Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Płyty Simfofit® - prosty i skuteczny sposób na wyciszenie ścian

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Cisza to jeden z podstawowych warunków komfortu we własnym domu. Zwykle jednak, o ile jeszcze myślimy o izolacyjności ścian zewnętrznych, to zwykle zapominamy o tych pomiędzy pomieszczeniami.

Skąd się bierze ten irytujący hałas?

Hałas w budynkach powodowany przez pracujący zestaw hydroforowy, pompę obiegową c.o. kocioł lub pompę ciepła potrafi być naprawdę uciążliwy. W takich warunkach przydaje się wyciszenie niektórych pomieszczeń, w szczególności tych przeznaczonych do odpoczynku czy wymagającej skupienia pracy. Szczególnie jeżeli w domu są małe dzieci lub dorastająca młodzież.

Niekoniecznie mamy chęć słyszeć w całym domu muzykę, którą włączyli w swoim pokoju. Oczywiście, w jeszcze większym stopniu dotyczy to domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej oraz mieszkań, gdzie po prostu chcemy jak najlepiej odseparować się od sąsiadów.

Jak odizolować się od odgłosów zza ściany?

Na szczęście zbyt słabą izolacyjność akustyczną ścian można skutecznie poprawić. Co ważne, bez prowadzenia skomplikowanych i długotrwałych prac. Właśnie po to stworzono płyty Recticel Simfofit®. Składają się z pianki poliuretanowej z włóknami poliestrowymi. Daje to sprężystą strukturę i sporą gęstość (80 kg/m3), porównywalną z twardymi płytami z wełny mineralnej.

Płyty Simfofit® z okładziną z płyt g-k zamiast wełny mineralnej na stelażu

Do montażu płyt Simfofit® nie potrzebny jest stelaż, jak to ma miejsce w przypadku montażu płyt z wełny mineralnej na tzw. ruszcie. Płyty Simfofit® przykleja się bezpośrednio do ściany za pomocą szybkowiążącego kleju systemowego (klej do płyt akustycznych Recticel). Następnie tym samym klejem przykleja się do nich płyty gipsowo-kartonowe. Po 30 minutach powierzchnia płyt jest gotowa do wykończenia. Wystarczy w typowy sposób zaszpachlować styki płyt i mamy podłoże, które można dowolnie wykończyć (pomalować, pokryć tapetą itd.).

W efekcie otrzymujemy przegrodę o warstwowej budowie - połączenie ściany murowanej z cegły czy betonu komórkowego z elastyczną pianką poliuretanową oraz płytą g-k. Zastosowanie mat akustycznych Simfofit® poprawii właściwości akustyczne przegrody. Tłumione i pochłaniane są dźwięki o różnej częstotliwości oraz ograniczone ich odbicie (pogłos), tak typowe dla ciężkich i sztywnych przegród murowanych.

Redukcja hałasu aż o 87 procent!

Zastosowanie płyt Simfofit® poprawia izolacyjność akustyczną ścian o 9 dB, co oznacza redukcję poziomu natężenia dźwięku o ok. 87%. Osiąga się to przy bardzo niewielkiej grubości, sama płyta z pianki ma tylko 40 mm, płyta g-k to 12,5 mm. Decydując się na ten typ izolacji, zwężamy pomieszczenie zaledwie o ok. 5 cm.

Jak przyklejać płyty Simfofit® i dodatkową okładzinę z płyt g-k?

Montaż płyt Simfofit® jest bardzo łatwy, nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi ani umiejętności. Wystarczy nóż do cięcia, pędzel do nanoszenia kleju systemowego i staranność. Najlepiej zacząć od przymierzenia i docięcia płyt Simfofit® na ścianie, którą zamierzamy wygłuszyć. Płyty powinny szczelnie przylegać do powierzchni izolowanej przegrody. To bardzo ważne, bo każda szczelina to mostek akustyczny, miejsce przez które dźwięk przenika bez przeszkód.

Przyklejanie płyt Simfofit® do ściany wewnątrz pomieszczenia
Przyklejanie płyt Simfofit® do ściany wewnątrz pomieszczenia

Za to klejone później płyty g-k muszą być odsunięte o 2-3 mm od sufitu, podłogi i bocznych ścian. Szczeliny wypełnia się masą akrylową. Połączenia izolacji akustycznej należy tak rozplanować, żeby nie pokrywały się z przyszłymi łączeniami płyt g-k. Docięte fragmenty nie powinny być przy tym węższe niż 10 cm. Dlatego najlepiej przyciąć odpowiednio pierwszą płytę. Dopiero po takim rozplanowaniu można przystąpić do klejenia zgodnie z instrukcją producenta.

Instrukcja montażu płyt Simfofit® - krok po kroku

  • Nanosimy klej na ścianę (4A) oraz na wewnętrzną stronę płyty Simfofit® (4B). Czekamy 10-30 minut (w zależności od temperatury i wilgotności pomieszczenia).
  • Przykładamy płytę Simfofit® do ściany i dociskamy przez 30 sekund (5)
  • Nakładamy ten sam klej na płytę g-k (6A) i na widoczną część przymocowanej wcześniej płyty Simfofit® (6B). Czekamy 10-30 minut.
  • Przykładamy płytę g-k do płyty Simfofit® i dociskamy przez 30 sekund (7). Płyty g-k nie mogą stykać się z sąsiednimi powierzchniami przegród. Trzeba zachować szczelinę 2-3 mm i wypełnić ją masą akrylową.
Instrukcja montażu płyt Simfofit® - krok po kroku

źródło i zdjęcia: Recticel Izolacje

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum