrednio w okna. Przez to temperatura w pokojach zorientowanych w tym kierunku jest niższa, co może znacząco wpływać na komfort mieszkańców – w niedoświetlonych i zimnych przestrzeniach spada wydajność naszej pracy, mniej efektywny jest też wypoczynek.

Okna dachowe w sypialni
Okna dachowe w sypialni

Wydawać by się mogło, że rozwiązaniem tego problemu jest montaż dużych przeszkleń, jednak ze względu na to, iż ekspozycja północna przyczynia się do szybszej utraty energii cieplnej z pomieszczenia, okna o dużych gabarytach i nieodpowiednich parametrach szyb paradoksalnie mogą jeszcze bardziej nadwyrężyć domowy budżet i zwiększyć koszty ogrzewania budynku.
Jakie okna wybrać do wnętrz zorientowanych od północy, by nie stracić ciepła, ani dostępu do naturalnego światła? Najlepiej te wyposażone w szyby termoizolacyjne.

- ECLAZ to innowacyjne połączenie wysokich parametrów energetycznych (g=60%, Ug=0,5W/m2K dla okien trzyszybowych) i znacznej przezierności (Lt=77%), która nie wpływa na właściwości termoizolacyjne. Szyby te zapewnią poprawę wydajności energetycznej nawet o 20% oraz do 10% więcej światła niż produkty obecnie dostępne na rynku - mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

Jeszcze więcej światła - postaw na okna dachowe!

Jeżeli ciasna zabudowa lub sąsiedztwo wysokich budynków skutecznie utrudniają doświetlenie pomieszczeń w domu, warto na etapie projektu rozważyć możliwość instalacji okien w połaci dachowej. To rozwiązanie pomoże rozświetlić pokoje na poddaszu przez cały dzień.

Szyby do okien dachowych i świetlików powinny spełniać najwyższe standardy pod kątem bezpieczeństwa, termoizolacyjności, przepuszczalności światła, ale także izolacji akustycznej.

- Dzięki zastosowaniu laminatu ECLAZ STADIP SILENCE z minimum dwiema warstwami folii PVB SILENCE, szyby ECLAZ zadbają także o komfort akustyczny domowników chroniąc przed hałasem z zewnątrz - dodaje ekspert marki Saint-Gobain Building Glass Polska.

Zastosowanie folii dźwiękochłonnych między taflami szkła umożliwi także wytłumienie odgłosów deszczu czy gradu, dzięki czemu zapewnimy sobie i naszym bliskim efektywny wypoczynek oraz spokojny sen. Domowy azyl w miejskiej dżungli jest na wyciągnięcie ręki.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Building Glass Polska

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum