Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Schöck Isolink ® TA-H i TA-D - żelbetowe ściany warstwowe bez mostków termicznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-03-24

Firma Schöck, bazując na unikalnych właściwościach włókien szklanych, opracowała kotwy termiczne Schöck Isolink® TA-H i TA-D (dawniej Schöck Thermoanker), które ze względu na swoje parametry termiczne stanowią doskonała alternatywę dla stosowanych tradycyjnie elementów stalowych. Parametry termoizolacyjne kotew zostały potwierdzone certyfikatem niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych.

Ewolucja w nowoczesnej prefabrykacji budynków wielorodzinnych

Przez dziesiątki lat prefabrykacja budynków wielomieszkaniowych postrzegana była jedynie jako niechciana pamiątka minionej epoki, pełna wad i niedoróbek.

Dodatkowo rozwinął się pogląd, że „czerwone jest zdrowe”, co też stanowiło dodatkową barierę, głównie do stosowania ściennych elementów żelbetowych. Zauważalny jest jednak powrót do prefabrykacji budynków wielorodzinnych, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.

Przyczynia się do tego głównie znaczny wzrost ceny robocizny oraz wynajmu sprzętu budowlanego. W obu przypadkach nowoczesna prefabrykacja jest dobrym rozwiązaniem - znacznie skraca czas wznoszenia konstrukcji budynku przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby zatrudnionych do prac budowlanych osób.

Izolacja termiczna prefabrykowanych ścian warstwowych

Nowoczesna prefabrykacja nie może się obejść bez nowoczesnych rozwiązań w zakresie izolacji termicznej. Prefabrykowanym warstwowym ścianom zewnętrznym stawiane są takie same wymagania odnośnie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U jak przegrodom wykonanym w każdej innej technologii.

Ponieważ w prefabrykowanych ścianach warstwowych, czy to w tzw. sandwiczach czy w ścianach z pustką do późniejszego zabetonowania, żelbetowa warstwa elewacyjna oddzielona jest od żelbetowej warstwy nośnej izolacją termiczną, wymagane jest zastosowanie elementów nośnych, łączących skrajne warstwy ze sobą.

Ze względu na to, że łączniki takie przebijają izolację termiczną, ich wpływ na współczynnik U ściany należy uwzględnić poprzez zastosowanie poprawki ze względu na łączniki mechaniczne ΔUf, co w konsekwencji często prowadzi do zwiększenia grubości izolacji termicznej, a tym samym, przy zachowaniu zewnętrznych gabarytów budynku, do zmniejszenia powierzchni użytkowej budynku.

Nośny łącznik termiczny do fasad betonowych Schöck Isolink® TA-H i TA-D

Ze względu na niską wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ=0,7 W/mK, piętnastokrotnie mniejszą w porównaniu do współczynnika dla stali nierdzewnej, kotwy Schöck Isolink TA-H i TA-D są idealnym rozwiązaniem do produkcji nowoczesnych warstwowych ścian prefabrykowanych. Udział punktowych mostków termicznych przy zastosowaniu kotew Isolink jest poniżej 3%, co oznacza, że jest pomijalny.

W związku z powyższym izolację termiczną przebitą kotwami Isolink można traktować jako jednolitą. Zastępując tradycyjne łączniki stalowe kotwami Isolink i eliminując wpływ punktowych mostków termicznych na współczynnik przenikania ciepła U, można w wielu przypadkach pocienić grubość izolacji termicznej, czasami nawet o niepozorny 1cm, co jednak w efekcie daje duże zyski na powierzchni użytkowej, a to przekłada się na realne zyski Inwestora.

Schöck Isolink ® TA-H i TA-D (TA-HC i TA-HD z ogranicznikiem osadzenia), Zdjęcie: Schöck
Element Schöck Isolink ® TA-H i TA-D (TA-HC i TA-HD z ogranicznikiem osadzenia), Zdjęcie: Schöck 

Kotwy Schöck Isolink® TA-H i TA-D, oprócz funkcji termoizolacyjnych są autonomicznymi elementami nośnymi, przenoszą wszystkie oddziaływania wewnętrzne i zewnętrzne działające w obrębie ściany zewnętrznej w pełnym projektowanym okresie użytkowania konstrukcji t. j. ciężar własny warstwy elewacyjnej, zmiana temperatury na grubości tej warstwy, różnica temperatur między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną ściany, parcie i ssanie wiatru oraz, w przypadku ścian z pustą pomiędzy warstwami, parcie mieszanki betonowej układanej na budowie.

Schöck Isolink ® TA-H i TA-D – korzyści dla zakładu prefabrykacji

Efektywność pracy w zakładzie prefabrykacji zależy w dużej mierze od pracochłonności poszczególnych prac przy wykonywaniu danego elementu. Zastosowanie kotew Schöck Isolink® TA-H i TA-D w sposób mierzalny przyspiesza pracę w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Osadzenie kotew Isolink następuje po ułożeniu warstwy izolacji termicznej, co zmniejsza nakłady pracy na docinanie izolacji, które ma miejsce w przypadku tradycyjnych łączników. Szybszy jest także sam montaż kotew.

Ograniczniki osadzenia umożliwiają łatwą i szybką kontrolę głębokości zakotwienia kotew. Kotwy zajmują mało miejsca w magazynie, są lekkie i łatwe w transporcie. W przypadku ścian podwójnych z pustką do późniejszego zabetonowania kotwy Isolink stanowią jednocześnie element dystansowy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zalety te powodują, że w ciągu jednego dnia zakład prefabrykacji jest w stanie wykonać więcej ścian w porównaniu do ścian wykonywanych z zastosowaniem tradycyjnych elementów łączących, co przekłada się na większą wydajność zakładu i krótszy czas realizacji kontraktów.

źródło i zdjęcia: Schöck

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny