Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje

Beton architektoniczny. Poznaj nowoczesne płytki na ścianę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Beton architektoniczny jest materiałem przeznaczonym do zdobienia wnętrz z założeniem, że niczym innym nie jest przykrywany. Dekoracyjne płyty betonowe są idealne do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych oraz loftowych.

Na beton architektoniczny zwrócono uwagę, gdy w architekturze wnętrz pojawiły się takie style jak modernizm, minimalizm i styl industrialny, związany z popularyzacją pomieszczeń typu loft. Ogromną zaletą tego rodzaju wykończenia jest łatwość łączenia go z innymi materiałami, z metalem, drewnem, cegłą czy szkłem. Beton dobrze kontrastuje również z wyrazistymi kolorami.

Jedną z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych metod zastosowania betonu architektonicznego są płytki dekoracyjne. Inspirowane tym materiałem serie mogą różnić się m.in. porowatością elementów betonowych, kolorem, przebarwieniami i rodzajem faktury betonu. Wszystko to sprawia, że beton architektoniczny może być z powodzeniem stosowany zarówno w domach, mieszkaniach ale też biurowcach, halach wystawowych oraz innych przestrzeniach publicznych.

Płytki wykonane z betonu są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach. Firma Incana oferuje m.in. betonowe płytki z serii Slim, czyli cieńsze i lżejsze od klasycznych produktów z betonu (mają tylko 1,5 cm grubości). Dzięki specjalnym właściwościom mogą być stosowane na mniej wytrzymałych powierzchniach, jak np. ściany z płyt gipsowo-kartonowych.

Concerto - klasyczny beton architektoniczny w naturalnej odsłonie

Płytka dekoracyjna Concerto Natural wykonana jest z surowego betonu. Jej prosty i klasyczny design pozwala na aranżację wnętrz i elewacji w dowolnym stylu architektonicznym. Dzięki temu seria Concerto idealnie będzie wyglądać we wnętrzu o charakterze industrialnym, natomiast wystrojowi bardziej tradycyjnemu doda modernistycznej subtelności.

Seria Concerto dostępna jest w klasycznym kolorze betonu. Jest to płytka o wymiarach 64 cm / 37 cm / 1,5 cm (szerokość / wysokość / grubość). Produkt jest zatem cienki, ale o dużej powierzchni, co usprawnia i przyspiesza montaż na ścianie.

Grand - wąskie i długie płyty betonowe

Seria Grand Natural to długie betonowe płyty, przeznaczone do montażu wewnątrz i na zewnątrz. Są idealnym rozwiązaniem dla zwolenników minimalistycznych aranżacji, doskonale sprawdzi się także na elewacji lub jako element wykończenia nowoczesnych ogrodzeń.

Serię Grand Natural tworzą długie betonowe płyty
Serię Grand Natural tworzą długie betonowe płyty

Płytki te charakteryzuje surowy wygląd i faktura z licznymi wżerami oraz porami typowymi dla powierzchni betonowych. Dostępne są w jednej wersji kolorystycznej - Natural. Są nieco grubsze od wersji Slim, a ich wymiary to 54,5 cm x 10,8 cm x 2cm.

Metro i Stripe - dwie kolorystyczne wersje betonu architektonicznego

Metroto kolejna w ofercie Incana stylowa płytka betonowa przeznaczona do montażu w nowoczesnych wnętrzach i na elewacjach. Ta seria także została urozmaicona charakterystycznymi dla struktur betonowych porami i wżerami. Ten ponadczasowy materiał można dodatkowo uatrakcyjnić stylowym oświetleniem, a całość nada wnętrzu loftowego charakteru.

Metro i Stripe beton w dwóch kolorach
Metro i Stripe beton w dwóch kolorach

Płytka ma wymiary 37,5 cm x 10 cm x 2 cm i dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych:

  • jaśniejszej (Bianco)
  • ciemniejszej (Graphite)

W ofercie firmy Incana jest też linia Stripe, która po ułożeniu daje efekt cienkich i długich płyt betonowych, które idealnie pasują do nowoczesnych stylizacji. Jest to płytka składająca się z wielu elementów o różnej długości i grubości, widoczne są też na niej charakterystyczne dla betonu struktury.

Płytki serii Stripe mają wymiary 54,5 cm x 10,8 cm x 2 cm i dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych:

  • jaśniejszej (Bianco)
  • ciemniejszej (Natural)

Czy płytki betonowe można malować?

Płytki betonowe nie muszą mieć przez cały okres użytkowania taki sam kolor, można je malować zwykłymi farbami ściennymi. Eksperci podkreślają jednak, że najlepsze do tego rodzaju zastosowań będą farby lateksowo-silikonowe, kryjące lub inne podobnego rodzaju. Jeżali płytki betonowe mają już kilka lat, przed malowaniem należy je dokładnie odkurzyć i zagruntować.

Podłoże przeznaczone do gruntowania powinno być suche, oczyszczone z kurzu, brudu, olejów, tłuszczów i smarów. W tego rodzaju pracach warto zastosować Grunt Incana, który wyrównuje i ogranicza chłonność powierzchni oraz chroni ją przed szkodliwym działaniem wilgoci. Ponieważ właściwości płytek z czasem mogą się zmieniać, przed przystąpieniem do malowania warto przeprowadzić próbę w mniej widocznym miejscu. Pozwoli to odpowiednio dobrać kolor oraz uniknąć nieestetycznych przebarwień.

źródło i zdjęcie: Incana

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum