Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dopasować listwę przypodłogową do wnętrza?

Dobrze dobrana listwa przypodłogowa pozostaje praktycznie niezauważona, jednak jej brak lub złe dopasowanie od razu rzucają się w oczy.

Jak dopasować listwę przypodłogową do wnętrza?
VOX Elewacje, Ściany, Meble, Drzwi, Podłogi, Artykuły dekoracyjne
www.vox.pl
VOX Elewacje, Ściany, Meble, Drzwi, Podłogi, Artykuły dekoracyjne
www.vox.pl
Dane kontaktowe:
61 812 10 01
Gdyńska 143, 62-004 Czerwonak k. Poznania

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dobór listwy przypodłogowej do podłogi

Przy drewnianej podłodze, możemy dobrać listwę przypodłogową z tego samego materiału. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać spójny efekt, ważne jednak, aby zwrócić uwagę na kolor wybarwienia parkietu lub paneli. W przypadku stosunkowo ciemnej podłogi jak np. ta z kolekcji Querra marki VOX.

- Dąb Naturalny Ciemny, warto postawić na niskie listwy przypodłogowe, by optycznie nie pomniejszać pokoju i uniknąć przytłaczającego efektu. Przy jasnych odmianach drewna lub kolorystyce paneli takich jak Querra w odcieniu Dąb Srebrny, sprawdzą się zarówno wyższe jak i niższe listwy.

- Oferta listew przypodłogowych jest bardzo bogata, praktycznie do każdego gatunku drewna jesteśmy w stanie dopasować pasujące wykończenie. Jeśli jednak zdecydujemy się na podłogę w oryginalnej kolorystyce i dopasowanie listwy w tym samym odcieniu będzie niemożliwe, wtedy warto postawić na uniwersalną biel – radzi ekspert VOX, Piotr Szczęśniak.

Listwa w kolorze ściany

Listwy można dopasować również do barwy ścian. Aby nadać pomieszczeniu elegancji oraz optycznie je powiększyć, najlepiej wybrać białe wykończenie. W przypadku intensywnych barw warto zwrócić uwagę na listwę Espumo od VOX, można ją pomalować na dowolny kolor, co stwarza ogrom możliwości aranżacyjnych.

Natomiast gdy ścianę zdobi duży kwiatowy wzór lub kolorowa krata, jak Scotch z serii Kerradeco od VOX możemy wybrać białe wykończenie lub powrócić do pierwszej opcji, czyli skorelować listwę z podłogą.

Listwy cięte na miarę

Doradcy w salonach VOX chętnie pomogą w doborze właściwej listy, idealnie dopasowanej do stolarki drzwiowej. – Większość producentów ma w swojej ofercie listwy przypodłogowe, które są dostępne w tym samym odcieniu, co stolarka drzwiowa. Jeśli chodzi o białe drzwi, nasi doradcy pomogą dopasować okleinę do listew z kolekcji White-Up!, które są dostępne w wielu różnych kształtach – doradza Piotr Szczęśniak, ekspert marki VOX.

Nieoczywiste rozwiązania – listwy w centrum uwagi

Przy doborze listwy można również pójść na żywioł i kierować się własną intuicją, jest to oczywiście ryzykowne, ale jeśli się uda, można liczyć na satysfakcję z powodu ciekawego, nieszablonowego efektu. Listwa stanie się dzięki temu pierwszoplanowym bohaterem, a nie jedynie przedłużeniem podłogi. Tak efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu materiału niezwykle rzadko stosowanego, czyli aluminium.

Drugą opcją jest wykorzystanie białej listwy, która rozdzieli kolorystycznie pomalowaną ciemną farbą ścianę z mocno wybarwionym drewnem podłogi. Można również zastosować czarną listwę, rozdzielającą jasne powierzchnie. W ofercie marki VOX występują między innymi modele z kolekcji Evera, z kolei w graficie i odcieniach szarości – zarówno w linii Evera jak i Espumo.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie – dla odważnych – listwa w żywym kolorze wybijającym się na tle stonowanego tła i podłogi. Czerwona listwa idealnie nada się do dużych przestrzeni z szarą, winylową podłogą imitującą beton jak Viterra Concrete oraz białymi ścianami. Ten jeden charakterystyczny detal ma duże szanse zapewnić iście spektakularny rezultat.

- Zachęcamy do eksperymentowania z malowaniem listwy na kontrastowe kolory, zdecydowanie odradzamy natomiast łączenie wykończenia o różnych kolorach lub kształtach w jednym pomieszczeniu – to nie może się udać. Owszem, osiągniemy nietypowy efekt, ale wyłącznie w negatywnym znaczeniu tego słowa, a nie o taki rezultat nam przecież chodzi. Sukces możemy natomiast ogłosić wtedy, gdy nasza drugoplanowa bohaterka dyskretnie i z klasą zaistnieje na kartach opowieści o naszym domu – dodaje Piotr Szczęśniak.

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: VOX