Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Eksploatacja systemów ociepleń

Po kilku latach użytkowania systemu ociepleń, na jego powierzchni będzie osadzać się brud, czasem może wystąpić porost biologiczny w postaci grzybów i glonów. Co wtedy zrobić? Najlepiej wyczyścić myjką ciśnieniową. Jednak zanim zabierzemy się do czyszczenia naszego przyszłego systemu ociepleń, trzeba go wykonać, a jeszcze wcześniej wybrać z pośród wielu na rynku.

Eksploatacja systemów ociepleń
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
www.kreisel.pl
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
Dane kontaktowe:
801 081 991, 61 846 79 00
Szarych Szeregów 26, 60-462 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dlaczego warto korzystać z produktów z systemem BIO PRUF?

Jeśli naszym najważniejszym kryterium będzie zachowanie czystości elewacji największy wpływ będą miały odpowiednie produkty. Zachęcamy do korzystania z naszych produktów z systemem BIO PRUF: BIOTYNK 042 i BIOFARBA 009. BIO-PRUF to system ochrony biologicznej, który uwalnia aktywne substancje w dużo dłuższym okresie niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Dzięki temu klient otrzymuje tynk czy farbę kilkukrotnie bardziej odporną na algi, glony grzyby pleśniowe niż np. tynki akrylowe.

Odporność biologiczną podnoszą właściwości samoczyszczące tynku związane z jednym głównych składników tynku czyli żywicami silikonowymi. Nie mniej ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tynkach i farbach elewacyjnych jest aktywne srebro. Srebro od dawien dawna znane jest jako substancja która aktywnie zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Wykorzystywana jest np. w odzieży sportowej.

Dziś ta nowoczesna technologia jest do dyspozycji na elewacji. Srebro działa na mikroorganizmy wtedy gdy mogą się rozrastać, a więc przy dużej wilgotności, gdy na elewacji jest rosa. Produkty z tą technologią to między innymi ECO TYNK 022 i ECO FARBA 009. Wyroby te skutecznie zapobiegają rozrostowi alg, glonów grzybów, przez co klient otrzymuje czystą i piękną elewację na lata.

Dodatkowo tynki te można nakładać mechanicznie. Nakładanie takie jest możliwe przy fakturach "baranka" o granulacji 1,0 mm 1,5 mm i 2,0 mm. Przy takim wykonywaniu prac bardzo ważna jest dokładność i precyzja. Do nakładania maszynowych tynków dekoracyjnych trzeba się odpowiednio przygotować. W takim przypadku zaleca się dolanie wody. Jej ilość zależy od rodzaju agregatu, koloru i rodzaju tynku.

Kreisel: Farba silikonowa Nanotech
Kreisel: Farba silikonowa Nanotech

Zabrudzona elewacja - co robić?

Zastosowana struktura i uziarnienie też ma wpływ na proces brudzenia i porastania biologicznego. Wiadomym jest, że najmniej brudzą się powierzchnie gładkie, z nich woda stosunkowo szybko ścieka nie osadzając brudu. Najbardziej narażone na brudzenie są powierzchnie rozwinięte - czyli takie które mają jakąś strukturę, najwięcej brudu osadza się we wszelkich rowkach. Dziś jednak struktury drapane odeszły w zapomnienie, nie tylko z powodów zabrudzeń, ale także ze względu na trudniejsze wykonanie.

Oczywiście brud zawsze można zmyć jednak nie wszystkie materiały budowlane są odporne np. na mycie karcherem. Najłatwiej brud zmyć z tynków gotowych (dostarczanych we wiaderkach), tynki te mają dużo większą wytrzymałość mechaniczną. Z brudzeniem mocno związane jest także porastanie algami i glonami (brunatne, czarne lub zielone naloty). Atakują one najczęściej elewacje mało nasłonecznione: północne, zacienione. W niektórych przypadkach czyszczenie nie wystarcza.

Silnie porośnięta elewacja wymaga odpowiedniego wsparcia poprzez zastosowanie środka biobójczego np. SEPTOBUD 1008. Środek taki należy nanieś na elewację odczekać kilka godzin (czas dezaktywacji mikroorganizmów) i zmyć myjką wysokociśnieniową. Dzięki niemu elewacja jest zdezynfekowana i nie porośnie w najbliższym czasie.

Kreisel: Środek biobójczy SEPTOBUD i wodny środek hydrofobizujący HYDROMUR-W
Kreisel: Środek biobójczy SEPTOBUD i wodny środek hydrofobizujący HYDROMUR-W

Jak często myć elewację? To zależy od wielkości budynku, położenia i intensywności brudzenia. Budynki jednorodzinne można czyścić co kilka lat, te wielorodzinne czyści się przed malowaniem. Oprócz czyszczenia warto pomyśleć o malowaniu. Wykonanie powłoki malarskiej wyobla strukturę tynku przyczyniając się do łatwiejszego spłukiwania elewacji w trakcie deszczu. Elewacja jest po prostu czystsza w dłuższym okresie czasu.

Widać to szczególnie na ścianach gdzie ma jednej płaszczyźnie jest tynk mineralny nie pomalowany i malowany. Ten nie pomalowany ma bardzie rozwiniętą strukturę, łatwiej łapie brud niż elewacja pomalowana. Do malowania najlepiej zastosować farby silikonowe takie jak NANOTECH 006 czy też wymienione na początku takie jak BIOFARBA 009 czy ECO FARBA 009. Wszystkie te produkty można zastosować do malowania świeżych tynków mineralnych czy też do malowania renowacyjnego starczej elewacji.

Kreisel: Nanotynk silikonowy (Silikon Protect)
Kreisel: Nanotynk silikonowy (Silikon Protect)

Dodatkowym zabezpieczeniem elewacji w miejscach mogących intensywnie się brudzić (np. przy ruchliwych ulicach) będzie zastosowanie środka hydrofobizującego lub impregnatu np. HYDROMURU-W 1010. Wzmocni on efekt działania samoczyszczącego farby czy tynku.

źrodło i zdjęcia: KREISEL Technika Budowlana