Z czego podbitka dachowa?

Okapy dachowe wystające niekiedy kilkadziesiąt centymetrów poza obrys ścian domu wymagają od spodu estetycznego wykończenia.

Z czego podbitka dachowa?
VOX Elewacje, Ściany, Meble, Drzwi, Podłogi, Artykuły dekoracyjne
www.vox.pl
Dane kontaktowe:
61 812 10 01
Gdyńska 143 62-004 Czerwonak k. Poznania

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podsufitka, zwana potocznie podbitką, wykonana z plastikowych paneli lub desek, zasłania elementy konstrukcji dachu. Otwory w podsufitce umożliwiają wentylację przestrzeni dachowej.

Podsufitkę wykonuje się najczęściej ze specjalnych jednowarstwowych paneli PVC – gładkich lub o fakturze drewna, lub z paneli z blachy z barwną powłoką, a także z drewna (desek grubości 12–15 mm, które można polakierować lub pomalować kryjącą farbą).

Są to profilowane elementy – pełne oraz perforowane; te ostatnie zapewniają wentylację przestrzeni pod pokryciem dachowym. Szerokość krycia pojedynczego elementu wynosi najczęściej ok. 20 cm. Jako elementy uzupełniające produkowane są listwy brzegowe, kątowe oraz łączące.

Na podsufitkę stosuje się również komorowe panele elewacyjne z PVC, sztywniejsze od poprzednich i niewymagające tak gęstego zamocowania, ale droższe. Ich szerokość wynosi 10, 15 lub 20 cm.

Wszystkie materiały z PVC są wrażliwe na zmiany temperatury (rozszerzają się i kurczą) i dlatego trzeba je montować w sposób umożliwiający swobodne ruchy termiczne, aby się nie paczyły.

Ruszt do poziomego mocowania podsufitki wykonuje się z łat drewnianych o przekroju 3 × 4 cm lub 4 × 5 cm, dobrze wysuszonych i zaimpregnowanych preparatem grzybo- i owadobójczym.

opracowanie: redakcja IRBJ
źródło zdjęcia: VOX