Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych?

Okres jesienno-zimowy to test dla każdego budynku. Próbom w ekstremalnych warunkach poddawany jest wtedy dach i przede wszystkim zamontowane w nim okna dachowe. Częstym problemem w tym okresie jest kondensacja pary wodnej na szybie. Wiele jest przyczyn skraplania i nie zawsze świadczyć to musi o usterce stolarki. Dlaczego więc okna dachowe parują? Czy można temu zapobiec? Jeśli tak, to w jaki sposób? Wyjaśniamy poniżej.

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych?
Okpol Okna dachowe
www.okpol.pl
Okpol Okna dachowe
Dane kontaktowe:
77 404 66 60, 77 411 57 34
Topolowa 24, 49-318 Skarbmierz-Osiedle

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego okna dachowe parują?
  • Kiedy parowanie okien dachowych nie wymaga interwencji?
  • Kiedy parowanie okien dachowych staje się poważnym problemem?
  • Czy w oknach dachowych można montować nawiewniki?
  • Czy wady mechaniczne okien dachowych moga być przyczyną zaparowania?

Dlaczego okna dachowe parują?

Parowanie okien dachowych spowodowane jest różnicami po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby. To dlatego też, kondensacja pary wodnej jest problemem występującym najczęściej jesienią i zimą. Powodem gromadzenia i skraplania się wody na szybach jest wędrówka ciepłego powietrza ku górze pomieszczenia, gdzie znajdują się elementy najzimniejsze - w tym przypadku szyby. W skrajnych przypadkach różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz może wynosić nawet 20 stopni Celsjusza.

Skraplanie się wody na oknach dachowych to bardzo często wstępujące, naturalne zjawisko. By na szybach pojawiły się krople wody, potrzebna jest jeszcze wilgotność podwyższona do około 60%. Stąd, najczęściej parują okna dachowe w kuchni, łazience, na poddaszu. W kuchni i łazience skraplanie się wody jest wynikiem np. przygotowania posiłków, brania prysznica, prasowania.

Kiedy parowanie okien dachowych nie wymaga interwencji?

Wiemy już, że na kondensację pary wodnej podatne są okna dachowe w mieszkaniach o podwyższonej wilgotności. Możemy być spokojni jeżeli na oknach zbiera się woda, która znika po pewnej chwili. Podobnie jak w przypadku nagłego spadku temperatury na zewnątrz budynku. Duża szansa, że przy gwałtownym ochłodzeniu na szybach okna dachowego pojawią się krople, które z czasem wyparują.

Parowanie okien dachowych jest też typowe dla mieszkań dopiero co oddanych do użytku lub tych po kapitalnym remoncie. Z reguły mają one podwyższoną wilgotność. Położone na ścianach podkłady czy masy szpachlowe potrzebują czasu, by odparować. Przez ten czas możemy spodziewać się widoku kropli wody na oknach dachowych.

Kiedy parowanie okien dachowych staje się poważnym problemem?

O nieprawidłowym działaniu domowego systemu wentylacji świadczyć może fakt, że do kondensacji pary wodnej dochodzi systematycznie. Zbierającej się w oknach dachowych wilgoci nie należy lekceważyć, może ona bowiem doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Te zaś powodują nieprzyjemny zapach oraz występowanie groźnych dla zdrowia alergii.

Sposoby walki z wilgocią w pomieszczeniach

Parowaniu okien dachowych zapobiegnie odpowiednia cyrkulacja powietrza w domu, np. poprzez częste wietrzenie pomieszczeń. Pozwoli to na utrzymanie wilgotności na optymalnym, wynoszącym około 40-50% poziomie. Otwierając okna zimą, musimy liczyć się z tym, że powoduje to ucieczkę ciepłego powietrza, a tym samym może doprowadzić do wzrostu kosztów ogrzewania.

Nawiewniki w oknach dachowych

Lepszym rozwiązaniem może okazać się system mikrowentylacji. Praktyczne nawiewniki nie wymagają ręcznego rozszczelnienia i otwierania okna dachowego.

Okno dachowe OKPOL z nawiewnikiem NEO VENT

Skutecznie kontrolują ilość świeżego powietrza docierającego do wnętrza. Wygodnym rozwiązaniem są również klamki z kostką ryglującą z dwustopniowym uchyłem. Mimo zamkniętego okna dachowego, zapewniają one dopływ powietrza do środka.

Wady mechaniczne okien dachowych

Parowaniu okien nie zawsze winna jest sama wilgoć. Niepokojącym zjawiskiem na oknach dachowych jest szron, towarzyszący skraplaniu się wody. Jest on efektem mostków termicznych, które powstają zwykle na skutek przerwania warstwy izolacyjnej okna. W takim sytuacji niezbędna będzie wymiana okna dachowego na nowe. Podobnie w przypadku skraplania się pary wodnej wewnątrz okna. Przyczyną tego może być rozszczelnienie pakietu szybowego, które wymaga specjalistycznej interwencji.

źródło i zdjęcia: Okpol