Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elewacje

Aranżacje świątecznego stołu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Przez najbliższe tygodnie domowy stół będzie centrum naszego domu. Piękna ceramika i dekoracyjne szkło pozwolą uczynić z niego także najważniejszą ozdobę wnętrza. Dekorując, sięgnijmy po to, co o tej porze roku daje nam natura - gałązki iglastych drzew czy ostrokrzewu. Oto kilka inspiracji, jak ubrać (nie tylko świąteczny) stół.

Białe szaleństwo w kropki

Szanse na śnieżną zimę z roku na rok maleją. Pozwólmy więc sobie na odrobinę białego szaleństwa… na stole. Pomoże nam w tym kamionkowa kolekcja Pulve (w jej skład wchodzą talerze, miseczki, kubek oraz dzbanek) z delikatnym wzorem w nieregularne kropki. Subtelny dekor zastawy podkreślić można ustawiając ją na drewnianych tackach Redo. Przykrycie stołu marszczonym obrusem doda całej stylizacji prostoty i naturalnego wdzięku. A (około)świąteczne desery będą wyjątkowo smakować w towarzystwie soczystej jarzębiny czy ostrokrzewu w szklanych wazonach Jar lub doniczkach z iglakami.

Stół rozkładany Creative (blat nude, nogi proste dębowe), krzesło i taboret Simple (dębowe)
Stół rozkładany Creative (blat nude, nogi proste dębowe), krzesło i taboret Simple (dębowe)

W aranżacji: stół rozkładany Creative (blat nude, nogi proste dębowe), krzesło i taboret Simple (dębowe), osłonka na doniczkę średnia Redo, taca mała Ovo, talerz dekoracyjny Omni, podkładki Infra, serwetnik Serw Koral, talerze i dzban Pulve, patera Piato, kieliszek do wina białego Rubin, łyżki Ato, naczynia dekoracyjne Saga, pojemnik mały Jar, zawieszka mała Buli, taca mała Redo.

To, co najważniejsze

Świąteczna kolacja dla dwojga? Jeśli czekają nas celebracje w kameralnym gronie, możemy zdecydować się na stonowaną, elegancką aranżację, bazującą na dobraniu odpowiednich kolorów. Jeśli nasz stół ma blat, który aż prosi się o to, by go wyeksponować, nawiążmy zastawą do jego barwy. Wyrazisty dębowy dekor stołu Creative marki VOX pięknie zgrywa się z zimowym stroikiem, a gałęzie w wazonie atrakcyjnie prezentują się w towarzystwie gustownej, ciemnej zastawy Yang. Matowa czerń i proste formy talerzy oraz filiżanek pasują do przydymionego szkła wazonów Surso i Buret. Aby sztućce czy talerze nie rysowały blatu warto ułożyć je na lekkiej, drewnianej tacce Ovo. Wykonana z jaśniejszego drewna akacjowego podstawka stanowi świetny duet z ciemnym blatem.

Stół rozkładany Creative (blat dąb ciemny, nogi stożek drewniany)
Stół rozkładany Creative (blat dąb ciemny, nogi stożek drewniany)

W aranżacji: stół rozkładany Creative (blat dąb ciemny, nogi stożek drewniany), taca mała Ovo, filiżanka ze spodkiem i talerze Yang, podkładki Subi, świecznik Zen, wazon Surso, wazon Buret.

Coś na deser

Nie zapomnijmy o deserach. Trójwymiarowy dekor na zastawie stołowej Motif (kubkach, talerzach, miseczkach, dzbankach czy pojemnikach na przyprawy) dodaje ceramice charakter, a zarazem pozwala jej być neutralnym tłem dla reszty bohaterów stołu. Jeśli lubimy tworzyć wypieki albo potrawy, które same w sobie są efektowne, dobierzmy do nich zastawę w oszczędnym stylu - dzięki temu mamy pewność, że to nasze kulinarne dzieła będą pierwszoplanowymi aktorami. Tekstylia w odcieniach szarości podkreślą zimowy charakter całej aranżacji.

Stół rozkładany okrągły Simple (szary), krzesło Simple (szare)
Stół rozkładany okrągły Simple (szary), krzesło Simple (szare)

W aranżacji: stół rozkładany okrągły Simple (szary), krzesło Simple (szare), serwetnik Serv Grey, podkładki pod talerz Botanical, karafka Noum, dzbanek, talerz, miseczki i filiżanki Motif, pojemnik mały Jar, szklanka Friends, świecznik Duo, dzbanek Verle, filiżanka ze spodkiem Lineo.

Dobrane pary

Szkło, porcelana i metal to materiały, które bardzo się lubią - zwłaszcza na stole. Umieszczenie świeczki w pojemniku Jar sprawia, że łatwiej nam będzie zachować bezpieczny dystans od płomienia. Całość można skomponować w wyjątkowy stroik z gałązkami i liśćmi ususzonego eukaliptusa, orzechami i pomarańczami albo granatem (jeśli chcemy, by kompozycja poleżała dłużej). Całość warto ustabilizować poprzez ułożenie jej w metalowej siatce dekoracyjnej misy Luto. A porcelanowe talerze Wu? Sprawdzą się na stole i jako dekoracje ścienne. Ich subtelny wzór wyglądać będzie znakomicie w towarzystwie talerzy Tu, Fi, Co oraz De. Można się bawić w układanie kompozycji i na stole, i na ścianie.

Stół rozkładany Creative (blat indygo, nogi płoza metalowa)
Stół rozkładany Creative (blat indygo, nogi płoza metalowa)

W aranżacji: stół rozkładany Creative (blat indygo, nogi płoza metalowa), talerz Wu, pojemnik mały Jar, misa dekoracyjna mała Luto.

Poczuj klimat

Nie każdy może sobie pozwolić na kominek w domu, ale na duży i mały lampion Atil - owszem. Przypominają ręcznie robione kosze, tyle że w nich bez obaw możemy umieścić świeczki. Ustawione na podłodze czy parapecie rozświetlą i ocieplą zimowe popołudnia oraz wieczory. Aranżację warto uzupełnić o stojącą lub wiszącą (np. w zawieszce Buli) dekorację z gałęzi, szyszek i ostrokrzewu. Mogą to być elementy, które wcześniej zdobiły nasz świąteczny stół. Zaprośmy las do domu na dłużej, nie tylko na czas posiłku.

Lampiony Atil, pojemnik Fond, zawieszki Buli
Lampiony Atil, pojemnik Fond, zawieszki Buli

W aranżacji wykorzystano: lampiony Atil, pojemnik Fond, zawieszki Buli.

Miejsce na skarby

Stołowe ozdoby potrzebują odpowiedniego schowka - wysoki regał Creative (wygląda jak nowoczesna interpretacja poczciwego kredensu) świetnie sprawdzi się w tej roli. Otwarte półki to znakomity sposób na ekspozycję domowej kolekcji szkła czy ceramiki. Będą one ozdobą mieszkania nawet wtedy, gdy nie są akurat użytkowane - wazony Todal wyglądają zjawiskowo również gdy stoją puste. Podobnie wykonane z barwionego szkła pojemniki Adoro z zaklętymi pod powierzchnią bąbelkami powietrza czy zawieszka Buli II. Warto na dłużej zachować w nich klimatyczną aranżację z szyszek czy żołędzi.

Regał wysoki podwójny Creative
Regał wysoki podwójny Creative

W aranżacji wykorzystano: regał wysoki podwójny Creative, pojemnik Adoro, wazony Tay, Bac, Todal i Zen, zawieszka duża Buli II, pojemniki Sevi i Jewel.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: VOX

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum