Karmnik bez problemu można wykonać samodzielnie, nie trzeba być wytrawnym majsterkowiczem. Zadanie to dostarczy radości i satysfakcji całej rodzinie, a dla dzieci będzie dodatkowo cenną lekcją odpowiedzialności za zwierzęta.
Najprostszy do zrobienia jest karmnik z plastikowej butelki i drewnianej łyżki kuchennej, którą przekłada się przez otwory wycięte na tej samej wysokości po obu stronach butelki. Otwór, z którego wystaje szersza część łyżki, musi być nieco większy, aby ptaki miały dostęp do znajdującego się w butelce ziarna. Na nakrętce wystarczy zamontować haczyk, a następnie zawiesić butelkę np. na gałęzi drzewa, czy barierce balkonu lub tarasu.
Bardziej skomplikowaną, ale stabilniejszą konstrukcją jest karmnik drewniany z deski sosnowej lub sklejki. Podstawowymi elementami karmnika są w tym przypadku: podstawa, daszek oraz kantówki.
Aby konstrukcja służyła przez wiele lat, wszystkie elementy należy trwale ze sobą połączyć. Dobrym wyborem będzie więc klej Fix ALL Turbo marki Soudal. Ma świetną przyczepność do drewna i materiałów drewnopochodnych i łączy nierozerwalnie w zaledwie 20 minut.
Jest też bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz łatwy i wygodny aplikacji - nakłada się go standardowym pistoletem do klejów i uszczelniaczy. Jest nietoksyczny, więc bezpieczny dla ptaków.
Kiedy karmnik będzie już gotowy, powinien zawisnąć w zacisznym i niedostępnym dla kotów miejscu. Należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu karmy, która powinna być naturalna i dostosowana do potrzeb poszczególnych gatunków ptaków. Nie wolno karmić ptaków chlebem!
Codzienne wizyty skrzydlatych przyjaciół z pewnością wynagrodzą podjęty wysiłek.
źródło i zdjęcia: Soudal