Solidne połączenie więźby dachowej
Mówiąc o ciesielskich wkrętach konstrukcyjnych nie sposób nie wspomnieć o produktach WKCP oraz WKCS marki Klimas Wkręt-met, którym zaufało wielu fachowców. Te dwa najpopularniejsze typy wkrętów ciesielskich posiadają łeb płaski oraz stożkowy. Wkręty nie wymagają wcześniejszego nawiercania; wykonane są ze stali niskowęglowej ocynkowanej galwanicznie.
Podczas dobierania wkrętów ciesielskich należy uwzględnić kilka podstawowych parametrów:
- miejsce zastosowania łączników;
- rodzaj obciążenia;
- rodzaj działających sił.
Siły, jakie najczęściej występują w połączeniach konstrukcji dachowej to:
- przeciąganie łba przez materiał;
- wyrywanie łącznika z konstrukcji spowodowane działaniem siły rozciągającej;
- zerwanie połączenia spowodowane działaniem siły ścinającej.
Aby spełnić wymagania klientów, wkręty Klimas Wkręt-met poddawane są szczegółowym testom i badaniom, co pozwala mieć pewność, że każdy z nich charakteryzuje się najwyższą jakością. Zagwarantują one bezpieczne i trwałe połączenie więźby dachowej.
Istotne cechy nowoczesnych zamocowań ciesielskich
Wkręty ciesielskie zawdzięczają swoją popularność zaletom, spośród których wymienić należy przede wszystkim przenoszenie większych obciążeń, komfort i szybkość mocowania, umożliwianie dociągnięcia skręcanych elementów, zwiększanie sztywności mocowanych elementów i w końcu umożliwianie korekty w przypadku wadliwego montażu (możliwość wykręcenia i ponownego wkręcenia).
Dodatkowo wkręty marki Klimas Wkręt-met posiadają szereg unikatowych cech, które powodują, że połączenie jest pewne a montaż szybki.
- Specjalna powłoka woskowa, która nanoszona jest na wkręty ciesielskie w procesie produkcji na wkręty ciesielskie powoduje, że opór wkręcania jest mniejszy, a montaż szybki i łatwy. Mniejsze tarcie podczas wkręcania ogranicza także zużycie energii, co jest szczególnie istotne w narzędziach zasilanych akumulatorem.
- Specjalne ostrze, które znajduje się na początku gwintu ułatwia rozpoczęcie wkręcania oraz zapobiega pękaniu drewna. Karby tnące umiejscowione na gwincie przecinają włókna struktury drewna - dzięki temu praca z użyciem wkręta jest sprawna i bezproblemowa.
- Duży moment skręcający daje możliwość wkręcania wkrętów bez nawiercania nawet w twardych gatunkach drewna.
- Wkręt WKCP/WKCS posiada też frez rozwiercający, który sprawia, że podczas montażu otwór jest rozwiercany i poszerzany, co powoduje, że wkręcanie jest szybsze i wymaga mniejszej siły.
- W przypadku wkrętów z łbem stożkowym wypustki nacinające znajdujące się pod łbem zapewniają pełne zagłębienie łba w elemencie mocowanym oraz zlicowanie łba z materiałem.
źródło i zdjęcia: Klimas Wkręt-met