Technologie są w zasadzie dwie, w przypadku niewielkich budynków: ciężka, czyli murowa (czasem zwana także tradycyjną), oraz lekka, czyli szkieletowa. Określenie "technologia tradycyjna" może być nieco mylące, bo sugeruje że szkieletowe są tu nowością i awangardą. Tymczasem znany z wielu zabytków "mur pruski" to nic innego, jak drewniany szkielet. Ale historia na bok.
Dla współczesnych inwestorów znacznie istotniejsza jest teraźniejszość, a głównie kwestie technologii i fizyki budowli, do której należy izolacyjność termiczna, akustyka i pojemność cieplna. Kwestie technologiczne to czas budowy i stopień jej skomplikowania.
Technologia murowa
W technologiach murowych, w odróżnieniu od technologii szkieletowych, niezależnie od używanych materiałów, przeważają technologie mokre. Dlatego wymaga to zaangażowania sporej ilości ciężkiego sprzętu i oznacza dość długi czas wznoszenia przegród i osiągania przez nie pełnej wytrzymałości.
Przez kilka sezonów grzewczych ściany muszą schnąć, co wpłynie chociażby na ich izolacyjność termiczną. Nie ma to większego znaczenia dla ścian warstwowych, w których izolacja termiczna jest wykonana jako osobna warstwa. Ale w ścianach jednowarstwowych wiąże się to z czasowym obniżeniem izolacyjności.
Wszystkie te przegrody są jednak względnie jednorodne pod względem parametrów fizycznych i charakteryzują się także niewielkim stopniem skomplikowania.
Technologia szkieletowa
Z kolei w technologiach szkieletowych jest nieco inaczej. Wznoszone z lekkich elementów i bez udziału mokrych technologii przegrody nie wymagają ciężkiego sprzętu, wznosi się je bardzo szybko i od razu zyskują pełną wytrzymałość.
We współczesnych technologiach szkieletowych dominuje prefabrykacja - konstrukcyjne segmenty budynku wykonywane są w halach montażowych, z wygodnym dostępem do każdego złącza. Upraszcza to montaż i pozwala wyeliminować ewentualne błędy.
Samo wznoszenie budynku w technologach szkieletowych z kolei trwa więc niezwykle krótko. Technologie szkieletowe nie zawierają także wilgoci technologicznej - wszystkie parametry fizyczne mają więc swoją docelową wartość natychmiast po wybudowaniu. Całość trwa mniej więcej 3 do 5 dni.
źródło i zdjęcia: Siniat