Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ciepły montaż okien

Jak zwiększyć izolacyjność termiczną budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2019-10-28

Wielu inwestorów skupia się głównie na parametrach dotyczących izolacyjności termicznej kupowanych okien. Trzeba jednak pamiętać, że znaczna ilość ciepła może uchodzić przez niewielkie luki między ościeżnicami i murem. Aby zminimalizować to zjawisko, zalecany jest tzw. montaż warstwowy (nazywany niekiedy ciepłym), w którym wykorzystywane są dodatkowo specjalne taśmy.

Montaż warstwowy okien 

Prawidłowe osadzenie stolarki jest równie ważne, co jej parametry deklarowane przez producentów. Standardowo montowana jest na piankę PUR – okna kotwi się do muru, a przestrzeń między ramą a murem wypełnia pianką. 

Na koniec pozostaje obróbka ościeża i montaż parapetów. Choć pianka poliuretanowa dobrze izoluje termicznie i akustycznie, jest odporna na działanie pleśni i innych grzybów, nie starzeje się (o ile nie jest wystawiona na działanie światła), nie lubią jej owady i gryzonie, a także umożliwia szybki i tani montaż, od pewnego czasu uważa się, że opisana wyżej metoda jest niedoskonała.

Pianka pozostaje bowiem narażona na zawilgocenie wodą opadową oraz parą wodną przenikającą z wnętrz mieszkalnych. W przypadku montażu warstwowego piankę zabezpiecza się taśmami – bo tylko sucha odpowiednio izoluje cieplnie i eliminuje ryzyko pojawienia się zagrzybienia na obrzeżach otworu okiennego. Technologia taka daje około dwukrotnie większą szczelność połączenia stolarki z murem – w porównaniu z tradycyjną metodą.

Ogranicza to powstawanie mostków termicznych i w efekcie zmniejsza koszty ogrzewania oraz poprawia mikroklimat pomieszczeń. Niestety, montaż warstwowy zajmuje więcej czasu i jest około dwa razy droższy.

Przyklejanie taśmy paroszczelnej po wewnętrznej stronie okna

Montaż okien z zastosowaniem taśm

Pianka PUR jest w tym wypadku zabezpieczana z obu stron – od wewnątrz taśmą paroszczelną, która chroni przed wnikaniem w nią wilgoci z pomieszczeń, a od zewnątrz taśmą paroprzepuszczalną, mającą za zadanie uwolnić ewentualną wilgoć z pianki i ochronić ją przed opadami.

Pomylenie taśm może przynieść opłakany skutek, prowadząc m.in. do zagrzybienia stolarki i ściany. Bardzo ważne zatem, aby prace zlecić sprawdzonym fachowcom. Montaż warstwowy jest też wymagający, jeśli chodzi o przygotowanie powierzchni ościeża – zwłaszcza w przypadku murów z materiałów, które nie są gładkie, np. z pustaków ceramicznych. Taśmy przylepne i rozprężne można kleić wyłącznie do gładkiego i oczyszczonego podłoża.

Montaż warstwowy i warstwowe ocieplanie

Powierzchnię pustaków ceramicznych trzeba najpierw wyrównać i zagruntować. Dla zapewnienia szczelności połączenia, taśmę warto docisnąć gumowym wałkiem. Podczas mocowania jej w narożniku okna, należy uformować zakład (tzw. ucho).

Metalowe kotwy, którymi stolarka jest przytwierdzana do muru, również okleja się taśmą paroszczelną. Pamiętajmy, że taśmy nie mogą być wystawione na dłuższe działanie słońca, podobnie jak paroprzepuszczalne folie dachowe.

Przykładowo, jeśli budynek zostaje bez ocieplenia na zimę, trzeba je pokryć rzadką zaprawą klejową. Producenci chemii budowlanej proponują całe systemy do montażu warstwowego. W ich skład, poza pianką i wspomnianymi taśmami mogą wchodzić masy uszczelniające i taśmy rozprężne. Najbezpieczniej korzystać z kompletu materiałów od jednego wytwórcy.

Parapet bez nieszczelności
 
Coraz częściej montuje się tzw. ciepłe parapety w postaci odpowiednio wyprofilowanych kształtek z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub twardego styropianu EPS. Są oparciem dla parapetu wewnętrznego i zewnętrznego, a jednocześnie eliminują mostki termiczne w tym miejscu i zapobiegają powstawaniu zawilgocenia. Koszt takiego elementu wynosi około pięćdziesiąt złotych za metr bieżący. Kształtki mocuje się do idealnie wyrównanego ościeża za pomocą kleju do styropianu lub gęsto rozprowadzanej niskoprężnej pianki, również przeznaczonej do styropianu. Na górze profilu może być taśma rozprężna, która dodatkowo uszczelnia połączenie z oknem. Jednak szczelność zapewnia przede wszystkim odpowiednie wyfrezowanie parapetu, dopasowane do konkretnego profilu. Nie stosuje się tu zaś taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Jeżeli zewnętrzny parapet, okrywający profil, ma zostać zamontowany w późniejszym terminie, ten ostatni trzeba zabezpieczyć przed działaniem promieni słonecznych tak, jak zewnętrzną taśmę paroprzepuszczalną (czyli pomalować rozwodnionym klejem do styropianu lub preparatem gruntującym, stosowanym pod tynki).

Montaż stolarki w warstwie ocieplenia

W ten sposób można osadzać okna w ścianach dwu- i trójwarstwowych (jednowarstwowe nie mają termoizolacji). Rozwiązanie to całkowicie eliminuje mostki termiczne wokół ościeżnicy. W Polsce wciąż stosuje się je rzadko, ale jest standardem w domach energooszczędnych i pasywnych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jest bowiem kilka razy droższe od montażu standardowego i zajmuje też więcej czasu, niż metoda warstwowa. Stolarkę umieszcza się przed ścianą nośną i mocuje do muru, nie do termoizolacji.

To oznacza konieczność wykorzystania specjalnych elementów montażowych – kotew, konsoli czy ram instalacyjnych. Izolacja musi mieć przynajmniej 15 cm grubości. Montaż w ociepleniu zwykle jest warstwowy – piankę montażową zabezpiecza się od środka taśmą paroszczelną, a od zewnątrz wodoodporną paroprzepuszczalną.

Jeżeli okna są osadzane na kotwach, trzeba zwrócić uwagę na ich liczbę i rozstaw. Gdy będzie ich zbyt mało, ościeżnica może się zdeformować. W niektórych systemach stosuje się ramę instalacyjną, zamiast oparcia na kotwach.

Rama mocowana jest do muru na klej i wkręty lub dyble, które dobiera się odpowiednio do materiału ściany nośnej. Obecne na polskim rynku firmy produkują ramy z twardego tworzywa purenitowego czy sprasowanej pianki poliuretanowej z dodatkiem aluminium.

Metr bieżący takiego rusztowania może utrzymać okno ważące nawet kilkaset kilogramów. Profile instalacyjne poziomuje się podczas montażu, co ułatwia później osadzenie okna we właściwej pozycji. Bywa też, że nie używa się pianki i wspomnianych taśm. Te ostatnie zastępuje taśma rozprężna. Jest to jednak rozwiązanie droższe i przez to niezbyt rozpowszechnione.

Autor: Małgorzata Kolmus 

Zdjęcia: Soudal 

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum