Jak ustawić meble i sprzęty w kuchni, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Przyjęło się, że kluczem do ergonomii w kuchni jest ułożenie stref roboczych. To prawda, ale nie cała, ponieważ równie ważne są… liczby. Znaczenie ma mnóstwo wartości m.in. odległość między kluczowymi sprzętami, wysokość położenia blatu roboczego, głębokość szafek itd.

Jak ustawić meble i sprzęty w kuchni, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń?
REJS Sp. z o.o. Ergonomiczne systemy umożliwiające optymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennej
Dane kontaktowe:
54 280 56 51
Mławska 61 87-500 Rypin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Przy urządzaniu kuchni każdy skupia się na jej estetyce, wybierając styl, kolory i materiały. Projektując wnętrze i zabudowę meblową trzeba pamiętać o konkretach.

Najpierw należy ustalić położenie najważniejszych sprzętów, wyznaczyć strefy robocze (jest ich pięć: przechowywania, zapasów, przygotowywania posiłków, gotowania i zmywania) i dopasować akcesoria meblowe i dodatki.

Potem kolej na liczby. Jeśli kupione będą gotowe meble - będzie ich mniej, ponieważ można wybrać bryły o standardowych wymiarach. Najpopularniejsze są szafki o szerokościach 40, 50, 60, 80 i 90 cm, opcjonalnie uzupełnione szafkami rogowymi.

Wysokości i głębokość szafek są także na ogół takie same - szafki dolne wysokie są na ok. 82 cm i głębokie na 50-55 cm, zaś z blatem - na odpowiednio 86 i 60 cm. Wymiary te pozwalają dostosować zabudowę m.in. do wysokości najpopularniejszych kuchenek gazowo-elektrycznych.

Nie znaczy to jednak wcale, że są to najlepsze i najwygodniejsze wymiary pozwalające na perfekcyjne zabudowanie kuchni. Ani tym bardziej, że są to jedyne wartości na jakie trzeba się decydować.

Kuchnia dostosowana do domowników

Kuchnia ergonomiczna to taka, która jest dostosowana do potrzeb konkretnego użytkownika. Można to zobrazować przykładem. W ciągu ostatnich dekad obserwujemy stały wzrost przeciętnej wysokości osoby dorosłej. W związku z tym, niektóre „stare” wymiary stosowane w stolarskie coraz częściej nie mają racji bytu. Dziś optymalna, wygodna wysokość blatu wynosi nie 86, ale co najmniej 90 cm, a w przypadku osób wyższych - nawet o kilka centymetrów więcej. - wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS.

Podobnie powinno się określać wymiary i położenie innych mebli.

Dla przykładu - aby zapewnić sobie wygodę i nie uderzać głową w szafki górne - powinny być one płytsze o min. 20-30 cm niż te dolne i zawieszone ok. 60 cm ponad blatem. Jeśli miejsce pod nimi ma być wykorzystane, można zdecydować się albo na wąskie półeczki, albo na podręczne relingi np. z oferty REJS.

Sprawdź ofertę relingów firmy REJS

Wysokość szafek górnych również jest bardzo ważna. Choć zabudowa pod sufit z uwagi na maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest bardzo popularna, może być problematyczna dla niskich osób. A co jeśli z jednej kuchni korzystają osoby o różnym wzroście?

W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie montaż blatów na różnej wysokości. Sprawdzi się np. w przypadku kuchni z wyspą, która bywa nieco wyższa niż pozostałe blaty.

Projektując wyspę trzeba jednak pamiętać, by przestrzeń między nią a pozostałymi szafkami, bądź ścianą wynosiła co najmniej 120 cm. Umożliwi to swobodne przemieszczanie się, a także komfortową pracę dwóch osób jednocześnie.

Kuchenne wymiary pod lupą

Planując zabudowę na wymiar można dowolnie wybierać nie tylko szerokość mebli, ale również ich… głębokość. O ile w standardzie, głębokość szafek dolnych wynosi 60 cm z blatem, to potrzeba szafki płytszej, lub głębszej, tak by pasowała np. do wnęki.

Zmieniając wymiar trzeba jednak pamiętać, by korpus był o co najmniej 5 cm płytszy niż blat, aby z tyłu zostało miejsce na potrzebne przyłącza, a z przodu uchwyty nie wystawały poza jego linię.

Co istotne, modyfikując standardowe gabaryty szafek wcale nie musimy rezygnować z akcesoriów meblowych. A to dlatego, że wiele z nich dostępnych jest obecnie w kilku różnych wymiarach. Dobrym przykładem są cargo i systemy szuflad Slim Box i Comfort Box. Do wyboru mamy wiele różnych szerokości i wysokości. Mało tego, w przypadku szuflad dopasować do swoich potrzeb możemy też głębokość systemu – w ofercie REJS znaleźć można prowadnice o długościach od 270 do 550 mm. - wyjaśnia Damian Rybak.

Dopasowanie AGD do kuchni

Przy projektowaniu kuchni trzeba wziąć pod uwagę wymiary i położenie sprzętów AGD. Mowa tu nie tylko o gabarytach sprzętu, ale też o ich ustawieniu Według zasad ergonomii podstawowe urządzenia powinny stworzyć kształt tzw. trójkąta roboczego, co pozwala uniknąć zbędnego chodzenia po całej kuchni podczas gotowania.

Aby zapewnić sobie wygodę, odległość między lodówką a zlewozmywakiem powinna się mieścić w przedziale: 120-210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm, a lodówką a kuchenką: 120-270 cm.

Znaczenie ma też wysokość położenia sprzętów. Zmiany zaszły w przypadku piekarnika. W tradycyjnych kuchenkach jest on tuż nad samą ziemią, co nie jest zbyt wygodne. W zabudowach więc coraz częściej montuje się go wyżej np. w słupku, tak by znajdował się na wysokości oczu użytkownika.

Jeśli obok piekarnika ma znaleźć się kuchenka mikrofalowa, piekarnik umieszcza się pod nią na wysokości ok. 50 cm. Przestrzeń poniżej warto wykorzystać montując system wysuwny – cargo lub szufladę. Wtedy w pełni wykorzysta się miejsce i uniknie niewygodnego schylania się do tak nisko położonej szafki.

źródło i zdjęcia: REJS