Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kiedy rozważyć postawienie domu w konstrukcji szkieletowej?

Odpowiedzi na pytanie kiedy warto wybrać konstrukcję szkieletową jest kilka. Najpierw jednak należy rozważyć wszystkie czynniki zewnętrzne (zarówno pozytywne jak i negatywne) i możliwości ich wykorzystania lub zminimalizowania strat.

Kiedy rozważyć postawienie domu w konstrukcji szkieletowej?
Etex Poland Sp. z o.o. Systemy suchej zabudowy na bazie płyt gipsowych, gipsowo-kartonowych oraz ogólnobudowlanych płyt cementowych Cementex
www.siniat.pl systemynida.pl

Kiedy rozważyć budownictwo szkieletowe?

Konstrukcja szkieletowa to unikalna technologia budowlana, a dzięki zaletom, których nie mają inne, stanowi doskonałe uzupełnienie luki w całej palecie możliwości. Jednak nie zawsze jest rozwiązaniem doskonałym i dla wszystkich.

Kiedy zależy nam na czasie

Budownictwo szkieletowe to najszybsza technologia budowlana. O ile w wypadku technologii murowych mówi się o miesiącach, to w przypadku domu szkieletowego jest to kwestia dni. Fundament budynku szkieletowego jest tu jedynym elementem wymagającym wody i ciężkiego sprzętu, a także oczekiwania na osiągnięcie pełnej nośności. Wszystkie inne komponenty można obciążyć zaraz po montażu.

Uproszczone jest również planowanie budowy domu szkieletowego. Dzięki prefabrykacji elementów budynku są one wykonywane z niemal laboratoryjną dokładnością. Widać to na przykład przy zamawianiu i montażu stolarki okiennej. W wypadku technologii murowych procedura jest następująca: najpierw należy wykonać ściany z otworami, potem umówić się z producentem stolarki na pomiar i dopiero wtedy rusza produkcja, trwająca od 6 do 8 tygodni. Wynika to ze stosunkowo niewielkiej dokładności wykonywania ścian. Dla inwestora jednak są to całe miesiące przestoju prac na budowie.

W przypadku konstrukcji domu szkieletowego wielkość otworów ustala się na etapie projektowania, a w procesie prefabrykacji zostaną one wykonane z milimetrową dokładnością. Stolarkę można więc zamówić równolegle ze ścianami, co dla inwestora oznacza kolejne przyspieszenie. Nawet o dwa miesiące.

Kiedy planujemy budowę domu o prostej bryle

W budownictwie szkieletowym wznieść można prawie wszystko. Drewniane kratownice mogą przykryć mogą dowolną rozpiętość.

Jednak z ekonomicznego punktu widzenia system szkieletowy najlepiej sprawdzi się przy budynkach o prostej konstrukcji i ograniczonych rozpiętościach przykryć. Wtedy w pełni można wykorzystać wszystkie zalety tej technologii, przy niższych kosztach budowy.

Jeśli jednak w planach jest budynek o skomplikowanej bryle i geometrii dachu i szerokich rozpiętościach stropów, koszty budowy domu szkieletowego prawdopodobnie przekroczą zyski wynikające z takiego wyboru systemu. Warto jednak w takim wypadku wziąć pod uwagę systemy mieszane. Wymaga to jedynie dobrego projektanta i wysokich umiejętności koordynacyjnych inwestora.

Kiedy chcemy w pełni panować nad klimatem

Ściany szkieletowe mają bardzo małą pojemność cieplną przy wysokiej izolacyjności. Oznacza to, że utrzymanie stałej temperatury wnętrz wymaga niewielkich, ale stałych nakładów energetycznych.

Budynek szkieletowy charakteryzuje się bardzo wysoką energooszczędnością, ale łatwo i szybko można zmienić temperaturę we wnętrzu, bowiem ściany nie przechowują dużej ilości energii.  Odbierają również niewiele energii z powietrza wewnątrz - nagrzewanie trwa więc również jedynie krótką chwilę.

Dom szkieletowy będzie więc doskonały dla osób, które często wyjeżdżają, albo sprawdzi się jako dom sezonowy.

Budynki szkieletowe świetnie współpracują z klimatyzacją. Efekty jej działania będą odczuwalne szybciej niż w budynkach murowanych, a moc urządzenia może być mniejsza, co ograniczy koszty zużycia energii elektrycznej.

Aby jednak w pełni wykorzystać wszystkie wyżej wymienione cechy, budynek szkieletowy warto wyposażyć w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Pod uwagę warto również wziąć gruntowy wymiennik ciepła.

Jeśli zależy nam, aby było czysto i elastycznie

Nie jest żadną tajemnicą, że tzw. technologie tradycyjne brudzą. Nie stanowi to oczywiście większego problemu przy budowie nowego domu na dużej działce.

Ale w przypadku przebudowy już zamieszkanego budynku, lub stawiania nowego, który będzie przebudowywany w przyszłości, warto pomyśleć o konstrukcji szkieletowej. Dzięki temu podział pomieszczeń, lub inne zmiany będą czystą i łatwą operacją. Podobnie rzecz się ma ze wszystkimi zmianami w instalacjach w budynku szkieletowym.

źródło i zdjęcia: Siniat