Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

Czy okna dachowe i akcesoria mogą mieć wpływ na samopoczucie alergika?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Walka z alergią trwa na okrągło, ale wiosną przybiera szczególnie na sile. Na zewnątrz jesteśmy bezbronni i skazani na łaskę natury, ale w czterech ścianach mamy szansę stworzyć dla siebie bezpieczny azyl.

Dom alergika bez kurzu

Stosując się do kilku bardzo ważnych wskazówek, możemy stworzyć w mieszkaniu bezpieczny azyl, wolny od groźnych alergenów.

Kluczową sprawą jest dbanie o czystość otoczenia oraz wprowadzenie mało kosztownych zmian. Przede wszystkim powinniśmy pozbyć się z domu potocznie przez nas nazywanych „kurzołapów”, czyli nadmiernej ilości dekoracji i ozdób, zrezygnujmy z dywanów lub z ich większych modeli oraz z większości tkanin, ciężkich zasłon i firanek na których osiada się kurz oraz poprzez otwarte okno - pyłki z zewnątrz.

Jakie okna dachowe w domu alergika?

Okna w mieszkaniu alergika powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Na ramach okien osiada kurz i pyłki, dlatego wybierajmy te z gładką powierzchnią.

Do pielęgnacji okien z PVC wystarczy mokra szmatka lub delikatny płyn czyszczący. Do drewnianych, jeśli pokryte są nowoczesnym, przyjaznym dla zdrowia lakierem, odpowiednie do drewna środki czyszczące.

Dobre okna powinny zapewnić możliwość wietrzenia pomieszczenia bez konieczności częstego ich otwierania. Trzeba jednocześnie pamiętać, że całkowita rezygnacja z wietrzenia może doprowadzić do problemów z wilgocią, czego konsekwencją będzie pojawienie się pleśni.

Nawiewnik NEO-VENT plus regularne wietrzenie pomieszczeń

Idealne będą w takim wypadku okna z funkcją mikrouchylenia lub nawiewnikiem okiennym, jak nawiewnik NEO-VENT, w który wyposażonych jest większość okien firmy OKPOL. Zapewniony zostanie przepływ powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu przedostawania się do mieszkania pyłków z zewnątrz.

Nawiewnik okienny nie zastąpi jednak tradycyjnego wietrzenia, najlepiej wieczorem lub po opadach deszczu, kiedy to stężenie pyłków w powietrzu jest najniższe. W ciągu dnia nie powinno się zostawiać okna otwartego na oścież.

Rolety wewnętrzne zamiast zasłon

Wielu z nas, przywiązanych do tradycyjnych przesłon okiennych nie wyobraża sobie pomieszczenia z „nagim” oknem. Doskonałym rozwiązaniem będą wewnętrzne rolety marki Okpol. Do wyboru są modele Multistop, Decomatic i Classic w wersji zaciemniającej i transparentnej oraz rolety plisowane.

Roleta plisowana w oknach dachowych z PVC
Roleta plisowana w oknach dachowych z PVC

Tkaniny, z których produkowane są rolety posiadają certyfikat OEKO-TEX potwierdzający brak ich negatywnego wpływu na zdrowie. Najlepiej wybrać rolety szerokie. Roleta Multistop oraz plisowana dzięki zastosowanym prowadnicom, szczelnie przylega do szyby, dodatkowo dolna listwa ze szczotką w rolecie Multistop zapewnia izolację światła oraz przepływ powietrza między szybą, a roletą.

Szeroka gama kolorów i materiałów z jakich wykonane są rolety, pozwala uzupełnić dekorację w każdym rodzaju wnętrz: klasycznym, nowoczesnym, romantycznym, a nawet eksperymentalnym i godnie zastąpić tradycyjne firany oraz zasłony.

Rolety są bardzo proste w czyszczeniu. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną ściereczką, najlepiej z mikrofibry lub delikatną wilgotną gąbeczką i co najważniejsze nie przyjmują na siebie na tak kurzu i pyłków jak firany czy zasłonki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Filtry HEPA i jonizator powietrza w walce z alergią

Filtry HEPA

Jeśli dysponujemy większym wkładem finansowym, warto pokusić się o zakup sprzętów domowych ułatwiających codzienne zmagania się z uciążliwą alergią jak choćby odkurzacz z filtrem HEPA. Jest to antyalergiczny filtr, który zatrzymuje kurz, grzyby i wszelkie bakterie, dzięki czemu powierzchnie w naszym domu będą wolne od alergenów.

Filtry HEPA najczęściej znajdują się w różnego rodzaju odkurzaczach bezworkowych, np. odkurzaczach wodnych, choć możemy spotkać go też w modelach z workiem wyposażone w taki filtr przeciwalergiczny.

Jonizatory powietrza

Czasem do walki z alergią zalecane jest używanie jonizatorów powietrza. Nadmiar urządzeń elektronicznych w domu oznacza również nadmiar jonów dodatnich w powietrzu, co oznacza z kolei, że w powietrzu obecne są alergeny.

Jonizator powietrza ma za zadanie wyprodukować dla przeciwwagi jony ujemne, które oczyszczą powietrze i zamienią dom w miejsce przyjazne dla alergików.

źródło i zdjęcia: Okpol

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA